1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sil Baştan Akvaryum kurulum :) Yardımlarınızı Bekliyorum

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde gizem_35 tarafından 8 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. gizem_35

gizem_35

İsim:
    GİZEM
    Oda sıcaklığından kaynaklanıyor. :( Pc fanı ile yapılabilen soğutuculara baktım, bir ara yapmayı düşünüyorum.

Vantilatör açtım şimdi. En azından ben fanı yapana kadar idare eder. Işığı 8 saate çıkardım. Tabiki onunda sıcaklığı var. İzmir de sıcak. Bir iki yaprak erimeye başlamış.

murer bunu beğendi.
  2. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Ben de sırf bu yüzden askıya almak istiyorum bitkili tank işini en azından sağlıklı bir soğutucu yapabilene kadar. Tankım büyük gerçi o kadar etkilenmese de; gün içerisinde 3 tane 2.5 Lt lik buzlu şişe atıyorum akvaryuma. Mpangalar dip balıkları olduğu için ani su değişinmine maruz kalmıyorlar düşüncesindeyim. Soğuyan su / hava dibe çöker onu da biliyorum ancak su 34 - 35 dereceleri buluyor müdahale olmazsa. Müdahale ile en azından 29 - 30 larda sabit kalıyor gün içinde. Yapacağız bi soğutucu artık..

3. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Bende soğutucu yapmak zorundayım su 29-31 derece arasında. O yüzden sonbahara gelene kadar bitki eklemeyeceğim...

4. gizem_35

gizem_35

İsim:
    GİZEM
    Açıkçası Buz koymak balıklar için inşallah sorun yaratmaz. En basiti bir iki derece aynı olmayan su eklediğimizde bile beyaz benek oluyorlar. Başka bir çözüm lazım. Telafisi zor sonuçlar açabilir. Pc fanı ile yapılabilecek bir soğutucu çözüm değil mi? yapımı zor gibi görünmüyor. ben ondan yapacağım. bir iki yere baktım bulamadım fan. Çankayaya inip bakacağım. Sizin öyle bir şey yapma imkanınız yok mu?

5. gizem_35

gizem_35

İsim:
    GİZEM
    Bence de ortam musait değilse şimdi alma derim. Ayrıca bu sorunu çözmelisin. elbet yaz gelecek o zaman sıkıntı yaratır. Ben de şimdi balıkl ekleyecektim akvaryuma sonraya bıraktım.

6. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Şimdi şöyle açıklayayım; suyu bir kez soğuttuğumuz zaman, sıcaklık kayıbı olmasın diye buzlu suyu koyuyorum ben. Yani sürekli buz takviyesi ile su 29 derecelerde şu anda. Bir gün öğlen annem koymasın buz, direk 34 - 34 dereceye çıkıyor. 29 derecedeki suda zzaten beyaz benek olmaz düşüncesindeyim. Olursa da tedavi edebilirim. Sıcaktan ölmelerinden iyidir.

Fan konusu; elektronikçilerde fanlar var. aldım 3 adet 12 voltluk ama bağlamaya elim ermedi henüz. bağlayacağım en kısa zamanda. Aleminyum bi levha kestirip üzerine monte edip aleminyumu da suya daldıracağım. Fanlar aleminyumu, aleminyum da suyu soğutacak. Ayrıca yine akvaryum üzerine de etki eder sanırım fanla. O şekilde düşünüyorum.

gizem_35 bunu beğendi.
  7. gizem_35

gizem_35

İsim:
    GİZEM
    Siz uyguladığınızda izlenimlerinizi ve yapım aşamasındaki önerilerinizi paylaşırsanız ben de ona göre yapabilirim. Ben akvaryumun kapağına sabitleyip suyu direkt soğutacak şekilde konumlandıracaktım. siz bir deneyin yorumlarınızı bekliyorum. Etkili ise ben de öyle yaparım.

8. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Erman varya, tam bir Zihni sinir projesi.:F:F:F

Abim nasıl düşünüyorsun bunları? :D Fanlara iki adet ayak yap suyun üzerine ver aslanlar gibi soğutsun, tabi su buharlaşması olacaktır...

Erman Pehlivan ve gizem_35 bunu beğendi.
  9. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Abi bende proje çok ama ISO çalışmaları var fabrikada bu yüzden vakit yok uygulamaya :D

Gizem hanım onu bende düşündüm. Hatta kapağa 3 tane fan bağlayacaktım. Fanların ikisi akvaryum üzerine, biri kapaktan tahliye olacaktı. Bu sayede dışarıdan hava çeken iki fan su yüzeyine, biri de ısınarak yükselen havayı kapaktan dışarı atacaktı. Kapağı tavana askılı sistem düşününce Murat abi ile, suya düştü proje tabi. Ama siz yapın. Bildiğim kadarı ile siz sabit plastik kapak kullanıyorsunuz. kapağı delerek dışarıdan fan hava alacak şekilde yaparsanız, daha verimli olacaktır. Yapınca yazarım size sonuçları saygılar:gif

gizem_35 bunu beğendi.
  10. gizem_35

gizem_35

İsim:
    GİZEM
    evet ben sabit plastik kapak kullanıyorum. resimlerde de görüleceği gibi bir kapağı var. Kapağın içerisinde biraz boşluk var fanları oraya sabitleyeceğim. yalnız kapağı deler miyim? bilmiyorum. onu hiç düşünmedim. planlayıp ona göre bir şey yapacağım. bakalım. Zaten yaparsam burada da paylaşırım. Sizin paylaşımınızı da görmek isterim. Teşekkürler...

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  11. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Gizem hanım komple delmeyin o zaman, en azından fanı monteleyeceğiniz yerin üzerinde kalan kapak kısmına 4-5 delik açın ki dışarıdan hava alsın. Yoksa sıcak hava üfler durur akvaryumun üzerine gibime geliyor. Tartışmaya açık tabi ki..

gizem_35 bunu beğendi.
  12. gizem_35

gizem_35

İsim:
    GİZEM
    Siz öyle söyleyince benim de aklıma takıldı. çünkü benim akvaryum kapağı tamamen kapalı. dışarıdan hava alacak şekilde yapacağım artık. Dediğiniz gibi bir kaç delik açarım.

13. gizem_35

gizem_35

İsim:
    GİZEM
    Bu arada fanın boyutlarını söyleyebilir misiniz?

14. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Gizem, senin kapağı soğutuculu sisteme çevireceğiz, bizde çare tükenmez ve orijinal gibi olacak merak etme.

Kapağında kırmızı dairelere fanları yerleştireceksin.

Mavi noktalardan ölç kaç santim geliyor, ona göre fan alacaksın. ''Nerden alacağım'' diyeceksin, sizin orada elektronik parçalar satan dükkanlardan alacaksın.

Fanı uygun boyutlarda aldın, geldin, mir metre ile fanın iç çapını ölçeceksin, ona göre bardak, pergel yardımı ile işaretleyip maket bıçağı ile keseceksin, işçilik temiz olsun. Bu aradada eline dikkat et maket bıçağını kaydırıp, kesme elini.:) Sonra fanı üzerine oturtup delikleri işaretleyip, bir çiviyi ocakta ısıtıp deliklerini deleceksin.

Fanı alırken fan boyutlarına göre 8 adet somunlu, pullu civata alacaksın. Birde fanı aldığın yerde fan ızgaraları satılıyor 2 adette ızgara alacaksın, montajı yapacaksın. Gene fanları aldığın yerden, fanların amperlerini sorup, iki fanı çalıştıracak güçte voltaja uygun adaptör alacaksın. kapağın en köşesinede minik bir açma kapama anahtarı alıp montajlayacaksın... Adaptör prizde devamlı takılı kalıp bu anahtardan/düğmeden açıp kapayacaksın.

Sana örnek olarak nasıl fan deliklerini açacağının fikrini resimler verecektir.

Buda resimde fan ızgaralarını görmen için.:)

Fanları montaj etmeden önce, dışarıda çalıştırıp, fanın üfleme yönününe doğru montaj edeceksin, dışarıdan aldığı havayı akvaryuma üfleyecek.

Maliyeti ise, 2 adet 12 volt fan 10 TL, 2 adet ızgara 2 TL, 1 adet 12 volt adaptör 10 TL, (Evde kullanmadığın varsa kullanabilirsin) 1 adet anahtar 1-2 TL.

Sakın ben yapamam deme çok basit.:F:F:F

gizem_35 ve Erman Pehlivan bunu beğendi.
  15. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Aynen Murat abinin dediği şekilde. ;) Ancak Murat abinin gösterdiği kısıma uygun fan zor bulursun gibime geliyor. PC fanı büyüklüğünde fanlar çünkü. O kapağı iyi biliyorum yeğenimin akvaryumunun aynısını kullanıyorsunuz gizem hanım.. O kısımlar biraz dar 3 bilemediniz 4 cm Murat abinin gösterdiği yerler. Yada umarım yeteri kadar büyüktür oralar. Eğer büyükse süper olur.

16. gizem_35

gizem_35

İsim:
    GİZEM
    Murat Bey çok teşekkür ederim. Uğraşmışsınız sağolun. Böyle güzel görsel bir anlatım ile yaparım evellallah ;) Tamam malzemeleri temin eder etmez hemen yapacağım. Çok teşekkürler çok yardımcı oldu. :basardim:

17. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Yaparsın tabi, bundan şüphem yok.

Öncelik ile gösterdiğim bölgenin ölçüsü nedir, çok merak ettim?

Başarılar....

18. gizem_35

gizem_35

İsim:
    GİZEM
    ölçtüm. Dediğiniz yer 7 cm den başlayıp daralıyor. orası oval olduğu için daralıyor.

19. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Yediye yedi kare bir fan girmezmi yani?

20. gizem_35

gizem_35

İsim:
    GİZEM
    En küçük fan kaç cm ? bilmiyorum. 6 cm olan varsa dediğiniz yere olur. Alternatif olarak şöyle düşündüm. kapağı kaldırdığımda iç tarafı daha geniş 11 cm ile başlıyor. eğer olursa içeriden monte etsem olmaz mı?

olmazsa:

Eğer orası da olmazsa floresanların yanı var. orayı keserim. fanı da kapara monte ederim. olmaz mı?

Sayfayı Paylaş