1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sera Aquatan...

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde lordnelsono6 tarafından 29 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    Avusturya-Klagenfurt(Orta Avrupa:))
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki
    İyi günler değerli AkvaryumPortalı Üyeleri...

120 lt. Japon akvaryumuna sahibim.Haftada bir %20 civarında su değişimi yapıyorum.Her su değişiminden önce ekleyeceğim suya gerekli ölçüde Sera Aquatan katıyorum.Bu arada ekleyeceğim sular yaklaşık 4 ila 7 gün dinlenmiş oluyor ağzı açık büyük bir bidonda.Bildiğimiz gibi Sera Aquatanın içerisinde Bvitamini kompleksi mevcut.Bu vitaminin aksayan bir özelliği ışığa maruz kalınca vitamin bozuluyor(.Ben zaten ayda bir 120 lt ye gece ışıklar kapalıyken Bemix B vitamini 1 ampul katıyorum).

Asıl soru şu:

Zaten 4 ila 7 gün arasında dinlenmiş suya Sera Aquatanı gerekli miktarda katıp; bu suyu hiç beklemeden akvaryuma koymak mı ; yoksa yine zaten 4 ila 7 gün arasında dinlenmiş suya Sera Aquatan koyup bir süre bekleyip(yarım ya da 1 saat) akvaryuma koymak mı daha makbuldur?(Çünkü bir yerde Direk Sera Aqutanın balıklara zarar vereceğini okumuştum.)(Bir miktar beklenilmesi gerekiyormuş.)

Diğer bir soru :

Yine 4 ila 7 gün arasında dinlenmiş suyu akvaryuma koyacağız ve koyduğumuz su ölçüsünde Sera Aquatanı akvaryuma dökeceğiz.bu sakıncalı mıdır?(filtreler filan herşey açık konumda olacak.)

Eminim ki bir çok akvarist arkadaşlarıma da yol gösterecek bir konu oldu...İlginiz için çok Teşekkürler...

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Aslında bu soruların cevabı çok basit. Sera Aquatan veya yine bilindik bir marka olan Aqua Safe gibi su düzenleyiciler daha kısa vadeli su bekletilmesine yarar. Bir anlamda suyu 7 gün bekletip bir de bu ürünü kullanmak aslında amacı dışında oluyor. Yani...Genel olarak bu tarz ürünlerin kullanılma amacı klor ve ağır metalleri bağlamasıdır. Bağlama ifadesi tartışmalıdır çünkü bir süre sonra bağlandığı yerden ipleri koparak kurtulabilir bunlar diye düşünebiliriz. Bunun anlamı daha açık olarak bağlıyorsa da bu maddeler suda duruyor.

Dinlendirilecek suyu 7 gün dinlendirmek yerine bidon içene oksijen vererek suyu oksijen ile şişirmek sonrasında 2-3 güm yeterde artar bile ve tabi daha önemlisi değişimde oksijence zengin ve ph değeri tamponlanmış bir su eklemeniz demektir.

B vitamini içermeleri ürünün kendisinin yazdığı bir açılım. Ancak bu açılımı yapanlara bir mail atın ve sorun bakalım tatlı su balıkları sudan vitamin alırmıymış ?

Mukoza koruması açısından yine ürün üzerinde yazan bir açılım vardır ve bu bana bir anlamda mantıklı gelebilir birşey diyemem doğrudur. Bu ürünlerin ve özellikle Aqua Safe kullanımının ilk 10 dakikası yakıcıdır ve içerisinde canlı olan akvaryuma direk eklenmemelidir.

Kafanızdakileri güzel yapıdaki konu açılımı ile aktardığınız için teşekkür ederim. :ay:

sconat ve lordnelsono6 bunu beğendi.
  3. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki
    Öncelikle ilgin için teşekkürler Temel Abi...

Burada tatlı su balıklarının sudan vitamin almayacağını belirtmişsiniz.O halde biz ayda 1 defa 100 litreye 1 ampul bemix kırıyoruz bunun herhangibir faydası olmuyor mu?
    Artık bu ürünü kullanmayacağım ve bu yorumdan sonra açıkçası para tuzağı olduğunu düşünüyorum.Suya 24 saat boyunca aralıksız hava taşı ile hava versek yeterli olur mu?Temel Abi?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Vitamini sudan aktif karbon bile alamaz, sana dönüşü nitrat olarak yansır sadece. Balıklarına ise sanal ortamdaki yaşamdan farksız gelir. Forumlarımız ne yazık ki skalası olmayan kimyagerler ile dolu ve tabi Ahmet yazmış fi tarihinde ha babam arkasından yazmışlar.

Ne yazık ki bu hareketin tamamen faydasızdır. Eğer bu vitaminden fayda almak istiyorsan biz mantıklı olanı düşünmeliz yani balığı hedef almalıyız sürekli değiştiğimiz suyu değil. Balıkların yemine emdirirsen hedefin balık olur su değil.

Oksijen ile şişirilmiş ve dinlenmeye bırakılmış su en iyi hazırlanmış sudur.

lordnelsono6 bunu beğendi.
  5. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki

Peki bu işi balık eksenli nasıl yapacağız?Sizin de bildiğiniz gibi Bemix kompoze ışıkta etkisini kaybediyor.Bunu ışıkta nasıl pond yeme enjekte edeceğim?Ve 1 ampul tabiatiyle çok gelecektir bunu nasıl muhafaza edeceğim de ayrı bir sorun teşkil ediyor.Ayrıca Bemix kompoze çok ağır kokuyor balıkların böyle bir yemi kabul edecekleri de şüpheli bir hal alıyor.Bu konular hakkında yorumlarını şiddetle bekliyorum Temel Abi...Benim gibi vitamin konusunda yanlış uygulamalar yapan akvarist arkadaşlarımıza da yol gösterecektir...TŞK.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bemix mecburiyetimize bakalım ilk önce.

