1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sinek Lavrası Üretimi toplanması ?

Başlığı 'Akvaryum Yemi Araştırma Portalı' kategorisinde ZeRo-x7 tarafından 19 Nisan 2010 başlatılmıştır.

1. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu
    Merhaba yaz aylarına yaklaşıyoruz havalarda güzel malawi cichd'let lerime sinek lavrası üretip vermek istiyorum. Burda okuduğum baska yerlerde okuduğum kadar yararlı ve beyenilerek yedikleri canlı yem. Ama nasıl üreticem bana en basitinden nasıl üretip nasıl lavraları toplucamı anlatabilirmi? Portalda okumustum ama o biraz detaylı geldi bana daha kolayı lazım:D En kolay yönden nasıl üretirim ?

2. taygun

taygun Guest

İlginç bir konu. Sera'nın böyle bir ürünü var ama bildiğim kadarıyla biraz pahalı gibi. Üretimin biraz zor olacağını düşünüyorum. Sanırım en önemli sorun burada uygun suyu bulmak olmalı. Sineklerin yumurtalarını bırakacağı uygun su yani. Sonrasında birkaç bitki ve tabii ki tül lazım.

Bence zor bir iş gibi. Bakalım bilen arkadaşlar neler yazacaklar.

Syg.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Şu ana müdürümün evinin havuzunun tamir aşamasındayız ve havuz kenarları sivrisinek larvaları ile dolu. Bulmasının zor olacağını hiç düşünmüyorum, su birikintilerine şöyle bir ziyaret yap bakalım. Ne bulursan şansına. Vermeden önce bir fotoğraf koyda bakalım yanlış birşey olmasın. :D

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Aman Murat yaz geldi tamamda, belediyeler bir dünya ilaçlama yapıyor, sen üreteyim diyorsun. Evde üret baride ilk önce seni ısırsınlar.... :F :F :F

5. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu
    Teşekkürler yorumlar için bilen varsa yazarsa iyi olur.Murat abi ben zaten üreticem yazmıştım dışarıdan toplamak pek sağlıklı gelmiyo bana üretip kendin canlı canlı vermek daha güzel ısırmazlar abi lavra olarak veriyosun daha sivri sinek olmamış yani ısırmaz:D

6. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu
    Böyle bir makale buldum.

Sıcak ve nemli,ortamlar sivri sineklerin larvalarını dökmeleri için mükemmel yerlerdir. Sivrisinek yumurta elde etmek , çok az ekipman gerektirir ve ve sadece birkaç dakikada, her gün ücretsiz canlı larvalara sahip olursunuz. Balıkalrınız için mükemmel bir besin kaynağıdırBalıkalrınızın nasıl iştahla larvalara saldırdığı görebilirsiniz.. Size nasıl larva elde edeceğinizi aşağıda açıklayacağım.

Malzemler:
    2L - 4L arası su ve su kabı

su
    –Soyulmuş patates kabukları, sebze artıkları, ekmek içi

Yapılışı

– Kabın 3 4 ünü su ile doldurun. Suyu akvaryumunuzdan almanız daha sağlıklı olacaktır. Çünki bakteriler oluşmuştur suda.
    – Sonra patates kabuklarını,sebze ve ekmek içini suya ekleyin.
    – Hafta içerisinde bu pis bir koku alacaktır ama bu larvalar için gereklidir..
    - Erkek sinek su yüzeyinde yüz veya daha fazla yumurta .
    - – Su hafif sarır krem rengini alır zaman içerisinde yine tanktan taze su koyarak işlemi tekrarlayabilirsiniz.
    - Kısa zamanda larvaların canlandığı su yüzeyinde görünmeye başlar
    – Larvaları bir kavanoza alıp balıkalrınıza verebilirsiniz.

Burada önemli olan nokta suyun nemli ve sıcak bir ortamda bulundurulmasıdır.

Anlamadığım suyu koydumuz bidon ağzı kapalımı acıkmı olcak ?

Makalenin çevrildiği site.

http://translate.google.com/translate?h ...
    AW_trTR319

7. taygun

taygun Guest

Murat Bey,

Merhaba. Bu yazıyı siz mi yazdınız yoksa çeviriden mi geldi pek anlayamadım. Fikrimi söyleyeyim, bu iş bidonla olmaz. Ağızı geniz bir plastik kutu işinizi görür. Ufak bir leğen de uygundur. Ama dar ağızlı bir şeyden larvaları toplamazsınız.

Doğrusunu söylemek gerekirse, bahçesi olanlar için güzel bir uygulama. Ama apartmanda yaşayanlar için bir zor gibi. Apartmanlarda balkonlar küçük, bir de koku yayan bir su ile balkonu işgal edersen eşler bizi döver ki ne döver.:sopa:

Acaba, mikro kurt üretmek daha basit ve kokusuz olmaz mı? Ben denemiştim bir zamanlar. Oldukça kolay.

Syg.

8. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu
    Taygun abi baya bir zamandır portala giremedim. Konuyada bakamadım sanırım haklısın , bu sürede un kurdu yetiştirdim ve balıklar severek yiyiyolar.

Sayfayı Paylaş