1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

SENEYE reef kit incelemesi

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Montimahir tarafından 21 Nisan 2016 başlatılmıştır.

Etiketler:
 1. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.258
  Yer:
  Bursa
  Bu makaleyi Portal’ da birkaç üyemizin aktif olarak kullandığı ve konularında notlar aktardıkları bu cihazı denemeyi düşünen arkadaşlar için hazırladık. Her zamanki gibi her tankın kendine has özellikleri ve ekosistemi olduğunundan, cihazın kullanımından doğacak sıkıntılardan sorumlu tutulamayacağımızı, bu ve diğer konulardaki istatistikî bilgilerin şahsi veriler olduğunu hatırlatarak başlayalım.

  12985347_928346850612380_6039911105232995173_n.jpg

  Resif ve mercan akvaryumlarında düzenli takip edilen veya sorun oluştuğunda ilk araştırılması gereken parametreleri gerçek zamanlı kaydeden, çevrimiçi sunucularında kayıt tutarak arşivleme imkânını da hobicilere sunan ilk ürünlerden olan Seneye cihazını nihayet inceleme fırsatımız oldu.

  Akvaryumunuzda tuzluluk hariç neredeyse her temel parametreyi bizlere canlı olarak aktarabilen Seneye setlerinin beta çalışmaları 2011 yılında başladı. 2012’ de hobicilere sunulan ürün, 2014’ te ******* akvaryum tarafından ülkemizde satılmaya başlandı.

  Böyle bir ürünün hobi endüstrisine girmesi, parametre çılgını ve istatistik sever hobiciler tarafından ilgi ile karşılandı. Her ne kadar ölçtüğü parametreler SPS severleri pek tatmin etmese de projesi henüz tamamlanamamış olan “Mindstream” gibi daha geniş kapsamlı gerçek zamanlı ve çevrimiçi çalışan test cihazlarının önünü açtı.

  Şu anda (kendi hesap kaydım itibarı ile) 19.000 küsur aktif üye hesabı bulunan sistem, piyasaya girişinden dört sene sonra halen ilgi çekmeye devam ediyor. Özellikle yazımın başlında belirttiğim gibi kontrolü seven, işi fıtrata bırakmayan hobicilerin sevecekleri bu ürünün bizlere neler sunduğuna bir bakalım. Aşağıdaki özellikler en kapsamlı set olan “Reef Kit” setine aittir. Tatlı su ve Havuzlar için iki farklı set daha bulunmaktadır.

  -Sıcaklık: Yüksek ve düşük su ısısı izleme ve uyarı sistemi,

  -pH: Tuzlu su tanklarındaki en önemli parametrelerden biri olan pH takibi ve uyarı sistemi,

  -NH3: Yüksek Amonyak izleme ve uyarı sistemi,

  -NH4: Teorik* Amonyum tahmini,

  -O2: Teorik* çözünmüş oksijen tahmini,

  -Gece gündüz çevrimi takibi,

  -Lux, PAR ve Kelvin ölçümü,

  -Su seviyesi uyarı sistemi,

  Cihaz yukarıdaki parametreleri her 30 dakikada bir ölçüyor ve çevrimiçi internet sunucusuna gönderiyor, veriler bu sunucuda bir ay boyunca tutuluyor. Ayrıca çevrimdışı olarak saatte bir yapılan ölçümleri kendi üzerinde depolayabiliyor. Üzerindeki uyarı ışıkları ile alarm verebildiği gibi, kayıt yaptırdığınızda e-posta ve cep telefonunuza mesaj atabiliyor.

  Ana konsept; sistem takibini kayıt altına alarak ve bir nevi gerçek zamanlı erken uyarı sistemi oluşturmak üzerine kurulmuş. Bir sıkıntı olduğunda hemen müdahale edebiliyorsunuz veya sıkıntının kaynağını tutulan kayıtlardan öğrenebiliyorsunuz. Peki cihaz bunları nasıl ölçüyor ve ne kadar güvenilir? Parametreleri kısaca özetlersek;

  Sıcaklık: Balıkların ve mercanların metabolik hızları, biyolojik verimlilik ve sudaki çözünmüş oksijen seviyesini etkileyen en temel unsurlardan biridir. Seneye su sıcaklığını direkt olarak ölçmektedir.

  pH: Canlılar için bir diğer önemli parametre olan pH’ ın neden ölçülmesi gerektiğini sanırım portaldaki tüm hobiciler biliyorlardır. İlk bölümde bu parametre hakkında fazla derinlere inmeyeceğiz. Yalnızca sistemde sabit kalması gereken en önemli faktörlerden biri olduğunu ve öncelikle kH seviyeniz ile tamponlandığını hatırlatalım. Yani kH’ ınız idealse muhtemelen pH’ ınız daki oynamalar da minimal seviyelerdedir. Matematiksel olarak oranlarsak;

  kH ne kadar yüksekse suyunuz asitleri o kadar çok özümseyerek etkisiz hale getirme kapasitesine sahiptir.

