1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Siyanobakteri (cyanobacteria) İle Mücadele ~ Kulanılan Yöntemler

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde halilkocan tarafından 12 Kasım 2011 başlatılmıştır.

1. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Cevap: Siyanobakteri (cyanobacteria) İle Mücadele ~ Kulanılan Yöntemler

Selim bey açıklama için teşekkürler, sizdeki baya ciddi boyuta geldiğinde müdahale etmişsiniz bendeki gibi başlamış sizinki de. Sizin su değişim oranınız nedir ? Birde merak ettiğim konu ilaçtan sonra yine aynı suyu mu kullanmaya devam ediyorsunuz(eklenen - Değiştirilen su) yani ro su ne zamandır giriyor akvaryuma.

2. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İSTANBUL Başakşehir/Gaziosmanpaşa
    İsim:
    Selim CÖMERT

Halil nereye koşuyoruz fosfat konumuzu biliyorsun o konuda çivileri salladım kuleye başlama aşamasında ama değişen birşey gözlemleyemedim desem yalan olur. Ama daha etkili yollar aramaya koyuldum araştırdım. Bana göre fosfat girmiyordum akvaryuma ama yemleme ile olsada bir miktar girdiğimi biliyordum. ciddi boyuta çabuk ulaştı benimki aynen öyle çok çabuk. Temel bey sağolsun diyorum bana sicce 5800 motorunu modifiye etmekte çok yardımcı oldu. O zaman kullandığım macro350 p modeli bir ps ti, yetersiz gelmişti zannediyorum yada ben ayar tuturamadım.

Ayda bir 5 damacana su değişiyordum normal şartlarda ama sorun baş gösterince haftada veya 2 haftada bir 5 damacana değiştim, bu arada kullandığım damacana markasını da değiştim taaaki bir kova tuz bitene kadar.Ama halen çözüm yok gibiydi. Bu arada eve su getirenlerde su istememe rağmen suyu getirmemeye başladılar, bahene buldular falan.Yine su taşıdım su değişimi yaptım azalma var fakat kaybolma eğlimi yok gibi.Bende geçen sene 12 ayda bir ro cihazı aldım ve o günden beri kullanıyorum. Eritroyu akvaryuma girmeye başladığımdan beri su değişimi hiç yapmadım sadece eksilen suyun yerine ro dan aldığım suyu koyuyorum o kadar. Kullandığım su ilacı girdiğim su şu an itibariylede.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Fotograflara aksam bakacagim merak ettim ama ben farkli acidan bakmak istiyorum gelinen noktaya. Ancak daha once sormak istiyorum bazi yontemler var ve bizim buldugumuz Eporgriseovit ile Eritro ayni amaca yonelik gibi gorunuyor yanlis anlamadiysam. Selim bu asamalarin birinde bizim buldugumuz eporgriseoviti kullandin mi ve kullandiysan ise yaramayinca mi Eritro kullandin yosa sadece Eritro kullanarak mi gozlemledin? Bunu sordum cunku sonucta hobi faydalanmasi adina bazi arastirma ve oneriler sunuluyor ve ise yaramiyorsa bilmek lazim ki kimse almasin bosuna.

Konuya gelirsek; bir istenmeyen olusum var ortada ve ilaci kullaninca duzeldigi ifade edilen bir akvaryum var ama sorunu neyin yarattigina dair arastirma yok. Bu durumda sonuca odakli islem yapilmis demektir ki asli sorun bilinmediginden devam ediyor olabilir ve muhtemelen ediyordur da. Benim ilk zanlim RO su ama baska etkenler de olabilir akvaryumun son yapisi pek bilgim dahilinde degil.

Simdi hep ilac kullanarak mi devam edilecek?

Cep mesaj...

4. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İsim:
    Selim CÖMERT

Temel hocam Eporgriseovit ampülünü eritrodan çok sonra kullandım. Bu cayno zamandında temizlemek adına çıkardığım kayalar vardı, onları ve bir miktar başka ölü kayaları akvaryuma yerleştirdim, biyolojik yaşamın çabuk oluşabilmesi için bu aşamada Eporgriseovit ampüllerini kullandım akşam eve döndüğümde akvaryumun son halinin fotolarını çekip forma yükliycem ne demek istediğimi o karelerde daha iyi anlatabilirim.

5. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Arkadaşlar olaya bir damga vuracağım şimdi. ŞOK ŞOK ŞOK

Bu kadar sayfa tartıştık konuştuk hatta kullanan Selim abi sağ olsun bir sürü resim arasından resim seçerek eklemiş tecrübelerini anlattı belki gerçekten eritro seni kurtardı belkide başka bir şey ama şu bir gerçek var ki ERİTRO denilen ilaç 1 yıldır Türkiye'de YOK ve BULUNMUYOR.
    Bu bilgi ecza deposunda çalışan bir arkadaşımdan aldım. Tesadüfen bugün karşılaştık aklıma geldi ve sordum iyiki sormuşum.

6. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü, "Eritro 500 mg tablet" adlı ilacın geri çekilmesini istedi. İlacın üreticisi Koçak Farma İlaç Kimya Sanayi A. Ş.'ye gönderilen yazıda, bu antibiyotiğin, yapılan inceleme ve analizleri sonucu, 'fiziksel yönden uygun bulunmadığını' bu nedenle 2. sınıf B seviyesinde geri çekme işleminin uygulanmasını istedi.

Yeni Şafak - ''Türkiye'nin Birikimi'' - 14.11.2011 alıntıdır

7. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Bana çok tanıdık geliyor. Ben bile kullanmış olabilirim. Sanırım antibiyotik etken maddesiydi. Başka isimle piyasada olabilir

8. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Onuda sordum Burak yok dedi ama bakacak yinede.

9. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İsim:
    Selim CÖMERT

Evet halil ERİTRO adlı ilaç yok piyasada sana katılıyorum etken made eritromisin madesi günümüzde de bir çok ilaçta mevcut. Jel olanından tutunda granül ve kapsül halde olan ilaçlarda mevcut. Zaten Eritro ilacın markası, etken madde eritromisin.
    Bağzı ilaç şirketleri nedeni olmadan bağzı ilaçların üretimini durduruyor sebep yok en basit örneği pulmicort nefes açıcı diye tabir ettiğimiz ağıza sıkılan sprey.

Eritromisin (Erythromycin)

Bu linkte kullanılan ilaç türlerinden , kullanım alanlarına kadar bilgi mevcut.

Erythrocin 500 Mg 16 Tablet - İlaç Prospektüsü

Bu linktede içinde erirtomisin maddesi ihtiva eden ilacın satış fiyatı özellikleri...
    Not sabah akvaryumun son halinin resimlerini çektim telefonumda bilgisayara aktarmayı başarırsam forma yükllerim.

10. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İsim:
    Selim CÖMERT

Akvaryumun son halinin resimlerini birkaç gündür ekleyemedim şehir dışındaydım fırsat bulup yüklüyorum.

Özkan sende kusura bakma bu gün yanıma geldin fakat şehirdışındaydım telefonda konuştuğumuz gibi. Sen iste sanada hesaplı bir araç buluruz biliyorsun.

[​IMG][/url][/IMG]
    [​IMG][/url][/IMG]

Resimleri cep teli ile çektim fakat iyi çıkmamışlar yinede denemek isteyen arkadaşlarımıza bir fikir verir zanediyorum.....

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Temiz görünüyor Selim akvaryum. Fakat bir renksizlik var sanki. Kayalar lav kayası mı?

12. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İsim:
    Selim CÖMERT

Evet Temel bey kayalar lav kayası halen canlı kaya yanlarına akvaryumdan çıkarmış olduğum ve elimde bulunan bir kaç parça lav kayasını da ekledim. Diğer birkaç parça canlı kayamıda dükkanda kurduğum nanoma ilave ettim...

Resim sabahın ilk ışıklarında işe giderken çektiğim resimlerdi sadece mavi ışık altında çekmiştim biraz renksiz görünme sebebide o olabilir.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kayaları saracak mercan türleri eklersen görünümün kısa sürede değişmesini sağlayabilirsin. Xenia, star polip gibi. Star polip daha iyi olur alacağın diğer mercanları bastırmaz en azından. Xenia da süper olur ama onlarla mercan seçiminde seçici olmak gerekir.

14. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Selim abi ne kadar oldu sen akvaryumu kuralı ?

15. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İsim:
    Selim CÖMERT

Halil akvaryum kurulum aşamasının linkini burda istersen bir bakarsın.

http://www.akvaryumportali.com/deni...rulumlari/deniz-akvaryumu-kuruyorum-5423.html

Akvaruma suyu tuzu koyalı yanlış hatırlamıyorsam 25 nisan 2010 , diatom evresinin başlaması 18 mayıs 2010, cayno oluşumunun başlaması ise 6 ay sonra kasım aralık arası. Kurtulmam aslında yavaş yavaş oldu yaklaşık 3 ayımı buldu diyebilirim. Çiviler salladdım sular değiştim ro aldım çırpındım durdum bu arada en son eritromisin uygulamasını denedim.
    Hatta eritromisin denemesini yapmadan önce Temel hocamla telefonda hep konuştuk en son bana şu teklifi yaptı, Selim, Murer(Murat bey) le beraber gelelim senin şu akvaryumu marmara ile tekrar kuralım hep beraber 3-4 saat içinde bu işi bitiririz demişti, yardımseverliğinden ve bizlerlerin akvryumuyla ilgilendiğinden dolayı Temel hocama burdan bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum. em34:em34:
    Cevabım ise Temel hocam ben size bu eziyeti yaşatamam evim 5 katta ve asansör yok cevabını vermiştim. Bu cevap üzerine zaten royu alıp kullanmaya başladım. Şu anda onu kullanıyorum su eklemelerinde..

16. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Arkadaşlar konuyu aklıma gelmişken günceleyeyim ve son durumu sizlerle paylaşmak istedim.

Az miktarda olan cyano yu paslı çivi yöntemi kullanarak ve eksilen suyu damacana su kulanmak kaydı ile bitirdik diyebilirim 8 gün gibi bir sürede cyano lar karardı ve koparak parçalandılar bende bunun ardından çivileri sistemden çıkardım ve su değişimi yaparak izlemeye devam ediyorum bakalım tekrardan bir oluşum başlayacak mı diye.

buyurun videoları izleyin fikir vermesi açısından.

Önce 13.11.2011
    [video=youtube;SPi6ja7Kkgo]http://www.youtube.com/watch?v=SPi6ja7Kkgo[/video]

Sonra 21.11.2011
    [video=youtube;xa8TOvzJ1ZA]http://www.youtube.com/watch?v=xa8TOvzJ1ZA[/video]

Bu da sistemden çıkarılan çiviler ve elyafın son hali.

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ellerine saglik Halil guzel aktarim olmus gercekten. Elbette sorunun yok olmaya yuz tutmasiyla sureci bitti olarak gormemeliyiz. Kullanilan suyumuzu daha kararli bir su markasinda sabitleyerek duzenli de su degisimleri yaparak akvaryumu iyice yoluna koymalisin. Bu surecte herhangi bir katki, sivi kullanmana gerek yok. Diatom dagilinca kalsiyum' karbonat kullanmaya baslayabilirsin. Coraline alg olusumlarina kafani takma onlar surecin olagan gelisimleri olacak.

18. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Sistem bundan sonra tamamen Korusu damacana ile devam edecek ve su kesinlikle değişmeyecek.

Sayfayı Paylaş