1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Seneye yi PC olmadan nete bağlama

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde gogol tarafından 23 Kasım 2015 başlatılmıştır.

1. gogol

gogol

Yer:
    Kartal-İSTANBUL
    İsim:
    gökhan göl
    Bu konu seneye kullanan arkadaşların muhakkak dikkatini çekecektir. Aslında seneye nin pc ye bağlanmadan nete bağlanmasını sağlayan mevcut bir aksesuarı var; fakat bu parça cihazın kendisinden pahalı. Bu araştırmamdaki amacım daha ucuz bir yolla seneyeyi pc ye bağlanmadan nete bağlamaya çalışmak.

Bildiğiniz gibi seneye yi pc bağladığınızda cihaz akvaryumunuzdaki ölçüm okumalarını netteki kendi sitesi üzerinden bir dashboarda göndermekte ve bu şekilde sanal ortamda istediğiniz heryerde ölçümleri görebilmektesiniz ve uyarı mailleri alabilmektesiniz.Fakat bu hizmeti alabilmeniz için pc nizin sürekli açık kalması ve nete bağlı olması gerekiyor.Ya da satılmakta olan seneye sws-wifi modülünü alıp pc ile olan ilişkiyi bitirebiliyorsunuz.

Çıkış noktam, mevcut innovasyon-bilişim ortamında bunu yapabilecek daha ucuz bir aparatı bulma ümididir:)
    İlk denemeyi 'PRİNT SERVER' denilen bir modül ile yapıyorum. Bu aparatın fiyatları 70-120 tl arası değişmekte ve Net ortamında kolaylıkla bulunabilmektedir.

Print server denilen cihazın üstünde bir usb, bir eternet(cat7), bir de power girişi bulunmakta( ayrıca wireless olanları da var ama biraz daha pahalı).http://www.tp-link.com.tr/products/details/?model=TL-PS310U http://www.tp-link.com.tr/products/details/?model=TL-WPS510U

Seneyinin usb çıkışını print servere,print serveri da modeme bağlıyoruz(ayrıca adaptörü ile de güç kaynağına).

Sonra pc mizde print serverimizin modeline göre sotfware kurulumu yapıyoruz.Açılan arayüzden seneye yi bulup pc ye bağlanmasını sağlıyoruz( print server evimizdeki yerel ağda kendi IP sini kullanarak pc miz ile iletişim kuruyor). Bu şekilde PC mizin USB girişine seneyeyi bağlamadan seneye ye kablosuz bağlanmış oluyoruz. Print server kendi usb sine takılan seneyeyi pc nizin usb portuna bağlıymış gibi çalışmasını sağlıyor.Böylece evimizde print serverin softwareni kurduğumuz tüm bilgisayarlarda seneye ölçümlerini görebiliyoruz.

Fakat sorun şu, print server seneyeyi pc olmadan nete BAĞLAMIYOR.İstediğimiz şey eğer pc miz açılmadan seneye kendi başına nete bağlanıp biz evimiz dısındayken de bilgileri dashboarda göndersin ise,bunu YAPMIYOR.

Benim konu ile ilgili araştırmalarım sürecek, bu noktada katkısı olacak arkadaşlar varsa bu başlık altında tartışabiliriz...

ka2n, Montimahir, Alparslan ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. JOEBLACK73

JOEBLACK73

İsim:
    cüneyt bolkol
    Benimde aklıma rasperry pi geldi, ancak elimde ne seneye nede rasperry olmadığı için deneme şansım olmadı.
    Seneye, iyi güzelde ayda bir aparat değiştirme olayı soğutuyor insanı.

3. hakankamasoglu

hakankamasoglu

Yer:
    Acıbadem
    İsim:
    Hakan Kamaşoğlu
    Patron tebrik ederim cok guzel bir konu olmus.
    Simdi soyle oluyormu oncelikle onu sorayim ? Bu print server denilen aleti alsak farkli bir oda da tanittigimiz laptopu acip baglansak seneyenin usb sini takmadan bilgileri alabiliyormuyuz? Sunun icin soruyorum bu islemi gun icinde komsuma yaptirabilirim bir kac kez bu da benim isimi gorur.

cArsı

4. gogol

gogol

Yer:
    Kartal-İSTANBUL
    İsim:
    gökhan göl
    Aynen olur hocam. Şu iki şekilde yapabilirsin:

1-Bir adet wireless print server alırsın.Cihaz ile komşunun wireless modemine bağlanırsın(mesafe menzili için danışmak lazım). Print servere usb girişine seneyeyi takarsın. komşunun pc sine print serverin yazılımını kurarsın(Komşunun kendi pc sinde ayrıca seneye yazılımı da yüklü olmalı tabiki).Komşun pc yi açınca bu yazılım sayesinde print serveri bulur(burda yerel ağ içinde ıp üzerinden kablosuz iletişim kuruluyor),seneye değerlerini görür.Komsun burda kendi modemiyle kendi netine bağlanır.Print server senin evde seneyeye bağlıdır.