  Yüksek sayıda hidrojen iyonu barındıran suya +5,-2 hidrojen iyonu içeren bir asit eklediğinizde pH dengesi çok az bozulurken, Hidrojen iyonu sayısı daha az (kH’ ı düşük) olan farklı bir sıvıya aynı asidi eklediğinizde çok daha dramatik pH değişimleri gözlemlersiniz. Canlılarınızı ölümcül derecede etkileyen ve yaşam kalitelerini olumsuz etkileyen bu pH farklarını düzenli test ederek tankınızdaki pek çok sorundan kurtulabilirsiniz. Konu konuyu açmışken, düşük pH sıkıntısı yaşanan tanklarda öncelikle kH’ ın test edilmesini şiddetle öneriyoruz.

  pH ı etkileyen ikinci faktör sudaki karbondioksit oranıdır. Tankınızda ciddi fotosentez varsa zooxhenthellae’ ler veya algler bu iş için sudaki karbondioksiti kullanmakta olduğundan pH’ ınız ışıklar açık olduğu süreçte giderek yükselecektir. Aynı canlılar geceleri solunum yaptığından ve karbondioksit miktarı arttığından dolayı, sudaki pH bu sefer tersine düşme eğilimi gösterecektir. Normalden düşük seyreden pH sert mercanların kalsifikasyon verimlerini olumsuz etkiler. Çünkü bu ortamda sudan yeterince karbonat (CO3)alamazlar.

  Kalsiyum reaktörü ve Kalkwasser kullanılan tanklarda ±pH oynamaları görülmesi kuvvetle muhtemeldir ve ayrıca gözlem yapılarak ince ayar çekilene dek pH izlenmelidir. Normal bir tankta pH 8-8,3 aralığında seyretmeli, salınım ise maksimum 0,5 civarlarında kalmalıdır.

  Seneye pH ‘ı direkt olarak ölçmektedir.

  NH3 ve NH4: Bunlar Amonyak’ ın suda bulunan iki formudur. Canlılar için en tehlikelisi gaz halinde bulunan NH3 bileşiğidir. Balıkların solungaçlarından atılan üre ve suda çürüyen canlı, yem ve bitki atıkları ile oluşur, serbest amonyak olarak ta bilinir ve son derece zehirlidir.

  NH4 ise Nh3 ‘ün iyonize olmuş halidir ve zehirsizdir. Sudaki NH3/NH4 oranlarını ilk yukarıda yazdığımız iki parametre olan Sıcaklık ve pH etkiler. pH yükseldikçe sudaki NH4 NH3’ e indirgenir, sudaki amonyak artar, tam tersinde ise NH3 NH 4 formunu alır ve serbest amonyak düşer. pH’ taki bir puanlık ani yükselme, sudaki amonyak oranını 7-8 kat arttırabilir.

  Resize-Wizard-2.gif

  İlginç bir tespit olarak; su değişimlerinde eklediğiniz yüksek pH’ lı yeni su da tankınızdaki amonyak /amonyum dengesini saniyeler içinde değiştirebilmektedir. Su değişimlerini belli bir oranda yapmak, ani amonyak oluşumunu önleyecek önlemler almak, tankınızın yükünü ve bakteri dengesini sağlamış olmak canlılarınızın sağlığı için önem taşımaktadır.

  Seneye NH3 için direkt ölçüm yapmaktadır, NH4 ölçümünü ise suyun pH, sıcaklık ve NH3 değerlerini formüle dökerek hesaplar ve teorik yaklaşık değeri verir. Diğer klasik NH3/NH4 test değer tablolarını Seneye ile karşılaştırdığınızda aynı değerleri vermeyebilir, unutmayın test verilerinizdeki en ufak sapmalar bile son hesapladığınız değerlerin farklı çıkmasına neden olabilmektedir.

  -O2: Sudaki çözünmüş oksijen derişimi, sıcaklık ve atmosferik basıncın da potansiyelini etkilediği suyunuzun oksijen tutma kapasitesidir. Oksijen tüm nefes alan canlılar için önemlidir. Özellikle çok balık olan tanklarda canlıların yaşam konforunu doğrudan etkiler. Seneye kitleri bu değeri diğer ölçülen parametreleri standart formüle uyarlayarak tahmini şekilde ölçüyor, bu nedenle göreceğimiz sonuçlar gerçek değer değil tahmini sonuç olacaktır.

  -LUX, PAR ve KELVIN ölçümü; Özellikle resif tankları için önemli, SPS’ ciler içinse temel unsurlardan biri olan bu değerleri ya pahalı cihazlar ya da Seneye’ ın arkasında bulunan algılayıcı ile ölçebiliyoruz. Işık seviye ve şiddet değişimlerini kaydederek tankınızdaki gece gündüz çevrimini de bize grafik olarak verebiliyor. Ayrıca su altında çeşitli noktalardan ölçümler kaydedebiliyoruz.

  Cihazın ölçebildiği temel parametreler bunlar, bu parametreler hakkında detaylı bilgi edinmek isteyenler portalın arama kısmını kullanabilirsiniz. Yazının ikinci kısmında bu değerlerin nasıl ölçüldüğünü, Seneye'in kendi mantık çerçevesinde inceleyeceğiz. Daha sonra Seneye paketini açıp içinden neler çıktığına ve kurulumuna değineceğiz.

  Keyifli Hobiler.
   
  Düzenleme: 23 Nisan 2016
  saymin_25, Comratex, MuratTheDark ve diğer 20 kişi bunu beğendi.
 2. harfuzmani

  harfuzmani

  Mesajlar:
  6.088
  Yer:
  Bursa
  Döktürmüşsün yine, eline sağlık.
   
  TencoMelih bunu beğendi.
 3. Ontheway

  Ontheway

  Mesajlar:
  2.951
  Yer:
  Kayseri
  İsim:
  Alper ALT
  Eline sağlık gayet güzel bir tanıtım yazısı olmuş. Artı ve eksilerini de tartışabilirsek daha da iyi olur. Pratikte hangi özellikleri çok işe yarıyor veya sürekli kullanılıyor, muadil sistemlere göre ne avantaj sunuyor ve benzeri..
   
 4. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.258
  Yer:
  Bursa
  Devami gelecek...bu arada daha önce kullanan arkadaşlar tabi ki de fikirlerini yazabilirler.

  Tapatalking...
   
  Düzenleme: 21 Nisan 2016
  TencoMelih bunu beğendi.
 5. TencoMelih

  TencoMelih

  Mesajlar:
  2.305
  Yer:
  Karabük
  İsim:
  Melih
  Mahir abi ellerine saglik mükemmel bir yazi olmus
  Ayni performansì Apexs olarakta bekliyoruz sabirla
   
  Ontheway bunu beğendi.
 6. harfuzmani

  harfuzmani

  Mesajlar:
  6.088
  Yer:
  Bursa
  Hediye bir tane yollarsanız seve seve tanıtımını yapacaktır. :)
   
  MESUT_KERİM, TencoMelih ve mekatronik bunu beğendi.
 7. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.258
  Yer:
  Bursa
  Apex kullanan arkadaşlar katkıda bulunabilirler. Mark Callahan ile karıştırmayın lütfen :) Ayrıca APEX bir akvaryum kontrol cihazıdır, Seneye ile pek bir alakası yok. Seneye için daha çok bir "erken uyarı sistemi" demek mümkündür.
   
  Düzenleme: 23 Nisan 2016
  MESUT_KERİM bunu beğendi.
 8. Ontheway

  Ontheway

  Mesajlar:
  2.951
  Yer:
  Kayseri
  İsim:
  Alper ALT
  TencoMelih ve Montimahir bunu beğendi.
 9. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.258
  Yer:
  Bursa
  Kaldığımız yerden devam…

  Seneye’ ın ölçebildiği değer aralıkları;

  • pH: 6.50-9.00
  • NH3: 0ppm-.5ppm
  • Sıcaklık: 1-40 derece
  • Kelvin: 2000K-20,000K
  • LUX 0-150,000
  • PAR 0-2,000
  Olarak belirtilmiş.

