1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Shallow Sps Tank

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde ka2n tarafından 30 Haziran 2016 başlatılmıştır.

1. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Yeni tanka yeni bir başlık açma zamanı geldi de geçiyor. Hazır uyku da tutmuyorken.

Soft garden diye başladık maceraya, mix e döndük, sonra nasıl olduysa tankta eser miktarda soft lps kaldı geri kalanı komple sps oldu.
    Uzatmadan ekipman listesini paylaşıp tanıtıma geçeyim.

Tank Özellikleri

Ana tank:
    150*55*40h
    Aydınlatma: 2*80 t5 arkada(Coral plus+Fiji pink), Maxspect razor 420r 320w ortada, 2*80w önde(gelmek üzere)(Coral plus+Fiji pink)
    Sump: 90*45*45 tek parça, 40*30*50h su tamamlama
    Protein skimmer: Rlss db10i dc
    Isıtıcı: Tetra-tec 300watt
    Soğutucu: ??
    Filtre medyaları: Düzenli rowa phos ve ati easy vital
    Geri dönüş: Waveline 12000 dc
    Sirkülasyon: 1 adet rw20, 1 adet rw8, 1 adet de jecod cp25 eklenecek
    Kum: Reflower kalsiyum karbonatlı ve mercan kırığı karışık(1mm ve 3mm)
    Dozaj: Jebao 4lü dozaj pompası
    Katkılar: Grotech abcm 4lü katkı, tropic marin balling set(yeni başladım, eski usül ca-mg-kh da gidebilirim), fritz monster 460
    Tesisat: Su tamamlama, ps geç çalıştırma rölesi, 600kwa online ups, voltaj düzenleyici regülatör

Mercanlar:

Tankta epey bir mercan çeşitliliği var, gözüme güzel görüneni aldım diyebilirim. Ağırlıklı olarak sps olsa da, azımsanmayacak kadar da soft ve lps var.

Sps grubu

Pocillopora
    Milka
    Guttatus
    Hysterix
    Hydnophora
    Montipora digitata
    Montipora plate
    Montipora austrliensis
    Montipora plate
    Caleandrium
    Pavona cactus
    Turbania
    Montipora stellata
    Undata
    Setosa
    ve yeni yeni girmeye başlayan Acropora fragları

Lps grubu

Duncan
    Hummer
    Candy cane
    Brain
    Chalice

Soft grubu

Mushroom varyeteleri
    Star polip
    Zoa varyeteleri
    Polip varyeteleri

Balıklar

Tankı kurduğumdan beri pek balık hevesim olmadı. Birkaç aksilik sonunda kaybettiğim ve çok sevdiğim sohal tangden sonra hep fayda sağlayacak balıklara yöneldim. Yosun sorunu oldu foxface aldım, aiptasia sorunum oldu filefish aldım vs. Son olarak tankta yaşayan tek bir clown tang im var. Çok severek aldım, gördüğüm en oyuncu balıklardan birisi. Yanına 1 adet yellow ve sailfin tang ekleyeceğim ps ye güvenerek.

Clown tang
    Falco hawkfish
    Sixline wrasse
    Honey stripe damsel
    Yellow tang(+)
    Sailfin tang(+)

Temizlik ekibi

Belki de tankta en önem verdiğim konu. Şimdiye kadar hep düzensiz gitti tankım, aksilikler oldu mu üst üste oldu. Özellikle yosun konusundan çok korkuyordum, bitkiliden gelen bir alışkanlıkla, yosunla mücadeleyi baştan sağlam tuttum. Şimdiye kadar da hemen hemen hiç yosun problemi çekmedim, olduğu zaman da kısa sürede kalıcı olarak hallettim. Tanka da gereksiz kimyasallar girmemiş oldu.

2 ad Electric blue hermit(demirbaş)
    1 ad tuxedo urchin(uzun yosunlar boy gösterirse sumptan tanka terfi ediyor, görevini tamamlayıp aşağı iniyor)
    1 adet sally lightfood crab( reef bakımı için dikkat edilmesi gerekiyor dense de uzun süredir hiç bir yamuğunu görmedim)
    Cleaner shrimp
    Fire shrimp
    Glass anemone shrimp
    20-30 ad conh(hermitler devamlı azaltıyor ben devamlı ekliyorum)
    5-6 adet sağ kalmayı başarabilmiş turbo snail

Su değerleri

420-430 ca
    1280-1300 mg
    7.5 kh
    8.3 ph
    <5 NO3
    <0.03 PO4
    Sabit tutmaya çalıştığım değerler kabaca bunlar.

Bakım

Yaklaşık 5-6 günde 1 sefer cam temizliği ve günlük gün aşırı devrilen mercanların düzeltilmesi dışında pek bir bakım yapmıyorum tanka.
    Aksatmadan(!) 3-4 haftada 1 sefer %5-10 arası su değişimi yapıyorum.
    Renk körlüğümden dolayı testleri akvaryumcuma yaptırıyorum :)

Tanktan çıkarılan dersler

Her tanktan birşeyler öğrenerek bir sonrakini daha iyi kurmaya çalışıyoruz. Kısaca tankta gördüğüm hatalardan da bahsediyim bitirmeden önce.

-Sump ve profil arasındaki mesafeyi iyi hesaplamadığıma pişman oldum. Ps değişimi benim için eziyet oldu, sumpı ve borulamayı söküp, suyu komple boşaltıp geri yerine koymak tam bir işkenceydi.

-Arka fonu beyaz yaptım, çoğu arkadaşım karşı çıktı, hala da çıkanlar var. Ben seviyorum. 3 cam birden 3-4 ay içinde tamamen doğal bir görüntü kazanacak, sadece durso kutusundaki kullandığımız pleksi malzeme cama göre daha zor kaplanan, renklenen bir yapıya sahip, ve genel görüntüde tezat oluşturuyor. Bir sonraki tankımda işten kaçmayıp, ne renk yapacaksam arkayı komple pleksi kaplayacağım.

-Kumu 2 ayrı kalibre kullanmak zorunda kaldım, renklenmeye başladığıo zaman yine tezat oluşturdu ve canımı sıktı.

-Tankın sağında solunda arkasında vs yer sıkıntısından hiç boşluk bırakamadım, kabloları geçirirken motorları takarken vs çok zor oluyor.

-Profili demirden iyi anlayan, akvaryumdan anlamayan birine emanet yaptırdım. Harika bir boya atmış ama antipas namına hiçbirşey yok, 2 haftada tamamen paslandı nerdeyse.

-Borulamayı ayar kolay olsun diye olabildiğince ince yaptım, son zamana kadar sıkıntı yoktu, kafa motorunu haddinden biraz büyük kullanınca yarım emiş ses yaptı kısmak zorunda kaldım.

-Güzel planlanmış bir priz panosu yapmadan kurdum, kablo kalabalığından nefret ettim, bütün motorlar dc, totalde 5 driver kutusu, 5 kumanda, ups, regülatör, dozaj pompası ve 10larca mt kablo var.

Sonuç olarak aklıma gelenler bu kadar olsa da moralimi bozan bir sürü eksiye sahibim tankta. Her işte olduğu gibi acele ettim, iyi planlamadan kurmak zorunda kaldım ve ufak da olsa pişmanlıklar yaşıyorum. Yine de tankımı ve canlılarımı seviyorum ;)

Tankın camlarının yapıştırılmasından itibaren yapılanları genel olarak portal ahalisi bildiği için diğer konularda fazla detaya girmeden kabaca bilgi vermeye çalıştım. Umarım herkesin faydalanabileceği bir başlık olur. Teşekkürler.

Yakın zamanda daha güzel resimler ekleyeceğim fırsat buldukça.

2. Humility

Humility

Yeni başlık ve canlılar hayırlı olsun kardeşim. Renk cümbüşü olmuş. Zaman geçtikçe de güzelleşmeye devam ediyor. İlk maşallah benden gelsin, güzel günlerde beslemen dileğiyle. :nazar:

ka2n bunu beğendi.
  3. Oktay Kuştutan

Oktay Kuştutan

Yer:
    YunusEmre / Manisa
    İsim:
    Oktay Kuştutan
    Elinize ve Emeğinize Sağlık Kaan Bey, Maşallah. Herşey gönlünüzce olsun. Saygılar.

ka2n bunu beğendi.
  4. corax

corax

Yer:
    Ankara, Turkey
    İsim:
    Özkan Taşkıran
    Bunu gördüm tamam güzelde.. frog fish nerde? :mad:

ka2n bunu beğendi.
  5. SEFERR

SEFERR

İsim:
    Sefer benli
    Super maşallah

ka2n bunu beğendi.
  6. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu
    Eksilere kafanı takma sen. Saydığın eksilerin çoğunun çaresi var sende. Ama USTA kendi söküğünü dikemezmiş derler. Seninki öyle Kaan.:bilmem:

Ellerinize sağlık. Maşalalh diyelim.

ka2n bunu beğendi.
  7. Tank süper gözüküyor, spsler ve dekorasyon gerçek bir reef havası vermiş, 41 kere maşallah :nazar:

seaman038 ve ka2n bunu beğendi.
  8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hah şöyle ne güzel olmuş yeni başlık konusu yakışmış bu tanka. Maşallah.

9. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Çok güzel görünüyor Kaan, ellerine ve emeklerine sağlık. Yalnız önemli bir husus var onu belirtelim ki ilerleyen zamanda başına sıkıntı açmasın. Montipora Australiensis türü, çok hızlı şekilde kayalara yayılım gösteren ve çok yakıcı bir türdür. Gövde yapısı itibarıyla direk kaya üzerine yayıldığından, ilerleyen zamanda çıkarmak istendiğinde komple kayayı çıkarmak gerekir. Dokunduğu mercanları yakarak sürekli üstlerine doğru büyümeye çalışır ve bu haliyle ciddi sorun teşkil eder. Sana tavsiyem bu mercanı kayalardan tamamen uzak bir yere konumlandırman olacaktır. Mesela arka cama mıknatıs yardımıyla tutundurup orada büyümesini sağlayabilirsin.

Edit : Star polip yine aynı şekilde uzak tutulması gereken bir canlı. Ben bu sorunu yaşıyorum mesela. Digitata köklerini kaplayıp öldürüyor

burak ozu ve ka2n bunu beğendi.
  10. Cyberx26

Cyberx26

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Barış Akın ÖN
    Maşallah Kaan bey gerçekten süper olmuş, nazar değmesin. Maxspect razor 420r 320w led armatürden memnunmusunuz ? Bende almayı düşünüyorum o nedenle tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Beslemek istediğim türler lps+sps, 120 lik tankıma 2 adet Radion XR30w G3 Pro almak istedim ama fiyatları biraz pahalı geldi. 2 adet radion yerine, 320 watt razor alsam performans açısısından çok zararım olur mu? 2 tane radionla maxpect arasında 1770 tl gibi bi fark var. Bu farkla bir sürü mercan alınır :)

ka2n bunu beğendi.
  11. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Hepinize ayrı ayrı tşekkür ederim arkadaşlar :)

@gokhantiknaz, abi haklısın hepsinin çözümü var da, artık taşınarak yeni tanka :)

@mekatronik, Erdoğan abi star polip artık resimdeki konumda değil, sol arka köşeye taşıdım, o iki cama yürüsün diye.
    Australiensis i çok güzel bir yere koydum,hızla yayılıyor. Mushrom vs yaktığını biliyordum ama, diğer sps leri yaktığını bilmiyordum, kötü oldu, çıkartmam zor olacak.

@Cyberx26, Barış Bey, maxspectten çok memnunum. Verdiği ışık muazzam. Hem görüntü hem kalite olarak. Ecotech uzun süreli kullanamasam da deneme fırsatım oldu, maxspect i daha çok beğendiğimi söyleyebilirim.
    Ancak önemli bir husus var ki, piyasadaki maxspect kullanıcıları ciddi anlamda arızadan şikayet ediyor. En basit örneği benimki, 3 sefer bozuldu. Türkiye distribütörü her seferinde tamir etti, sonuncusunda yeni şeyler denediklerini daha fazla bozulmayacağını söylediler. Umarım öyle olur. Çünkü her led bozulduğunda, ben apar topar başka bir armatür buldum, ona geçtim, led geldi geri döndüm derken canlılar epey tepki verdi.

12. Jeddite

Jeddite

Kaan Bey,

Size sorum, TM Ballingmi yoksa Ca reactor mu? Hangisinden daha iyi verim aldiniz? Satilik ilaninda bm ca reaktoru vardi onuda denemis oldugunuzu dusunerek soruyorum.

Sent from my iPhone using Tapatalk

13. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Reaktör kullanırken mercan yoğunluğum çok düşüktü, epey zorladı beni. Mercanları artırana kadar dozaj gidelim dedim, böyle de devam etti. Yeterli sayıda ve yoğunlukta mercanınız varsa kesinlikle reaktör derim.

14. Cyberx26

Cyberx26

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Barış Akın ÖN
    Çok teşekkür ederim Kaan bey, ürünün videolarını izledim dış kasası çok şık, verdiği ışık gerçekten muazzam. Ama kronik arızalı olması gerçekten kötü bir durum, Ankarada olsam arıza durumunda distribütöre götürü bırakırım ama Eskişehirde olunca arıza durumlarında çok sıkıntı yaşanır. Elektronik cihazlar birazda şans işi, arkadaşımla aynı mağazadan, aynı marka ve model 2 led tv almıştık. Onunki 5 senede 3 kere arızalandı benimkinde tık yok :) Ama tabi işin ucunda canlılar olunca durum daha ciddi bir hal alıyor. maxpect alınması durumunda eski armatürü elden çıkarmayıp yedek olarak tutmakta fayda var :) Ama bu durumda bile led t5 geçişi olacağı için canlılar mutsuz olabilir.

ka2n bunu beğendi.
  15. Her tank bir gün reaktörle tanışacaktır. Benim tanışmama az kaldı. Günde 28 ml şer C-Balance kullanıyorum, akşam testler yapılacak, gene yetmiyor çıkacak....

MESUT_KERİM ve ka2n bunu beğendi.
  16. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Camı beyaz alsan ya?

17. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Yerleşim süper kaan ;)

18. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Renkli cam sağlıklı şekilde yapışmıyor abi.

19. erkan efe

erkan efe

Yer:
    Ankara
    İsim:
    erkan efe
    Kaan cıım maşallah harika gözüküyor tank.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ka2n bunu beğendi.
  20. hasan1958

hasan1958

Yer:
    Ankara
    İsim:
    hasan eksi
    Hayırlı olsun Kaan, çok güzel olmuş.:nazar:

ka2n bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş