1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sera siporax

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde Toprak Akalın tarafından 17 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Arkadaşlar bu ürün hakkında yorumlarınızı merak ediyorum. Biyololojik filtrasyonda tercih ediyorlar, ben de bunu sera nitrivec ile birlikte kullanmayı düşünüyorum. Eğer kısa sürede biyolojik filtrasyonu başlatacak bir filtre malzemesi ise nitrivec kullanmayacağım.

Saygılar.saygılar:gif

2. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Cevap: Sera siporax

Sera siporax, bildiğim kadarı ile seramik benzeri bir malzeme. Yalnız, seranın ürettiği bu seramik, mikro gözenekli ve 1 litre sera siporax yakaşık 30 litre seramiğin sağladığı gözenek alanını sana sunuyor..

Bu malzeme, bakteriler tarafından dolduğunda parçalanıp, parçalanan kısımdan açılan yeni gözenekler, bakterilere yeni bir yuva olanağı sunuyor... Almayı düşündüm ama fiyatı da maşallah.. Hatta izmirde sevdiğim bir arkadaşım var, anlattığına göre 550 litrelik bitkili tankı için Eheim Pro3 (büyük bir filtredir) sepetlerinin tamamına bu üründen doldurmuş, çok iyi bir biyolojik filtrasyon sağladığını anlatmıştı..

Sera GMBH den bir açıklama;

sera siporax, dahili, harici ve ıslak/kuru filtre sistemleri ve de bahçe havuzu filtreleri için tamamıyla biyolojik filtre malzemesidir. 1 litre sera siporax, bakteriler için yaklaşık olarak 34 litre seramik filtreleme malzemesinin sağladığı alana eşdeğer performans sağlar. Dolayısıyla 1 litre sera siporax, 200 litreden fazla biyolojik olarak temizlenmiş akvaryum suyu sağlar. sera siporax, küçük filtreler için mükemmel bir seçimdir.

Biyo-filtreye büyük partiküllerin girmesini engellemek için sera biofibres veya sera cam yünlü filtre ile ön filtreleme yapar.

sera siporax, anaerobik bakterilerin oluşmasını sağlayan sayısız açık gözenekli tünel yapılara sahiptir. Böylece çok az tatlı suda bile temel elementlere sahip ideal sayıda anaerobik bakteri sağlanır. Tünellerin içinde zayıf oksijen ortamı meydana gelir. Bu da bakterilerin nitratı parçalayarak yeterli miktarda oksijen elde etmesini sağlar. Sonuç olarak sürekli olarak nitrat parçalanarak akvaryum suyu içindeki nitrat düşük seviyede kalır.

Bir litrelik sera siporax’ın yüzeyinin neredeyse 34 litre seramik filtre maddesi kadar biyolojik parçalama gücü vardır .

diye yazılmış.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hııım gayet güzel alan sağlıyor açıklamasına bakınca. Bildiğimiz çatı kiremitinin kırılıp kullanılması kadar iyi yazılana göre. saat:gif

4. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Abi siporax pütürlü bir yapıya sahip. Çatı kiremiti killi topraktan yapılıyor bildiğim kadarı ile ve gözenek bakımından en azından görünen, siporax kadar yoğun bir gözeneği yok. Daha alternatif bir malzeme olabilir sanırım Temel abi?

5. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Gözenekli olarak gaz beton nasıl olur ? Kır doldur filtreye :)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Dış filtre içerisinde biyolojik çalışsın diye malzeme kullanmak benim şahsi fikrim tam bir komedidir.

7. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Gazbeton aklıma geldi fatih ama, o kadar büyük gözenekler değil bahsettiklerim. Ayrıca gaz beton içerisindeki kimyasaldan ötürü salınım yapıyor bunu daha önce yazıştık gaz betondan DIY kaya projesinde. Daha ince daha küçük, kısır olmayan ve içe açılan tünellerle dolu bir malzeme saat:gif

Abi bakteri bu, her yere yerleşir. :D

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kömür için eskiler çok iyi bilir esnaf eğer 1 ay sonra çıkarmazsan bakterileri öldürür derlerdi. Hatta içinden geçen bakteriyi öldürdüğü yayılmış ve bu yüzden kullanmayanlar vardı. Yahu kömür gibi gözenekli bakteri yerleşimine uygun malzeme olsa keşke. Sabit yaşayan bakterileri kömür nerde bulur öldürürdü kimse sormazdı. :D

Evet her yere yerleşir, o halde ?

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  9. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Bende okudum o yorumları. Fakat ben gaz betonun salınım yaptığını düşünmüyorum. Suya batıp batmamasını denedimde, salınım yapıp yapmadığını denemek nasip olmadı :) Bence birparça alınıp tuz ruhu testinden geörip denenmeli. Salınım yapmayacak bir ürün gibi geliyor.

10. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Seachem Matrixi de çok övüyorlar. Hiç deneyen oldu mu?

Sayfayı Paylaş