  Su seviyesi alarmı, termometre, pH metre, Amonyak testi, Lux metre, Kelvin ve PAR metre yerine geçen Seneye cihazı bu değerleri nasıl ölçüyor?

  pH ve Amonyak; cihaza dışarıdan takılan ve bir ay kullanım ömrü boyunca yaklaşık 1500 test verisi alabilen, “kullan at” tarz bir slâyt yardımı ile ölçülüyor.

  pH ölçümünde kullanılan sonda veya klasik titrasyon testlerinin kalibrasyonlarında kullanılan sıvıların test sonuçlarınızı doğrudan etkilediğini biliyor muydunuz? Ben bilmiyordum. Diyelim ki sondanızı yüksek kH’ lı bir sıvıda kalibre ettiniz ve sonra daha düşük kH’ a sahip tankınıza koydunuz. Sondanız büyük ihtimalle hatalı sonuçlar verecektir. Bunun nedeni cihazın düşük iyon seviyesi için kalibre edilmemesi ve yetersiz kalmasıdır. Aynı şekilde kirli veya eski sondalar pH değeri olarak sürekli aynı değerde takılı kalabilirler ancak tankınızdaki güncel pH maalesef farklıdır.

  Tüm sıvı testlerinde kendilerine özgü pH ‘ları bulunmaktadır. Eklediğiniz tank suyu ile bunu yükseltir veya düşürürsünüz, değişen renk ile de tank pH ‘ınızı testin bu ölçümleme hassasiyet derecesine göre doğru veya yanlış okuyabilirsiniz. Kısaca testlerin ve sondaların kalibrasyonunun doğru sıvılar ile yapılması ve gerektiğinde yenilenmesi önemlidir.

  Seneye bu hatalı pH ölçüm uyarısını tatlı suda özellikle Discus tankları için yapmış. Bence kH’ ın sürekli tüketildiği Resif tanklarında da buna dikkat edilmesi gerekiyor. Malum, aramızda kH’ ı 5 lere kadar düşüp bunu fark etmeyen arkadaşlarımız mevcut. Sonra yok polip kastı, yok balık beneklendi, yok alet yanlış ölçtü ama pH normal demeyiniz.

  Seneye slaydındaki kartuş ise kH farkından doğan bu sapmaları önlemek adına iki farklı düzeltme algoritması kullanıyor. Tatlı su ve tuzlu suda pH ölçümünü Seneye yazılımındaki trim ayarları ile ayarlamanız gerekiyor. Misal ilk kullanmaya başladığımda pH için alarm vermeye başlayan cihazı bu trim ayarı ile tuzlu su algoritmasına alıp bir süre sonra normal okumaya başladığını gördüm.

  SCA padlock open marine tick box.png

  Slâyt üzerindeki kimyasal okuyucuların zarar görmemesi için bazı uyarılar verilmiş. Öncelikle saklama süresince güneş ışığı almaması, açtıktan sonra ölçüm noktalarına el ile temas edilmemesi gerekiyor. İlk kullanımdan önce tatlı su için 24 saat, tuzlu su içinse 48 saat sürelerde “tankınızdan alınan su” ile tamamen ıslatılması lazım. Slâyt ıslatıcı denen ve haricen satılan bir saklama kabı ile slâyt ı direkt tankınızda da ıslatabiliyorsunuz. Yalnız hem kaptaki hem de seneye üzerindeki vantuzların pek kaliteli olduklarını söyleyemeyeceğim, zira ikisi de bir süre sonra camdan ayrılmaya çok meyilliler. Bende ikisi de camda tamamen sabit kalmayı başaramadı.

  Bir sonraki adımda kartın ölçüm yuvasına doğru şekilde oturtulması lazım, sim kart şeklinde olan slaydın kırık köşesini uyumlu yere denk getirdiğinizde bu sorun olmuyor. Ayrıca Seneye içinde hava da kalmaması için su içinde yeniden takılması veya şöyle bir hafifçe sallamanız gerekebiliyor. Slâyt üzerinde kare şeklindeki iki kimyasal noktaya hiçbir şekilde el, parmak değmemeli. Bol hava kabarcığı eşittir sensörde hava birikimi ve hatalı ölçüm. Ayrıca slaytların raf ömrü olarak üzerindeki üretim tarihinden itibaren bir sene uyarısı yapılmış, ürünün adı bu nedenle seneye olarak belirlenmiş. :) Geçmiş tarihli slaytlar için esnaf ile bağlantıya geçmek veya yurtdışından sipariş geçmek çözüm olabilir.

