1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sizce akvaryumuma bu ps uygunmudur

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Murat DEMİR tarafından 18 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. Murat DEMİR

Murat DEMİR

İsim:
    Murat DEMİR
    Selam arkadaşlar 100*60*50h boyutlarında bir akvaryum yaptırıyorum. 80*30*45 likte bir sumpu olacak sizce aqua medic turboflotor blue 300 ps almam uygun olurmu saygılar.

2. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Sıfır bir ps değilse alacağınız alın...Bu ps eski tip bir pstir.Yeni alacaksanız daha yeni konik modeller bakmanızı tavsiye ederim...Saygılar

Murat DEMİR bunu beğendi.
  3. sıtkı yılmaz

sıtkı yılmaz

Yer:
    Avcılar-İstanbul (DELİORMAN)
    İsim:
    SITKI YILMAZ
    Selamlar öncelikle sitemize hoşgeldiniz ve iyi kurulumlar dilerim size.Sump olculeriniz 80x30x45 30 olan ölçü neresi bilmiyorum ama bana küçük gibi geldi size tavsiyem 80x45x40h bir gump olacaktır sumpu yapabildiğiniz kadar büyük yapın zararı olmaz dolabın altına çıkabilecek büyük sumpu yaptırın pişman olmazsınız.

4. Erdal

Erdal

Ben kendime Curve 7 aldım ölçülerim sizinki gibi sadece sump 90 40 40.

5. Murat DEMİR

Murat DEMİR

İsim:
    Murat DEMİR
    Arkadaşlar ilgi ve alakanız için hepinize çok teşekkür ederim. Bu yazdığım ps nin normal fiyatı 800 lira falan ben 200 TL ye buldum ikince el aslında bende Erdal bey sizin gibi Curve 7 düşünüyorum Curve 7 bu ölçülerdeki sumpa sığarmı acaba saygılar.

6. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Aqua medicler hakkında pek olumlu şeyler duymadım bende. Curve 7 sığar.

7. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Curve serisi alacaksanız bu hacime curve 9 öneririm kullandım curve 7 tecrübe ile sabit yetmez diyorum.

8. Murat DEMİR

Murat DEMİR

İsim:
    Murat DEMİR
    Gitgide maliyet yükseliyor araştırayım bakalım bir.

9. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    murat bey
    PS üreten firmaların modelden modele litre yeterlilik verileri çok farklılık göstermektedir
    A firmasında x litre hava emen modeli için 100 litre için uygundur ibaresi bulunmaktadır
    B firmasında aynı oranda hava emen bir modeli için 150 yada 200 gibi ibareler bulabilirsiniz
    bunun nedeni bir firma canlı yükünü 1 chromis alırken diğer firmanın 1 tang olarak almasıdır
    yada firmaların şarlatanlığıdır
    önemli olan skimmerdan ne kadar su döndüreceğiniz ve skimmer ın hava emiş gücüdür
    PS seçiminde benim görüşüm şu şekildedir
    sump içi PS in su emiş gücü yada harici PS lerdeki önerilen su giriş hacmi
    sistem hacminin 1.5 2 katı büyüklüğünde
    hava emiş düzeyide sistem hacmine göre litre başına en az 0.7-1 arasında olmalıdır
    *
    Sizin akvaryumunuz için
    akvaryum litresi 300 + sump hacmi 100 (yarısı dolu kabul edersek 50)
    toplamda 350 litre
    almanız gereken PS en az
    su emişi 700 litre hava emişi 300-350 litre olmalıdır, ne kadar fazla o kadar iyidir
    bu özelliklerde bir PS alırsanız sizin her türlü ihtiyacınızı karşılayacaktır (çok çok aşırı canlı yükünüz olmadığı sürece)
    şuna da dikkat edin lütfen
    geri dönüş pompanızın gücü ps in kapasitesini geçmesin
    geçtiği takdirde filitrenmemiş su ve gereksiz elektrik sarfiyatınız olur

10. Murat DEMİR

Murat DEMİR

İsim:
    Murat DEMİR
    Sayın zotiri verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim, verdiğiniz bilgiler için bu son paragrafta yazan kısmı hiç dikkate almamıştım debisi çok fazla olan kafa motorlarına bakıyordum beni bir yanlıştan döndürdüğünüz teşekkürler.

11. Murat DEMİR

Murat DEMİR

İsim:
    Murat DEMİR
    Peki şahin zotiri sizin onerdiginiz bir PS markası ve modeli varmi benim tankim için saygilar

12. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    murat bey ben kendi PS imi kendim yaptım " kendin yap" bölümünde görebilirsiniz fakat sizin için önermem çünkü o hacim için çok uygun PS ler var
    forumda bubble magus yaygın olarak kullanılıyor ve seviliyor bunlardan bi modeli motor hacmine veya aynı tank hacminde kullanan arkadaşlara sorarak kararlaştırabilirsiniz.
    PS de şu geçerlidir.
    "Koyacağınız yer müsaade ettikçe alabileceğinizin en iyisini alın"
    fakat her pahalı PS iyi olacak diye bi kaide yok yada iyi performansı olan bir markanın her modelinin,
    eğer ingilizceniz varsa nette 10 kadar markanın 15 civarı modelinin kontrollü deney yapılarak
    oluşturulmuş atık performans verileri mevcut 20 sayfa kadar olması lazım
    en sonraki grafikte herkesin hayali olan royal exclusive nin bir modelinin sondan birinci olduğunu
    en iyi verileri olan ps in ise ne idüğü belirsin çin malı askılı bir ps olduğunu görebilirsiniz.
    tabi bu farklar çok büyük değil .
    daha öncede belirttiğim gibi su ve hava emiş gücü önemli hacminiz kadar hava emen (suyuda genelde 2 katı emreler )bir PS alırsanız memnun kalırsınız
    kendini kanıtlamış royal exclusive gibi bir marka tercih ederseniz sorunsuz uzun yıllar kullanabilirsiniz çünkü standartları çok yüksek.
    çin malı alırsanız ertesi gün bozulacak die bir kaide yok ama almanın ki kadar uzun dayanamayacağı da bir gerçek
    Ben tercihimi çin malından yana kullandım bu arada

murat parin ve Murat DEMİR bunu beğendi.
  13. Murat DEMİR

Murat DEMİR

İsim:
    Murat DEMİR
    Teşekkürler sayin zotiri değerli bilgiler icin

Sayfayı Paylaş