Vitamin olarak insanlar kullanıyor ve vitaminler insanlar ve hayvanlar üzerinde aynı tepki ya da etkiye neden olur. Bizler balıklarımıza iyi bakmak isteyebiliriz ve bu ihtiyacı ticari anlamda gerçekten vitamin içeriği çoğu ihtiyacı karşılayacak yemlerler ile karşılayabilirken yine destek olacak besinleri kullanabiliriz. Ancak balık beslemenin bana göre hobide yeri ayrıdır ve ben videolarımda bunu net ortaya koydum bugüne kadar. İtiraz edilen ne verdiysem bugün hobide veriliyor. İlaç bazında vitamine mecbur değiliz öncelikle. Balıklarımızı alıştırmak sabırlı olarak yem yedirmeyi başarmak hobinin güzel yanlarındandır.

Besin yolu ile her türlü vitamin kazandırılabilir. Bazen balıklar bu tarz gıdaları yemez yani aşağıda vereceğim normal tüketim besinlerinden söz ediyorum. Bu durumlarda yeme emdirilebilecek vitaminler kullanılabilir. Karides suyuna, sarımsak suyuna, süte, ticari ürün kaliteli sıvı vitaminleri kullanarak yeme vitamin kazandırabiliriz.

GIDA BİLEŞİMİ

Balıkların beslenme alışkanlıkları (etobur, Omnivore, otobur, limnivore), fiber yağ yüzdesi bağlı olarak ve protein olarak değişir.

VİTAMİNLER

A vitamini Eksiklik belirtileri: zayıf büyüme, palet ve deformasyon Omurga sorunları.
    ciğer, ıspanak, havuç

Vitamin B1 (tiamin)
    karbonhidrat dağılımı, doğurganlık teşvik ve büyüme.
    Eksiklik belirtileri: korku davranışı, zayıf büyüme, iştah azalması.
    Biber, bezelye, havuç, ıspanak

Vitamin B2 (riboflavin)
    Protein ve kontrol enzimler
    Eksiklik belirtileri: bulutlu gözler, zayıf büyüme, iştah kaybı.
    ıspanak, bezelye, biber, havuç

B3 (Nikotin asit)
    Eksikliği belirtileri: halsizlik, amaçsız hareketler, tümörler.
    Bezelye, karaciğer, ıspanak, kırmızı biber

Vitamin B5 (Pantothene asit)
    hormon üretimi, metabolizma
    Eksikliği belirtileri: halsizlik, solungaç sorunu.
    haşlanmış karaciğer, kırmızı biber

Vitamin B6 (Pyridomin) ve B12 (dozunda siyanokobalamin)
    Eksiklik belirtileri: hızlı nefes alma, büyümede yoksulluk iştahsızlık, ürkeklik.
    karaciğer, kırmızı biber

C vitamini (Askorbik asit)
    Kemik ve diş gelişimi, canlılık, sindirim.
    Eksiklik belirtileri: değişmiş cilt mukoza zayıflaması, karaciğer ve kas dokusu bozukluğu.
    biber, bezelye, ıspanak

Vitamin D3
    Kemik gelişimi.
    Eksikliği belirtileri: Kemik dejenerasyonu.
    Balık eti, karides, karaciğer, balık unu

E vitamini
    Üreme teşfik, cinsel organ gelişimi.
    Yumurta, tahıl ürünlerinden karışım.

K vitamini
    Kan oluşumu, kan pıhtılaşma
    Eksiklik belirtileri: ölümcül yaralanmalara sebeb verecek ani hareketler.
    Marul, bezelye, ıspanak

Choline Kolin
    Büyüme, yağ üretimi, renklendirme.
    Eksiklik belirtileri: Genişlemiş böbrek ve karaciğer
    Kırmızı biber

www.akvaryumportali.com

lordnelsono6 bunu beğendi.
  7. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki
    Öncelikle vermiş olduğunuz değerli bilgiler için ne kadar teşekkür etsem azdır.Ben japon balıklarım için tetranın ve seranın kalitel yemlerini kullanıyorum.Ayrıca haftada bir kurutlmuş kan kurdu ve haşlanmış sebze veriyorum.Bu bilgilerden sonra sanıyorum ki bu yemler ile vitamin ihtiyaçlarını karşılayabilmişim.Ama yine de ayda bir sera goldy color'a bemix emdirip takviye olarak vermeyi düşünüyorum.Bu konu hakkındaki yardımlarından dolayı değerli AkvaryumPortalı ailesini,Akvaryumportalı üyelerini ve özel olarak siz değerli abim Temel Bey'i yürekten kutluyor ve bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum...

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  8. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    Eskiden bende kullanıyordum artık kullanmıyorum.Sera Aquatan yerine Aqua Safe bence daha iyi su hazırlayıcı.

9. balıkosman

balıkosman

İsim:
    Osman Tuna
    Aqua Safe kullanıyorum ben memnunum.ama ben bi bidon içine bir kapak atıyorum oksijende veriyorum bidona 2 gün sonra değişim yapıyorum.Suyu jel gibi yapıyor sanki daha temiz su yapıyor.Bende inanmıyorum bazı yok etmelerine abartılıyor ama güzel ürün.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Buna ben de katılıyorum. Mukoza da kayganlık yaratan yapısı ve suya jelimsi kazandırdığı berraklık güzeldir.

Sayfayı Paylaş