1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Silis Kum...

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde lordnelsono6 tarafından 24 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    Avusturya-Klagenfurt(Orta Avrupa:))
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki
    İyi akşamlar arkadaşlar...

Yakın bir tarihte 120 litre akvaryumum için aşağıda görmüş olduğunuz silis kum diye tabir edilen kumdan 30 kilo kadar aldım.(01.mm)Bugün yıkamaya çalıştığımda neredeyse 10 defa yıkmama rağmen hala su bulanıyor.İnternetten araştırdığıma göre bazı uyanıklar silis kum diye bize farklı kumları satıyorlarmış.Ben kumu kendini kanıtlamış güvenilir bir internet sitesinden almıştım.(Ün yapmış bir site.)Acaba kandırıldım mı?Silis kumu çok iyi bilen arkadaşlardan acilen yardım isitiyorum...
    Tşk..

Aldığım kum:
    Adı,Fish-Pro(Mısır'dan İthal)Akvaryum İçin Doğal Silis Kum 0.1mm 30 Kg.

Acaba bana silis diye Mısır Çöllerinin kumlarını mı kakaladılar?

2. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    Hangi kum kullanırsanız kullanın , ilk etapta ne kadar yıkasanızda akvaryuma koydugunuzda su hep bulanık olur. Zaman içinde tank oturur zaten. Biyoljik döngü vs anlamında. Ayrıca silis kum bu. Öyle internet üzerinden vsden alıp da fazlasıyla para vermenize de gerek yok.

lordnelsono6 bunu beğendi.
  3. SantiMunez

SantiMunez

Yer:
    Samsun
    İsim:
    MUSTAFA CAN ÖMEROĞLU
    Aynı siteden aynı kumu almışız :) Ben bu kumu 6 saat boyunca yıkadım eledim yıkadım eledim. Çamuru geçmedi.
    En son akvaryuma koydum akvaryum çamur oldu. 2 gün öylece çamurlu beklettim. Sonra su biraz durgunlaştı.
    Bütün suyu sifon yardımıyla akvaryumdan çektim. Sadece kum kaldı. Sonra tap taze suyu her gün azar azar ekledim.
    En sonunda su berrak oldu ve çamurdan eser kalmadı. Ama hava filtresini takıp çalıştırdığımda su yine bulanmaya başladı. İç filtre ile 10 gün içinde herşey geçti.
    Dış filtreyi de ekleyince artık hiçbirşey kalmadı. Kumu evirip çevirsem de çamur olmuyor suya salınım yapmıyor. Çok kaliteli bir kum. Ama uğraş gerektiriyor.
    Ben çok memnunum. Tek çözüm = SABIR!

4. 10.KÖY

10.KÖY

İsim:
    Alican TEKİN
    Arkadaşlar 50 kg orjinal salınım yapmaz silis kum 15 lira.

Adres ; Gaziosmanpaşa Küçükköy merkez, Dumlu pınar ilköğretim okulu yanı. Güven oto yıkama karşısı.

Yanlış anlamayın ben satmıyorum.Burası bir DÖKMAL , devamlı aldığımız yer burası.Başka yerden kilosuna 3-5 lira vermeyin.

5. balyoznuri

balyoznuri

İsim:
    Aytekin Öztürk
    Silis kum iyidir hoşdur fakat bazı sakıncalarıda vardır.Eğer hırçın ve kumu kazan bir balık türü besliyorsanız tavsiye etmem.Ben sarı prenses beslerken silis kum vardı akvaryumda ve dış motorun içi hep kumla dolup sızdırıyordu birgün evi su basıyordu tıkanmış hep dışarı basmış suyu.O yüzden dışmotor kullanıyosanız emiş borusu biraz yukarıda kalsın basşınız yanmasın.Ayrıca bu aldığın kumda silis kum kafan rahat olsun.

6. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki
    Oh be hepinize çok çok teşekkür ediyorum.İçin rahatladı ya.Ben en az 2-3 gün kumu yıkamayı düşünüyorum.Zaten akvaryumda tetratex ex 700 var 5-6 günde halledeceğini düşünüyorum...

7. SantiMunez

SantiMunez

Yer:
    Samsun
    İsim:
    MUSTAFA CAN ÖMEROĞLU
    Dış filtre emiş hortumu 10-15cm yukarıda olmalı,yoksa dış filtren hep kum olu Aytekin abinin dediği gibi.

8. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Silis ve mercan kumlarının genel sorunu ilk kurulumda bulanıklık ve tıkanma sorunlarıdır. Bulanıklık sabır, tıkanma kontrol gerektirir :)

9. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki
    Anladım.Zaten tetratec filitrelerin su alış kısmı yüksekliğe göre ayarlanabiliyor.Önerileriniz ve değerli yorumlarınız için çok teşekkürler...

hasanaytekin bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş