1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sigarayı Bırakanlar-Bırakmak İsteyenler-Denedim ama yapamadım diyenler!

Başlığı 'Hayata Dair Her şey' kategorisinde Ufuk_Arslan tarafından 2 Şubat 2017 başlatılmıştır.

1. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    Evet bu konuyu burda degerlendirelim bence.
    Hatalı yere actıysam modlar lütfen düzelsinler.

Ben 15 yılın ardından bu meletten kurtuldum. bir aydır aldıgım nefes te yedigim yemekte tad ve koku olarak değişti. isteyenle nasıl bir yol izlemeli neler yapmalı destek olurum.

Cyberx26 bunu beğendi.
  2. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    ben neden nasıl bıraktıgımı ve neler yaptıgımı kısaca anlatayım.
    dedigim gibi 15 yıl aktif olarka günde 1 bazen 1.5 paket sigara iciyordum. son 6 aydır sabah uyandıgımda cigerlerimde agrı nefes almakta güçlük yaşıyordum. bırakmalıyım diye kendimce hesaplar yaparken bir cok yöntem bir cok makale okudum. e sigara alternatifi. nikotin sakızları bantları champix vb tür ilaclar hepsini inceledim.

ilk olarak kendi irademi zorlamaya karar verdim. bu ilk denememdi ve başarısız oldum. önce kendime bir gün belirledim. o günden sonra nikotin sakızları karanfiller bir kac gün idare ettim. lakin o boşluk hissi ve sinir okadar agır bastıki başarısızlık kacınılmaz oldu.
    peşine e sigaraları araştırdım. evet yurt dışında cok yaygın ve güvenilir gibi duruyor. ama malum biz Türk milleti olarak herşeye bir ückagıt kulp bulmaya yeminliyiz. bu olayında fazlaca süistimal edilecegini bir cok hileli ürünün sigaradan daha zehirli sıvıların piyasaya cıkacagını düşünerek uzak durdum.
    sonrasında aralık 2016 ayının başında eczacı bir arkadaşımdan 1 aylık sigara parası kadar ücreti olan champix ilacını aldım. kullanımı ilacla birlikte gelen kutuda detaylı bir şekilde anlatılıyor. yan etkilerini zararlarını herşeyi degerlendirdim bu ilacı almadan önce. ve aldıgım günün ertesinde ilacı kullanmaya başladım. ilk bir hafta ilacla birlikte sigara ya devam ettim ikinci haftanın son günü sigara bırakma günümdü ama ben o gün gelmeden 3.haftanın basında sigarayı bıraktım. ilacı bir hafta daha kullandım ve 8 günlük kullanılacak ilacım kaldıgı halde ilacı bıraktım. o gün bugündürde sigara icmedim. arada canım istedi o anlardada karanfilden destek aldım :)
    en zor sınavımıda babamla birlikte sultanbeylideki akrabalarımızı araba ile ziyarete gittigimizde yasadım. babamda sigara kullanır ve arabada püfür püfür tüttürdü. canım istemedi aksine arabadan iner inmez üstüme sinen o kokuyu gidermek icin kolanyalar parfümler aradım.
    neyse sonucta ben kurtuldum. hem maddi olarak hem manevi olarak hem bedensel olarak artık daha huzurluyum. sizlerede kendinize uygun yöntemi belirleyip bu beladan kurtulmanızı öneririm.

musty.skr, Cyberx26, Alparslan ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  3. ZodiJackly

ZodiJackly

İsim:
    Ümit MARAŞLIOĞLU
    Champix ile denedim bırakmadım. Şu an bırakmayı düşünmüyorum. Tabi bırakmanın güzel bir yolu varsa neden olmasın..

Ufuk_Arslan bunu beğendi.
  4. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Günlük 2 paketi az geçen uzun lm içicisiyim :( Henüz kafamda bu konuyu bitiremediğim için ben aranızdan ufak ufak kaçayım.

5. ZodiJackly

ZodiJackly

İsim:
    Ümit MARAŞLIOĞLU
    Mesajını beğenmedim.. :olmadı: "Mesajı Beğenme" tuşu nerde temo4

Pennywise, YMR_AY ve Ufuk_Arslan bunu beğendi.
  6. ZodiJackly

ZodiJackly

İsim:
    Ümit MARAŞLIOĞLU
    Ben sağlıkçıyım. İnsana etkili olan ilacın illa ki bazı yan etkileri olur görüşündeyim. Champix' i leblebi gibi attım bana mısın demedi..

7. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    neden bırakamadınız ilac ile. ilac ı kullanırken nasıl bir planlama yaptınız. ve cidden bu denemenizde ben sigarayı bırakıyorumu gercekten ictenlikle söyleyip bunu benimseyebildinizmi?

8. ZodiJackly

ZodiJackly

İsim:
    Ümit MARAŞLIOĞLU
    Yok. Bunun içle dışla alakası yok. İçimden gelse zaten ilaç almam. Ben içmek istesem bile içirmeyecek bir sistem gerekli..

YMR_AY ve Ufuk_Arslan bunu beğendi.
  9. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    vallahi hocam ben 2. hafta sigarayı bırakma günüm gelmeden icmeyi bıraktım. hatta o gün gecti ceketimin cebinde paketi uzunca bir süre daha taşıdım. ama icmek icin öyle büyük baskı hissetmedim. siz neden bu istegi bastıramadınız aslında buna bakmak lazım.

10. ZodiJackly

ZodiJackly

İsim:
    Ümit MARAŞLIOĞLU
    İlacın size nasıl bir etkisi oldu?

11. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    icindeki prospektüsü biliyorsunuz maşallah carşaf gibidir bütün yan etkiler yazar. ben sadece ilk başlarda migde bulantısı yaşadım ama oda ilk 4 gündü sonrasında olmadı. herkez rüyalar gördügünü söylüyordu :) bende cok bekledim ama göremedim bişey öyle hd yayın gibi. sd yede razıydım ama yok rüya görememe görüyorsam da hatırlayamama gibi bir durumum var. bunun dışında ne sinir ne stress ne halsizlik ne uykusuzluk ne iştah kaybı iştah acılması nede başka bir yan etkisini görmedim ben.

12. ZodiJackly

ZodiJackly

İsim:
    Ümit MARAŞLIOĞLU
    Bende de hiç bir yan etki olmadı. Ama miğde bulantısı yan etki tabi. 4. günden sonra da bünye bağışıklık kazandığı için miğde rahatsızlığı geçmiş olabilir. Bırakalı ne kadar oldunuz?

13. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    1 ay bitti ikinci ayın icindeyim suan. bu konuyu konuştugum bir cok kişi ilk 3 ayın kritik oldugunu söylüyor bakalım zamanla görecegiz ama geri dönecegimi pek sanmıyorum.

14. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    E sigarayı 1,5 aydir kulllaniyorum, atesli sigarayi tamamen biraktim. Merak edenler netten arastirip detayli bilgieri bulabilir.

Yediğim yemeklerin ictigim cayın vs vs nin tadini almaya basladim, merdiven cikarken off puuuffff etmiyorum nefes nefese kalmiyorum artik. Sırt agrilarim azaldi bitti. Sirkette arkadaslar elin yuzun acildi beyazladı diyorlar daha simdiden.

Kaiteli yerli yabanci bir cok urun var kendini kanitlamis bu konu uzerine, birakmak isteyenler mutlaka detayli sekilde arastirsin derim. Ne üst baş kokuyor ne agiz kokusu ne de arabanin icinde sigara kokusu yok.

Birde istemek onemli ben bu sigarayı bırakacağim demek, yoksa bırakmak zor.

Cyberx26 ve Ufuk_Arslan bunu beğendi.
  15. ZodiJackly

ZodiJackly

İsim:
    Ümit MARAŞLIOĞLU
    Evet doğru söylemişler. İlk 3 ay değil de 6 diyelim şuna :) Umarım başarılı olursunuz.

16. ZodiJackly

ZodiJackly

İsim:
    Ümit MARAŞLIOĞLU
    E sigarayı da belirli bir süre sonra bırakmazsanız ateşli sigaraya dönme ihtimaliniz çok yüksek. Çünkü belirli bir süre sonra tatmin olmayacaksınızdır.

17. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Şöyle bir hesapladım da kabaca 25 yıldır sağlam tiryakiymişim :D
    Yaklaşık bir ay öncesine kadar günde +/- 2 paket içtiğim cmel i bıraksammı diye düşündüğüm an elim ayağım titremeye başlar canım sıkılır gider üstüne bir paket daha içerdim :D bir ay önce Veysel Erdoğan ve Leventin verdiği gazla Burcunun atıl duran e-cig na el koydum. :D
    Şuan benim açımdan mucize olan bir şekilde günde 3-5 sigaraya düştüm. Belki ilerde bunu da bırakırım.
    Şuan ülkemizde bu ürünler yasak ve son zamanlarda basında karalama kampanyaları başlatıldı ama niye olduğuna dair konuşmayacağım azıcık düşünen bulur zaten . ;)
    Veyselciğim biraz abartsa da bir ayda bile bariz değişiklikler oluyor tabii ;) :D

Pennywise, Cyberx26, ANIL/ÇANAKKALE ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  18. Vallahi beni de özendirdiniz. Mesutun yeni cihazı gelsin, benim cihazı modifiye bir şekilde ben de kullanmaya başlıcam. Ben de 21 senedir sigara içiyorum, bir ara champix ile bıraktım. 2. haftadan itibaren, sigara içerken tat-koku-nefes alamadığımı, ve gün içinde enerjimin sıfır olduğunu fark ettim. Yurt dışında yaşadığım dönemde e cig kullandım, bir süre sonra tadı sigaranın yerini tutuyor. Sonra tabi bir moral bozukluğu anında ver bir sigarayla tüm çaba boşa gitmişti...

Cyberx26, veysel ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  19. Cyberx26

Cyberx26

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Barış Akın ÖN
    Bu sigara hakkaten illet bişeymiş bende 26 yıldır içiyorum. 3 sene önce bıraktım 1 sene içmedim sonra gene başladım. Bıraktığım 1 sene boyunca içme isteğim hiç azalmadı sürekli canım istedi ben dizginledim. Sonra ufak bir kırılma anında bi tane yakayım bi daha içmem diyerek yaktım. tahmin edeceğiniz gibi devamı geldi ve eskisinden daha bağımlı olarak sigaraya geri başladım. Şimdi 1 aydır elektronik sigara içiyorum. ilk 1 hafta hem sigara hemde e sigara içtim. Daha sonra sigarayı günde 3 e düşürdüm sadce yemeklerden sonra yaktım. Son 2 haftadır sadece e sigara içiyorum, şimdilik iyi gidiyor. Yanlız e sigarada kaliteli makina almak şart, ucuz makinaları denedim iş görmüyor. Şöyle 400 500 liralık kaliteli makinalar sigarayaı aratmıyor.

veysel ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  20. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    e sigara istismara cok acık ne yazıkki . Kaliteli diye satılan ürünlerin kalitesinden nekadar emin olunabilirki. malum sigara tekelleride suan tepelerine çökmüş durumda.

ZodiJackly bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş