1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sivrisinek Larvaları

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde Yasin K. tarafından 12 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Yasin K.

Yasin K.

Yer:
    kayseri
    İsim:
    Yasin Kulak
    Konuyu doğru yere mi açtım bilemiyorum fakat sanırım en uygun yer burası.Hikayem şöyle ki bir gün yolda giderken gözüm su birikintilerine takıldı ve balıklama atladım mevzuya :baliklamatlarım:Öncelikli keşfimden sonra evden kepçe mi kovamı vs topladım geri geldim birikintiye. Kayseri bu yüzden biraz fakir her yerde birikinti bulunamıyor hatta yerini de söyleyeyim ; yeni stadyumun otoparkının yola bakan kısmında çimlerde bulunuyor,sanırım orada bir boru delinmiş sürekli aktığı için kurumuyor ama büyümüyor da,varın birikintinin büyüklüğünü siz düşünün,neyse zıplayan garip yaratıkları ve yosunları topladım eve geldim,küçük bir akvaryum kurdum hemen video da ve bir kısmını da balıklarıma attım canlı yem olarak ve hiç bir sıkıntıyla karşılaşmadım,bunların ne olduğunu merak ederken 2 gün sonra akvaryum ve kapak camı arasında 10 larca kız gibi sivrisinek :D ama nedense çok sevdim çok güzel duruyorlardı,bu konu hakkında ne yapılabilir acaba yaklaşık 2-4 hafta içinde yem olarak kullanılabilecek boya geliyorlar,bir dişi okuduğum kadarıyla 300-500 yumurta bırakabiliyor muş,adet bakımından da çok cazip geldi bana,üstü sineklik kaplama bir paludaryum da çok rahat üretilebileceğini düşünüyorum ilginç olsa da :) acaba ne yapılabilir neler yapılmalı?

İçindeki bitki ise;

0ECFC3F40EC55028.JPG

Ve balıklarımı bu canlılarla yemlerken( canlı izlememe engel olduğu için biraz bozuk ve kısa oldu.):)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bence hiç teşebbüs etmeyin,sivri sineğe kimseden hoş görü beklemeyin "demedi deme Muhtarın belediyeye şikayeti ile evi mühürlerler" yada mahalle baskısı ile camlar taşlanabilir...:D

H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.
  3. Yasin K.

Yasin K.

Yer:
    kayseri
    İsim:
    Yasin Kulak
    öyle oldu zaten cam kapağı açınca kaçıştılar onlarcası şimdi doğada :D ama çok kısa vakitte üretiminden dolayı aklıma böyle bir fikir geldi :)

4. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Kökünü kurutmak için mücadele edilen bir canlıyı, yem olarak kullanmak amacı ile olsa da üreterek, doğaya katkıda bulunuyorsunuz. Yasin Bey yılmak yok, yola devam.

Yasin K. bunu beğendi.
  5. Yasin K.

Yasin K.

Yer:
    kayseri
    İsim:
    Yasin Kulak
    ben aslında bunları tatlısu omurgasızları olarak düşünüyordum, sivrisinek çıkınca sürpriz oldu temo17 aslında kontrol altında üretilirse hiç zararı dokunmadan bize de katkı sağlar diye düşünüyorum temo12

6. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Özellikle Betta' lar larvalara bayılır. Erken dönem larva toplayabilirsiniz. Yumurtadan çıkma-uçma dönemleri, sıcaklığa da bağlı olarak 5-14 gün arasında değişiyor. Çok soğuk iklimlerde bazı sivrisinek türleri kendilerini beklemeye de alabiliyor.

7. Yasin K.

Yasin K.

Yer:
    kayseri
    İsim:
    Yasin Kulak
    Evet şimdi fark ettim izlerken, değişik boyutlarda hareketli yumurtalar ve boy boy larvalarda oluşmaya başlamış,istenilen boyutlar sürekli mevcut durumda,bulunduğu akvaryumu ise gördünüz hiçbir şey istemeden altın yumurtluyorlar temo4

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çok ilginç olmuş Yasin. Ben kutlamak istiyorum seni denemen için. Balıklara bakacak olursak onlar zaten çok çok memnun kalmışlar. Devam ettirebilirsen balıklardaki gelişimi gözlemlemek çok ilginç olacak.:)

Yasin K. bunu beğendi.
  9. Yasin K.

Yasin K.

Yer:
    kayseri
    İsim:
    Yasin Kulak
    Teşekkür ederim üstadım :) bugün baktığımda ise çok şaşırdım farklı boyutlarda yüzlerce yumurta, yüzen yumurta, zıplayan yumurta sonra zıplayan larvalar vardı demek ki bir döngü var suyun içerisinde. Bakalım inşallah hiç uğraştırmadan haftalık bir porsiyon larva çekebilirim herhalde :D

10. Yasin K.

Yasin K.

Yer:
    kayseri
    İsim:
    Yasin Kulak
    Şu görünen bitkiyi de tankıma koydum ama sıkıntı olur mu acaba ? onuda güneşte bulunan akvaryumun içine kökünü kesip koydum sonra gittikçe su bitkisi oldu şimdi su içinde hiç sıkıntısı yok ama balıklara karşı bir zararı olabilir mi acaba bitkiyi kesin bilirsiniz yukarıdaki çiçek resminden..

11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
  12. Yasin K.

Yasin K.

Yer:
    kayseri
    İsim:
    Yasin Kulak
    evet mısır yaprağı gibi yaprağı var ince uzun akvaryum içindeki..

Sayfayı Paylaş