1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Serrasalmus İrritans

Başlığı 'Piranha Balıkları Forum' kategorisinde legend tarafından 15 Aralık 2008 başlatılmıştır.

 1. legend

  legend

  Mesajlar:
  174
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG][​IMG]

  SERRASALMUS İRRİTANS

  Bu tür biraz karmaşıktır. Bu tür uzun burnu ve V şeklindeki yüzgeciyle kendine özgüdür. Bu türün 5 ila 9 adet ectopterygoid dişi vardır yavrularda daha fazla bellidir. Bu tür serrasalmus sancheziyle(Peru) benzerlik gösterir. Her iki türün de yakın morfolojik özellikleri vardır.
  Bazı akvaristler bu türü birden fazla baktıklarını rapor etmişlerdir(100 galon veya daha fazla) ancak bu her durumda bu türün grup olarak bakılabileceği anlamına gelmez. Bu türü kendi türüyle veya başka türlerle grup olarak beslemek istemenin sonucu eksik yüzgeçler, vucut yaralanmaları veya ölüm olabilir.
  Jeff Concannon birkaç yıl serrasalmuslar ve bu tür hakkında küçük gruplar halinde bakma tecrübesine sahiptir. Jeff ‘e göre türleri gruplamada balık sayısı 5 iken hemen 4 e düşmektedir( Balık ölmüyor sürüden dışlanıyor). Bu 4 balık 1 buçuk yıl kadar yaşamış. Sonra 2 balık garajda ısının çok yükselmesi nedeniyle ölmüş. Şu anda 2 balık birlikte yaşıyorlarmış.
  Yırtıcı özellikleri bakımından Serrasalmus Elongatusla benzer özellikler gösterir. Ava sinsice yaklaşma ve pusuya düşürme bakımından. Serrasalmus İrritans’lar chiclid leri ve yavaş hareket eden catfish’leri tercih eder.


  YAŞAM RENGİ:
  Bu türün parlak gümüş bedeni ve bir çok küçük siyah noktaları vardır. Bu türün ventral bölgesi metalik turuncudur. ( yavruların gümüş )
  Anal yüzgeci kırmızıdır ama bazı örneklerinde sarı ya da turuncu olabilir. Yaşlı örneklerinde anal yüzgeç iyice kararır ve simsiyah olur. (siyah bir üçgen gibi).
  Serrasalmus İrritans’ı bilineatus, elongatus ve marginatus la kıyaslarsak, bilineatustan distal kaudal şeritiyle ve onun oranıyla , elongatus tan humeral noktasıyla(yanağındaki siyah leke) ve çıkık vücuduyla(high back) ve marginatustan terminal kaudal yüzgecindeki siyah bandıyla farklıdır.


  ÜRETİM:

  Bu türün üretimi bir hobici tarafından daha gerçekleştirilememiştir. Yavrular için bol bitki gereklidir. Yetişkinler açık nehirlerde bulunur. Serrasalmus İrritans diğer Serrasalmus türlerine oranla çok daha erken ergen duruma gelir çünkü küçük bir türdür.
  Orinoco Nehirleri: PH:4.5-7(6.0); 2-8 dH(6); 75-82 °F (24-28°C). Bu türlerin üretimi daha yapılamadı ama bana göre 200 gallonluk(756 litre) bir tank kullanılabilir. Aynı zamanda bol bitkilendirilmiş ve kumlu tank kullanılabilir. Kuraklık dönemi Ekim-Mart, Yağış dönemi nisan-eylül dür.


  TARİHSEL ADLARI:Serrasalmus Fernandezi(Fernández-Yépez)
  Serrasalmo irritans (Peters, 1877)


  DAĞILIM:
  San Fernando Apure, Venezuela. Holotype (unique): ZMB 10045.


  MAKSİMUM BOY:
  13.8 cm SL (5.43307 inches) or 15.0 cm TL (5.90551 inches).


  Kaynak: Opefe


  Çeviri: Alparslan Özdemir
   

Sayfayı Paylaş