  Bu iki noktaya yapılan fotometrik renk ölçümleri çeşitli formüller ile düzenlenerek bize pH’ ı ve Amonyak değerlerimizi veriyor. Bu kareler su değerlerine göre renk alıyor. Bu nedenle slâydı etkileyecek renkli su düzenleyici veya metilen mavisi gibi ilaçlar kullanılmaması gerekiyor. Eğer kullanacaksanız seneye ‘ın sudan çıkartılması önerilmiş.

  Klor ve Kloramin maddeleri de sensörlerin renklerini bozacağından çeşme suyu ile hazırlanan tanklarda öncelikle klorun giderilmesi gerektiği belirtilmiş. Hatta RO sistemlerde bile klorun ne kadar giderilebildiği konularında şüphelerini belirtmişler. Kimyasal yapıları gereği, bu tür test sistemleri yukarıda belirtilen etkenlerden dolayı eksik veya hatalı ölçüm yapabiliyorlar.

  Slide veya algılayıcının temiz tutulması ve üzerinde alg veya bakteri birikimi de ölçümleri etkiliyor. Düzenli bakımı yapılan tanklarda bu gibi ihtimallerin nadiren gerçekleşeceğini tahmin ediyorum.

  Sonuçta “bu aletler işe yaramıyor” demeden önce yazının bu kısmı hakkında bilgi sahibi olmamız ve düzeneği mümkün olan en doğru şekilde çalıştırıp bakımlarını yapmamız gerektiğini görmüş olduk.

  Kelvin, Spectrum, PAR ve Lux daha çok mercan severleri ilgilendiren konular, bu değerleri ölçen daha pahalı ve profesyonel aletlerin yanında bu bütçede bir cihazın başarısı benim de merak ettiğim bir konuydu.

  Seneye Kelvin ölçmek için arkasındaki ışık algılayıcısı ile yakaladığı ışık rengini bildiğimiz Kelvin grafiğindeki x,y,z koordinat hesaplamalarından buluyor. Kombin ışıklarda biraz zorlanıyor, 20.000K üzeri lambalarda Kelvin ölçemediği zaman “not a Kelvin” gibi bir uyarı çıkıyor.

  grapg7.png

  Bu değerleri cihazı belli bir noktaya koyup gün boyu izleyebildiğiniz gibi, farklı yerlerden tutup anlık verileri kaydetmenize de izin veriyor.

  Seneye PAR değerlerini diğer PAR ölçüm cihazları ile karşılaştırılmasını önermemiş. Bunun nedeni ise; daha çok seralar ve tarım için kullanılan endüstriyel PAR ölçerlerin spektrumun kırmızı tarafına daha fazla duyarlı üretilmeleri, 450 nm altına pek inememeleri ve üzerlerinde güneç açısına göre açı düzeltme algılayıcılarının olması olarak belirtmiş. Açı algılayıcılarının sabit bir aydınlatma altında ölçüm yaparken ortam ışığından da etkilenebileceği için farklı sonuçlar verebileceğinin altı çizilmiş.

  Seneye ise zooxhenthellae’ ların verimli kullandığı PAR (mavi) spektrum ağırlıklı ölçüyor ve açı algılayıcısı olmadığından direkt ışık kaynağının grafiğini bizlere verebiliyor.

  Bu da demektir ki Seneye kendine has PAR ölçüyor. Bu değerlere dair bir de tablo hazırlamışlar.

  http://answers.seneye.com/index.php?title=en/Aquarium_help/What_is_PAR_&_PUR_?/marine_coral_reef_PAR_levels

  Burada tabloları incelediğimizde klasik PAR ve ışık ihtiyacı tablolarından gerçekten farklı olduğunu görüyoruz. Bu önemli bir detay…

  seneye PAR coral and plant graph in %.png

  Seneye kendi yazılımında bizi ilgilendiren tüm spektrum grafiklerini koymuş, gerektiğinde filtreleyerek karşılaştırma imkânını da sunuyor. Henüz ışık ile ilgili kurcalama fırsatım olmadı, biri cihazı su altında gezdirirken diğeri PC' den kayıt alacak en az iki hobici gerekebilir.

  Devamı gelecek…keyifli hobiler.
   
  Düzenleme: 23 Nisan 2016
  TencoMelih, MESUT_KERİM, YIKIKTEMO ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
 10. Cyberx26

  Cyberx26

  Mesajlar:
  408
  Yer:
  Eskişehir
  İsim:
  Barış Akın ÖN
  Çok güzel bi inceleme olmuş teşekkür ederim. Acemi tuzlu su hobicisi olarak home versiyonunu kullanıyorum. Şimdilik beklentilerimi karşılıyor, özellikle ph için bu ürünü tercih ettim. Tatlı suda sürekli ph tamponluyordum fakat ölçümde sorun yaşıyordum. Sürekli kalibre etmeme rağmen hatalı ölçümler alabiliyordum. Zamanla prob değişimi gerekiyordu. Bundada ayda 1 slide değiştirmek gerekiyor. Ama 9 ay yetecek kadar slide aldım, slideların raf ömrü 1 yıl bu nedenle daha fazla almadım. 6 ay sonra yeni tarihli slide gelirse takviye yaparım. Tankım yeni kurulum olduğu için amonyak takibi yapmak çok hoşuma gitti. Cihazı akvaryuma ilk bağladım gün amaonyak 0,012 idi, takip eden günler içinde bakteriler çalışmaya başladı. Kısa sürede amonyak 0,009 a düştü. Sonra günden güne düşme eğilimi gösterdi. Dünden beri 0,003 ölçüyor. Sabırla o,001 değerini görmek için bekliyorum :)
   
  TencoMelih ve Montimahir bunu beğendi.
 11. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.258
  Yer:
  Bursa
  Seneye Reef Kit oldukça sade bir paketleme ile geliyor. Kutunun üzerinde ürün ile ilgili bilgilerin çoğu mevcut, QR kodlarını tarayarak çeşitli yardım sayfalarına ve videolarına ulaşabiliyorsunuz. Kutunun içinden; 2,5 metrelik kablolu ana cihaz, vantuz, bir adet slâyt ve kolay kurulum kartı çıkıyor.

  20160424_102512.jpg

  20160424_102518.jpg

  Seneye’ ın çevrimiçi sunucusu ile iletişim sağlaması için devamlı açık olan bir PC bağlantısına ihtiyacı var, kendi USB kablosu 2,5 metre olduğundan yeterli gelmeyebilir. Bunun için RJ45 USB>Network uzatmalı ürünler de piyasaya sürülmüş. 2,5 metre veya 15 metrelik uzatma seçenekleriniz var.

  20160424_104238.jpg

  PC bağlantısı dışında Seneye Web Sunucusu denilen bir web sunucu ile USB olmadan direkt bağlantı kurulabiliyor. SWS neredeyse cihazın kendi fiyatına satılan bir router. SWS Kablosuz modellerini bu sefer direkt modeminize bağlamanız gerekiyor. Ancak buna da bir alternatif bulmak mümkün bakınız aşağıdaki video, “Belkin Home Base” ile seneye bağlantısı. Ayrıca bu konu daha önce portalda da tartışılmıştı. Kablosuz çalışan SWS de mevcut.

  sws overview.JPG

  seneye data sws and pc uploads.JPG

  http://www.akvaryumportali.com/threads/seneye-yi-pc-olmadan-nete-bağlama.22187/#post-373080

  Ürünü kurmadan önce seneye. me sitesine üye olmanız gerekmekte, daha sonra slaydınızı tank suyunuzda tatlı su için 24, tuzlu su için 48 saat bekletmelisiniz. Slâyt ıslatıcı ile direkt tankınızda bekletmeniz ilk sonuçların doğru alınması için avantaj sağlıyor. Slâydın ölçüm noktalarına elinizle temas etmemeye özen gösterin.

  Kullanım kılavuzunu internetten indirdikten sonra slâydın ıslanmasını bekliyorsunuz. Bu arada sitesinden PC için SCA programını indirebilirsiniz. Bende çok eski bir XP olduğundan dolayı SCA çalışmadı. Sistemi Windows7’ ye yükseltince sorun düzeldi. Sorun eski Java sürümünden kaynaklanmış olabilir. Seneye müşteri hizmetlerine bu konuda mail attım ancak henüz geri dönüş olmadı, müşteri hizmet desteği ve geri dönüş önemli bir faktör, bunu kestiğinizde direkt güven kaybediyorsunuz.

  Slaydın süresi dolduktan sonra cihaza doğru şekilde takıp tankta uygun konuma yerleştiriyorsunuz. Öncelikle Seneye.me sitesinden kullanıcı girişi yaptıktan sonra kullanıcı panelinize gidip slaydı aktif etmeniz gerekmekte. Bunun için sizden slâyt kutusu üzerindeki kod istenecek, girip işlemi tamamladıktan sonra seneye aktif hale gelmiş oluyor. Cihaz yaklaşık bir saat sürede sunucu eşleme ve kendini güncelleme işlemlerini yapıyor. Dilerseniz cihazı önce çalıştırıp slâydı sonra takıp çalıştırabilirsiniz. Seneye.me üyeliği veya aboneliği için ücret veya aidat istenmiyor. Kullanıcı panelinde slaytın kalan ömrü de geriye sayım şeklinde gösteriliyor.

  Daha sonra apple ve android yazılımlarını indirdim. Android uygulaması en son 2012’ de güncellenmiş ve 5000-6000 kişi tarafından indirilmiş. Bu uygulamalarda bazı sıkıntılar mevcut, öncelikle veriler 3-4 saat geriden geliyor. Güncel değerler için telefondan veya tabletten seneye.me’ ye bağlanmak zorunda kalıyorsunuz. Apple uygulamasında verileri güncelle seçeneği mevcut ancak android’ te bunu göremedim. Şimdi bu tür sıkıntılar cihazın puanını düşürüyor, seneye’ ın bu uygulamaları güncellemesi gerekli diye düşünüyorum.

  Tüm işlemler bittikten sonra erken uyarı sisteminiz kullanıma hazır hale geliyor. Kendi tecrübemde cihazı daha takar takmaz sıcaklık ve pH uyarısı geldi (mail ve sms olarak ta geldi), ısıtıcıyı az arttırdım, pH ise SCA’ daki marine trimini aktif hale getirdikten sonra düzeldi. Hafta içinde alet bir defa su seviyesi alarmı verdi, evi arayarak seneye’ ı şöyle bir sallamalarını söyledikten sonra bu uyarı da düzeldi ve şu anda bir sıkıntı gözükmüyor.

  20160424_102920.jpg

  Bu tür donanımlara yatırım yaparken müşterinin en büyük beklentisi firmanın desteğini güncel bir şekilde sürdürmesidir. Çoğu hobici ya adamlar dükkânı kapatırsa, ya slâyt üretimini keserse diye düşünecekler ve önyargı ile yaklaşacaklardır. Seneye’ ın twitter ve facebook hesapları şu anda aktif;

  https://twitter.com/seneye_aquatics

  https://vimeo.com/seneye

  https://www.facebook.com/seneye

  Yani şu an için bir sıkıntı görünmemekte.

  Son olarak; seneye sizin için gerekli bir cihaz mı? Bu daha çok kendi hobi tarzınız ile alakalı bir konu, evet çoğu insan amonyak takibi yapmayıp, PAR, Lux merak etmeyebilir. Cihaz Bilimsel yaklaşmayı seven, tankından uzun süre ayrı kalıp vaziyeti merak edenler için üretilmiş. Amatör üretim yapanlar, hassas balık besleyenler, kalsiyum reaktörü, kalkwasser kullanıcıları da bu ürüne daha çok ilgi duyabilirler. Hobicinin tereddüt ettiği konulardan biri de slayt giderleri. Bu tür test cihazlarının giderleri de bu şekilde olacak gibi görünüyor arkadaşlar. Nasıl SKT' si dolan testi atıyor, yeni sonda alıyor, kalibrasyon sıvısı alıyorsak bunda da slayt değiştirmek durumundasınız. Slayt fiyatlarının ekonomik tutulmasının bu tür ürünleri daha cazip kılacağı aşikar.

  Mindstream’ i beklerken onun öncülüğünü yapan Seneye’ i şöyle bir incelemiş olduk. Kendi verilerimi tank konumda paylaştım. Öyle görülüyor ki gerçek zamanlı ölçüm alabilen fotometrik test cihazlarının önünde henüz uzun bir yol var.

  http://www.akvaryumportali.com/threads/mind-stream-su-monitörü-yakında-piyasada.21278/

  Keyifli Hobiler…
   
  Düzenleme: 24 Nisan 2016
  TencoMelih, YIKIKTEMO, Cyberx26 ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
 12. Ontheway

  Ontheway

  Mesajlar:
  2.951
  Yer:
  Kayseri
  İsim:
  Alper ALT
  Devam yazısı da çok güzel olmuş.
  Peki veriler export edilebiliyor mu ve nerede saklanabiliyor? Bir de ne kadar geçmişe kadar gösteriyor anlık olarak?
   
