1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

SEVERUM (Heros Severus)

Başlığı 'Amerikan ve Piranha Balıkları' kategorisinde avşarbeyi tarafından 2 Ekim 2008 başlatılmıştır.

 1. avşarbeyi

  avşarbeyi

  Mesajlar:
  226
  SEVERUM (Heros Severus)

  En az 200-225 lt de tecrübeli ellerde bakılması gereken bu balıkların ana vatanı Amazon Nehri’dir. 25-30cm arasında azami büyüklüklerine ulaşabilen balıklarımız için tavsiye edilen ph aralığı ise 6-7 arasıdır.Yani yumuşak sulardan ve 25-28 derece arasında sıcaklıktan hoşlanırlar.

  Balıkların yan taraflarından bakıldığında yassı, geniş gövdelerine sıra ile dizilen kahverengi benekler ile kuyruklarına doğru yükselen sırt yüzgeci ile gösterişli balıklardan hoşlanlar için iyi bir seçim olacaktır. Baskın olanlarındaki parlak kırmızı gözler ise ayrı bir seyir zevki verir. Baskın erkek olanlarında parlak kırmızı gözler ve kafanın alt tarafında kırmızı benekler(bu dişilerde bulunmaz) vardır.
  Cinsiyeti zor tespit edilen diğer türlerde olduğu gibi yine tüpçük yöntemi kullanılır.

  Canlı yem türleri ve hayvansal gıdalarla( kalp ve ciğer yemleri) beslenir.Bitkisel yemler ve haşlanmış ıspanak ve sarımsak suyu emdirilmiş yemler arasıra verilmelidir.Bitkisel yemlere çabuk alışabileceğini akvaryumunuza diktiğiniz bitkileri kemirmeye başaladıklarında anlayabilirsiniz.

  Tek tür olarak beslenmesi, eşlerinden başkasıyla geçinemeyen bu sert balıklar için ve balıklarından kendini sorumlu hisseden hobiciler için doğru seçim olacaktır.Ayrıca eş seçimi sıkıntılı olabileceği için 1 e 4 d oranı akvaryumda gözetilmesi gereken ayrıca bir konudur.Diğer çiklit türlerinden bir farkınında zor eş seçmesidir.1,5-2 yaşlarında üremeye başlayabilirler.Üremeleri için asidik su lazımdır.Suyun 30 derecede sabit kalmasınında üremede etkili olduğu söylenir.Bunun için turba filtre ve ozmoz aleti kullanılabilir.Çiftler uygun gördükleri bir yere bin kadar yumurta bırakabilirler.Yumurtalar çiftler tarafından ortaklaşa bakılır ve havalandırılır ama yine de suyun çok iyi havanlandırılması şarttır.Hiç bir amerikan çikliti ağzında yavrularını taşımazken bu balıklar bir süre ağızlarında yavrularını saklar.

  Akvaryumda suyu yumuşatacak kütükler, kayalar ve dekor unsurları ile zayıf olan balıklar için saklanma yerleri düzenlenmelidir.

  Bir çok hobici tarafından beslenmesi ve üretilmesi etik görülmeyen ve hibrit bir tür olan papağanların atasıdır.

  Ali AKTÜRK
   

Sayfayı Paylaş