1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Siyah benek!!

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde Bjkolik tarafından 24 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan
    Arkadaşlar geçenlerde siyah beneklerle karşılaştığımı söylemiştim.Fakat bunun stresten olduğunu sanıyordum.Fakat bu burada açılan konuları okduğumda ve akvaryumumdaki izlenimlere göre sanırım bu bir hastalık.Olcay abi diğer konu açan kişiye kim olduğunu tam hatırlamıyorum.Konuyu arama motorundan bulamadım.Mikrofish adlı ilacı önermişti.Bunu babama söyledim ve aldırdım.Fakat babam yine ilacı dükkanda unutmuş. :) Bu ilacı nasıl kullanmalıyım.Başka yapabileceğim bir şey var mı?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Siyah benek!!

Balıklara iyot içerikli gıda takviyesi yaparsan ek olarak iyi olur. Yumurta sarısı, yeme süt emdirerek vermek gibi. Yumurta verirken suyu bozma fazla veripte.

METİN SUVAR bunu beğendi.
  3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Mikofish in üzerinde nasıl kullanacağın yazıyor Tolgahan.

volkantr34 ve METİN SUVAR bunu beğendi.
  4. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan

Direk yumurta sarısını ufalayıp yem yerinemi vereyim Temel abi.

5. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Arkadaşlar tam emin değilim ama benim bildiğim kadarıyla beyaz benek genelde sudaki sıcaklık değişikliğinden kaynaklanıyordu.Tekrar belirteyim bu bilgi yanlış da olabilir emin değilim,kimseyi yanlış yönlendirmek istemem.Peki iyot takviyesi olarak (tabi akvaryumda bitki yoksa) kaya tuzu kullanıbilir mi?
    Birde bu konuda bilgi sahibi arkadaşlar bize bu hastalığın sebebini ve siyah benekle beyaz benek hastalığının farkını söyleyebilirlerse sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

6. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan

Daha önce zaten böyle bir konu açılmıştı fakat ben onu bulamadığımdan tekrar buraya konu açtım.Beyaz benek sanırım daha farklı ben hiç yaşamadım Allaha şükür.Siyah benek Olcay abinin dediğine göre zamanla balığın vücudunda kist oluşturuyormuş.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Siyah benek hastalığı bilinen beyaz benek hastalığına göre çok da çabuk iyileşen bir hastalıktır. Isıya dikkat edilmeden yapılan su değişimleri beyaz benek hastalığında önemli rol oynuyor ama siyah benek hastalığında böyle bir bilgi yok tama olarak. Tuzlu su balıklarının bazılarında iyot eksikliğinin sebebi olarak ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu yüzden besin takviyesinde bunu da göz önüne almakta en azından fayda var.

8. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan

Tamam yarın sabah balıklarıma yumurta sarısı veririm biraz.Babam şuan dışarıdan geldi ve ilacı getirmiş arkadaşlar.İlaçta her 20lt için 5cc dior.Daha hiç ilaç kullanmadığımdan ne olduğunu anlamadım. :) Her 20 lt için 5 damlamı akıtacam.Nasıl kullanıcam bu ilacı tam anlamadım abi. :)

9. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan

Abi ben ilacı 45cc damlattım.Yarın bu ilaca aynı şekilde devam mı edeyim ?Aynı şekilde yine 45cc mi vereyim yarında?

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Üzerinde yazdığı gibi ver bakalım. Balıkların durumunu bilemiyoruz, ne kadar var vb ölçü zor vermek.Sen ilacın üzerinde yazanı uygula bence.

11. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan

Kutuda şöyle bir yazı var,Hastalık görülür görülmez 20lt akvaryum suyuna 5cc MİKROFİSHilave edilir.İlaç uygulaması aynı miktarda gün aşırı olmaküzere 3-4 defa tekrarlanır.Her uygulamada ilacın akvaryum suyundan atılması için filtre kapalı tutulmalı,3-4 saat sonra açılmalıdır.Tedavi süresi bitiminde(takriben 1 haftalık uygulamanın sonunda) filttrede toplanan hastalık etkenlerinin tekrar hastalığa sebep olmaması için filtre malzemesi (sünger veya aktif karbon )atılmalı ve yenisi takılmalıdır.Hastalık ilerlemişse ,aynı uygulamalar 20 lt akvaryum suyuna 10cc MİKROFİSH ilave edilerek yapılmalıdır yazıyor.Fakat tedaviye kaç gün devam etmem gerektiği hakkında birşey bulamadım.Ynibu tedaviye hastalık geçene kadarmı devam edeceğim?

Sayfayı Paylaş