1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Silindir Mukavva Kartondan Armatür Kapak Yapımı

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde Nuada tarafından 18 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. Nuada

Nuada

Yer:
    Bandırma
    İsim:
    Volkan Çieçek
    Merhaba arkadaşlar.
    Yine bir dıy çalışma hazırladım. Umarım beğenirsiniz. Önce kullandığım malzemeleri tanıtacağım. Sürekli dıy çalışma ile uğraştığım için dremel 4000 almıştım. Fakat bana uygun olmadığı için iade edip onun yerine balkan motor satın aldım. Genelde dişçiler ve kuyumcular kullanıyor. Benim de işlerimi çok kolaylaştırdı.

İnternetten florasan aldığımda bu silindir mukavva içinde göndermişlerdi. 5 Senedir saklıyordum. İyi ki atmamışım [​IMG].

İstediğim ölçüler ile kesmekle işe başladım. Enlemesine kesip, sonra ortadan ikiye yardım.

Yanlarını da kırtasiyeden ince mukavva alıp, 3 kat yarım daire keserek tamamladım.

Suya dayanıklı siyah tutkal ile içini ve dışını kapladım.

Daha sonra iç kısmına buhar camı niyetine pleksi takacağım için kanal açtım.

Reflektör görevi görsün diye içine folyo bant ile kapladım.

2. Nuada

Nuada

Yer:
    Bandırma
    İsim:
    Volkan Çieçek
    Bitmiş hali :

Aynısını sump için tasarladım. Buhar engellemek için bu sefer pleksi yerine cam kullandım. Amacım sumpda da balık beslemek.

[​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

ogeday_ylz, nhtkmn, MESUT_KERİM ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  3. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Ben de aynısını pimaş borudan yapmıştım :) Elinize sağlık, üşenmemiş fotoğraflamış-video çekmişsiniz. Gerçi yaslama şekilde yapmışsınız ama, uzun kenarlara 1*1 şeklinde önlü arkalı-sağ ve solda 4 adet kanal açarsanız yukarıya da çok güzel oturur. Ben öyle yapmıştım bitkili tank için, tankla uğraşacağım zamanlarda ileri geri oynatması çok rahat oluyordu, kayıp içeri düşme riski de olmuyordu.

Nuada bunu beğendi.
  4. Nuada

Nuada

Yer:
    Bandırma
    İsim:
    Volkan Çieçek
    Teşekkür ederim Kaan bey. Gece 1 den sonra bu işlerle uğraştığım için en kısa zamanda nasıl yapabilirsem o şekilde yapmaya çalışıyorum. Dediğiniz şekilde de olabilir evet. Ben yaslama şeklinde yapıp, armatürü tutması için küçük camlar silikonladım. Sump çok işlevsel olduğu için yani yukarıda karmaşık boru olduğu için düz olarak tam sığmıyordu. Aslında tam oturuyordu ucu ucuna fakat hem 1 tane musluğu engelliyordu hemde en soldaki filtre keçesine de ışık vuruyordu. Keçeyi hızlı yosunlandırıp tıkanmasına sebep verir diye düşünerek yatay yaptım.

İlk yaptığım armatürü de akvaryumun üstüne kurduğum nano da kullanıyorum. Onu da bir ara resimleyip paylaşırım.

ka2n bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş