1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

siyah hagen yıkanmalımı

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde tembered tarafından 11 Haziran 2012 başlatılmıştır.

1. tembered

tembered

İsim:
    hüseyin bilek
    1.Yenİ aldığım siyah hagen kumu akvaryuma yıkayarakmı yoksa yıkamadan mı koymalıyım birşey fark edermi ben yıkamak istiyorum temizlik için .
    2. Bana kaliteli bir bitki toprağı önerebilirmisiniz .?

2. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Cevap: siyah hagen yıkanmalımı

Kesinlikle en az 5 kez yıkayın Gerçi kolay kolay Gitmiyor pisliği ama :) benim bu kaçıncı yıkayışım hala aynı mesela akvaryuma geri kumu eklediğimde kapkara oluyor su :) 1-2 gün sonra Oturuyor tabi yerine Kesinlikle yıkamalısınız Kaliteli bitki Toprağını almışssınız zaten :) bunun üstüne aquaclay Güzel gider.

3. tembered

tembered

İsim:
    hüseyin bilek

teşekürler miraç

4. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Hüseyin, http://www.akvaryumportali.com/bitk...urulum-asamasi-eklendi-8951-12.html#post98904 bu konuyu incelersen, hageni hiç yıkamadığım halde sonucu görebilirsin. Konuyu tıklayıp okumazsan diye birde aşağıda resmini koyuyorum.. Pakedinden çıkardığım hageni olduğu gibi tankın altına serip direk bastım suyu.. Sonuç aşağıda;

Miraç senin Hagen nasıldı bilmem.. Benimki orjinal hagen ve 1 gram suya toz vs. gibi şeyler bırakmadı.. Hagen eğer orjinal ise, yıkamana gerek yok..

Ayrıca Miraç 'ın yazdığı gibi hagenin üzerine aquaclay olur ama güzel olmaz.. Aquaclayi hagenin altına sermelisin ki görüntü bişeye benzesin. Hagen bitki toprağı değildir. Hagen toprak değil zaten.. Kum ayrı toprak ayrı..

5. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Erman abi Temizde olsa Yinede Yıkamayı kesinlikle tavsiye ederim tedbiri mekanda ferahlık vardır. Benim kum orjinalmi çakmamı bilmiyorum Kilosunu 5 TLden aldım. İlla bir bitki kumu istiyorsanız buyrun JBL BİTKİ KUMU. hagen kum iyidir ama bitkinin beslenmesi için iz elementleri içermez. JBL ve Aquaclay İz elementleri içerir .

6. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Miraç en toprak konusunda tartışmıyorum, tartışmam çünkü Sera Flora Depot var.. Kendinden gübreki halis muhlis dere kumu ile karışık.. Mis gibi. O ayrı, hagen 'in yıkanıp yıkanmaması ayrı.. Hageni aldım tanka koydum su kapkara oldu diyorsan, zaten o hagen değildir. Hagen siyah gibi dursa da kristalimsi bir yapıya sahip. llginç bir şekilde suyun içinde siyah olmadığını anlıyorsun.

7. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

yoo abi gördüğün gibi Kristal gibi parlıyor benim kumum gayet güzel yani Kuru hali ile eline aldığındada cam gibi elini kesecek gibi görüküyor.

8. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

O zaman geriye tek ihtimal kalıyor, sen kilo ile açık satın almışsın, dolayısı ile aldığın yer ambalajın üzerine düzgün örtmediği için zamanla toz toprak dolmuştur.. Başka türü hagen o kadar kapkara denecek düzeyde kir bırakmıyor çünkü suya.

9. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

evet üzeri açıktı

10. tembered

tembered

İsim:
    hüseyin bilek

Gayet iyi bilgilendim cevaplar için teşekürler

11. tembered

tembered

İsim:
    hüseyin bilek

Şimdi benim elimde hindistan cevizi torp u var 100 adet te misket gübre bu gübrelerden kaçını akvaryuma koyayım (en alta hindistan cevizi torpunu onun üzerine 10 cm aralıklarla misket gübreyi yerleştirip üzerini siyah hagen le kaplıyorum hagen konduk tan sonra dip kalınlığı 7-8 santim olacak bu sağlam bir dip yapısı olurmu yoksa başka ilaveler yapayımmı fazla zor bitkiler kullanmayacağım tankın dip ölçüsü 70x30) birde bitkileri tankı doldurup suyu beklettikten sonramı ekeyim yoksa şuan hemen ekleyeyimmi ? torpun üzerini akvaryumu bulandırmaması için tül ile kaplıyacağım doğru olurmu bu.

12. T3kniker

T3kniker

İsim:
    Murat Demirel

Erman hocama aynen katılıyprum piyasa da hagen diye satılan kumların çoğu hagen değil.Özellikle açıkta satılanlar...
    Hüseyin Bey hindistan cevizi torfu aralarına msiket gübreler en üste hgen olur.7-8 cm fena bir taban değildir.Tabi ne tür bitkiler olacak tankınızda ona göre yorumlar yapabiliriz...

13. tembered

tembered

İsim:
    hüseyin bilek

basit bitkiler saz-subulata -elodoa -gül bunlarda kullanacağım cevap için teşekürler.

14. hanedantr

hanedantr

İsim:
    hanedan

peki nasıl anlayacagız aldıgımız kumun orjinal oldugunu

Sayfayı Paylaş