 13. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.258
  Yer:
  Bursa
  Seneye bir müşteri şikayetinde verileri excel' e aktarmış. Kullanıcı panelinde çeşitli widget' lar var ve ekleyip çıkarılabiliyor, boyutları ile de oynayabiliyorsunuz. Ne kadar geriyi görebilmemiz ile alakalı olarak; Gün içi, dün, son üç gün, Geçtiğimiz hafta, Son ay ve Tümü seçenekleri mevcut. Hem grafiksel hem de rakamsal olarak. Verilerin Seneye serverlarında bir ay boyunca saklandığını belirtmiştim. Bu da zaten bir slayt ömrü ediyor.

  34.jpg

  35.jpg
   
  TencoMelih, MESUT_KERİM, veysel ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
 14. zipkinteam

  zipkinteam

  Mesajlar:
  481
  Yer:
  Bandırma
  İsim:
  hakkı önder
  Mahir ellerine,emeğine sağlık kardeşim,kütüphane gibisin.:)
   
 15. Cyberx26

  Cyberx26

  Mesajlar:
  408
  Yer:
  Eskişehir
  İsim:
  Barış Akın ÖN
  Bununla ilgili kendi deneyimimi aktarmak istiyorum. Ben cihazı 2. el olarak forumdan aldım. Yeni tarihli slide gelince hemen temin ettim ve kullanmaya başladım. Veriler 1 aydan çok daha uzun süre serverlarda saklanıyor. Seneye me sitesinde all data seçimi yaptığım zaman 2014 ten ocak 2016 ya kadar tuttuğu bütün dataları gördüm :) Eski sahibi tankı ne zaman kurmuş amonyak ne zaman düşmüş, ph dalgalanması nasıl olmuş, sıcaklıkla ilişkisi nasılmış hepsini kabataslak inceledim :) 1 hafta kadar böyle kullandıktan sonra reset dashboard a basarak tüm verileri serverdan sildim. Şu an sadece bana ait verileri, resetlediğim günden itibaren gösteriyor.
   
  YIKIKTEMO, Montimahir ve Ontheway bunu beğendi.
 16. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.258
  Yer:
  Bursa
  İlk hesap ile mi kullandiniz ? :)

  Tapatalking...
   
 17. Cyberx26

  Cyberx26

  Mesajlar:
  408
  Yer:
  Eskişehir
  İsim:
  Barış Akın ÖN
  Hayır ilk hesap ile kullanmadım, çünki kullanıcı adı ve şifesini bilmiyordum :) Kendi e-mail adresimle yeni hesap oluşturdum, sanırım cihazın içinde id numarası var yoksa yeni bir hesapla eski verileri göstermesi imkansız :)
   
  Montimahir bunu beğendi.
 18. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.258
  Yer:
  Bursa
  Id evet var :)

  Tapatalking...
   
 19. Comratex

  Comratex

  Mesajlar:
  112
  Yer:
  Çanakkale
  İsim:
  Özgün
  Üzerinden uzun zaman geçmiş fakat kafama takılan bir yanı var bu cihazın.Slaytlar ölçüm için mi kullanılıyor yoksa internete veri aktarımına mı yardımcı oluyor ya da daha farklı bir görevi mi var?.Ölçüm için kullanılıyorsa her ay slayt ücreti,almak isteyenler açısından biraz düşündürücü olur gibi geldi.Teşekkürler.
   
 20. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.258
  Yer:
  Bursa
  Slayt üzerindeki kimyasal bantlar ölçüm yapmasını sağlıyor.

  Üzerindeki kimyasalların ömrü kadar kullanılıyor. Bu cihazın da 3 slayt aylık gideri 85 tl civarında hatta şu anda %30 indirimde satılmakta. Ancak slayt üretim tarihine dikkat etmek gerekir. Bu tarih siyah kabın üzerindeki etikette mevcut.

  Bu tür cihazların tamamının belli bir masrafı mevcut maalesef. Sonda ölçümü yapan bir cihaz olsaydı bu sefer de kalibre testi/sıvısı, yeni sonda gerektiğinde de yenisini almak durumundasınız.
   

Sayfayı Paylaş