2-Bir adet kablolu print server alırsın.Cihaz ile kendi wireless modemine cat-port aracılığı ile kablolu bağlanırsın.Print server usb girişine seneyeyi takarsın.Komşun pc den senin wireless modemine kablosuz bağlanır.komsunun pc sine print server yazılımını kurarsın(Komşunun kendi pc sinde ayrıca seneye yazılımı da yüklü olmalı tabiki).Komsun pc yi açınca bu yazılım sayesinde print severi bulur seneye değelerini görür(burda yerel ağ içinde ıp üzerinden kablosuz iletişim kuruluyor).Komşun burda senin modemin ile senin internetini kullanır.Print server senin evde seneyeye bağlıdır.

hakankamasoglu bunu beğendi.
  5. skyline

skyline

Yer:
    Tekirdağ
    İsim:
    uğur pamuk
  6. gogol

gogol

Yer:
    Kartal-İSTANBUL
    İsim:
    gökhan göl
    Print Server : Üzerindeki USB portunu,yerel ağınız içinde tanıttıgınız bilgisayarın usb portu gibi algılanmasını sağlayan alet...Yani print servere taktıgınız her ne olursa olsun(yazıcı, external usb storeage, seneye...) bilgisayarınıza takılmış gibi olur.

7. gogol

gogol

Yer:
    Kartal-İSTANBUL
    İsim:
    gökhan göl
    Uğur Bey in verdiği linklerin birinden VirtualHere diye bir uygulamaya ulaştım.Sanırım lokal ağdaki usb device ları kendi serveri üzerinden nette paylaşılmasını uzaktan kontrol edilmesini sağlıyor.Akşam eve gidince programı yükleyip deneyeceğim bakalım...

8. hakankamasoglu

hakankamasoglu

Yer:
    Acıbadem
    İsim:
    Hakan Kamaşoğlu
    Heyecanla bekliorum patron, bu alete bir laptop baglamak apexten daha kulfetli geliyor :)

cArsı

9. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Bu cihaz eğer pc'nin donanım özelliklerini kullanıyorsa mümkün değil uzak bağlantı sağlayan WiFi adaptörlerle il yaptıramazsınız. Ama bu çok mantıksız.

Mantıklı olan ise bu cihaz pc aracılığıyla uç noktaya bağlanıyor. Bir kere kendi config dosyasını oluşturuyor ve bundan sonra nereye başlanacağını ve kendisinin kim olduğunu bu dosya aracılığıyla yapıyor, pc'ye ihtiyacı kalmıyor.

en ucuz çözüm cihazı pc'ye bağlayıp çalışmasını sağlamak. Tüm fonksiyonlarıyla çalıştığını gördükten sonra hepimizin evinde bulunan router özellikli modemlerimizin USB portuna olabildiğince uzun bir kabloyla takıp çalıştırmak.

İlk kurulumda kendisine bir isim ip Mac adresi atamak zorunda..Modem/Router arayüzüne girip bu bilgiler üzerinden çıkış verilirse pc ihtiyacınız kalmaz ve şıkır şıkır çalışır.

USB wifi dongle ihtiyacınız da kalmaz haliyle. Ama kablo yetmez mesafe uzak derseniz aynı ayarlar dongle aracılığıyla yapılır. Piyasada çok ucuz ve hatta görüntü transferinde bile kullanılan bazı dongle'lar mevcut ki siz görüntü almayacaksınız.

Teorik olarak budur, pratiğe dökmeden kesin çözüm diyemem. Denemem lazım, cihaz bende olmadığından deneyemiyorum.

▪Note5 ve Tapatalk▪

gogol ve JOEBLACK73 bunu beğendi.
  10. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    e tamam işte bak adam yapmış benim dediğim şeyi, takın modeme yapın ayarları bitsin gitsin. Kablo mu yetmedi, ondan sonra dongle kurulur gerke yok pahalı şeylere para vermeye. Çok para verecekseniz ürününkendi wifi dongle'ı var zaten. başa dönelim, modeme takılabiliyor ;

11. JOEBLACK73

JOEBLACK73

İsim:
    cüneyt bolkol
    usb girişli modem şart tabi ki...

12. gogol

gogol

Yer:
    Kartal-İSTANBUL
    İsim:
    gökhan göl
    Burak Bey, ilginiz için teşekkürler. Önerileriniz konu için oldukça yol gösterici oldu.Yalnız şöyle bir durum var; videodaki modemin usb girişi var, fakat bendeki modemde herhangi bir usb girişi bulunmamakta.Şu anda kullandığım print server aracılığı ile modeme seneyeyi bağlamış bulunuyorum (modemde usb girişim olsa dediğinizi yapardım). Modemin IP si 192.168.1.1 iken printserver-seneye IP 192.168.1.34 kullanıyor. Bu durumda port yönlendirme yapıp seneyeyi yerel ağdan genel ağa nasıl bağlarım onu öğrenmem lazım.

JOEBLACK73 bunu beğendi.
  13. JOEBLACK73

JOEBLACK73

İsim:
    cüneyt bolkol
    Web cam kurulumlarını inceleyin, sanırım aynı mantık.

14. gogol

gogol

Yer:
    Kartal-İSTANBUL
    İsim:
    gökhan göl
    Web cam da evet aynı mantık var.Fakat orda da şöyle bir şey var, bir aplikasyon kuruyorsunuz(pc ye veye telefona).Bu aplikasyon dışardan ve yerel ağdan sizin genel ve yerel ıp inizi kullanarak cihaza bağlanıp görüntü almanızı sağlıyor. Yani dışardan içeri giriyosunuz. Peki içerden(seneye) dışarıya( seneyeynin informasyonları attığı netteki kendi serveri) bilgi akışını nasıl göreceğiz

15. gogol

gogol

Yer:
    Kartal-İSTANBUL
    İsim:
    gökhan göl
    Print server vasıtasıyla modeme bağladığım seneyeyi, port açma-port yönlendirme işlemi sonrası nete bağladım(ıp cam gibi) fakat sonuç başarısız. Şu ana kadar seneyeyi pc den bağımsız bir şekilde nete bağlayıp verileri kendi serverine atmasını sağlayamadım.

Sayfayı Paylaş