1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sizce Doğrumu ??

Başlığı 'Site Klavuz-İstekler' kategorisinde rappier tarafından 19 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Konuya başlık bulamadığım için böyle bir başlık atmak zorunda kaldım... öncelikle bu konuda özür dilemek isterim. Ayrıca umarım konuyu doğru yerde açmışımdır.

Konuya gelince...

Son birkaç gündür akvaryumportalı dışında birkaç akvaryum sitesinin forumunda kiraz karides aramak için geziniyordum. Gezinirken birşey dikkatimi çekti. Bizim forumdan bazı kişiler (isim vermiyorum zaten ufak çaplı bir araştırma ile kim yada kimler olduğunu bulabilirsiniz.) akvaryum portalında bazı arkadaşlarımızdan rica ile aldığı bitkileri diğer forumlarda nicklerini bile değiştirme zahmetine girmeden satıyorlar.

Bu olay bana hiçte etik gelmedi. Bilmiyorum belki ben eski kafalıyım ama bana yanlış gözüken bu olayı sizlerle paylaşmak istedim. Burada bende Volkandan ve Murat hocamdan bolca bitki aldım. Ama aldığım bu bitkileri çoğaltmış olsamda hiçbir zaman satmadım. Aksine akvaryum heveslisi olupta imkanı olmayan kişilere BEDAVA olarak verdim.

Bu konuyu sizinde düşüncelerinizi almak istediğim için açtım. Umarım konu yanlış yönlere gitmeden medeni bir şekilde doğru olan noktaya ulaşılır.

Saygılarımla....

grafikdelisi, volkantr34, reis ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mecit Hocam ne söylenebilir ki, yazdığın gibi anlaşıldığında elbette yapılan çok ayıp ve yanlış. Elbette az çok bilgimiz var görmedim ama en azından bitkileri hediye eden arkadaşlarımız inceden zerzenişlerini iletti. Fakat müdahale veya tepki koymadık çünkü bu arkadaşlar da bazı elindeki malzemeleri ve canlıları hediye ediyor.

Yine dikkatimizi çeken bu arkadaşların hediye etmek istediği bitki ve malzemeleri görüp üye olan bazı kimselere portalda paylaşımı olanlara hediye edebilirim ama sizin paylaşımınız yok bu yüzden size satabilirim gibi bir yaklaşımları var.

Bu yüzden bu konu üzerinde kişilere karşı kırıcı tavır alamadık, kızamadık yani işin içinden çıkmadık anlayacağın...

3. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Öncelik ile serzenişin için teşekkür ederim Mecit.

Bahsettiğin platformun özel üye statüsündeyim, bende gördüm ilanları.
    Bazı arkadaşlarıma göre bu yapılanlar etik olmayabilir, benim tek zoruma giden, bu platformdan hediye almışın, bu platformda takılıyorsun ve platformun müdavim üyesisin, yeri geldiğinde ''Bu platform benim vazgeçilmezim, benim evim'' gibi kelimeler kullanıyorsun takılıyorsun, eeee neden burada satış ilanı açmıyorsun.

Elindeki bitki fazladır, gerektiğini satarsın gerektiğini hediye edersin, hediye edicen diye onları zorlayanda yok açıkcası, sadece sevdiğim bir üye ise rica ederim, verirse verir vermezse satar, bunada bir diyeceğim yok açıkcası. Hiç kimse bunu yargılayamaz, ''Hediye aldın neden satıyorsun diye?'' ama buradada satış ilanını göreyim.

Tamam belki başka platformlar satışlarında destek olabilirler, burası destek olmazsa bile gene ver ilanını ne olur yani?

Genede sıkıntı yok, canları sağolsun..........

rappier bunu beğendi.
  4. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    daha bugün konuştuk Murat abi ile telefonda. Ben çok ayıpladım. Hatta yuh dedim... iyi bari hediye edilen mekanik aletleri satmıyorlar.. Bence hediye edilen bitki, tankta yer olmadığında hediye edilir. Hediye bitkiyi satmak, özellikle de başka platformda bence yanlış...

5. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Bu konuyu açmaktaki amacım kimseyi yargılamak yada kırmak değil. Zaten ilk mesajımın sonunda bunu belirtmeye çalıştım. Burada bu konuyu açmamın sebebi bu hareketi yapan kişilerin yaptıklarının yanlış olduğunu anlatmaya çalışmaktan başka birşeyde değil. Bu yüzden kırıcı olmamak için elimden geleni yapmaya çalışıyorum.

Paylaşımın olduğu yerlerde herkesin iyi niyetli olduğunu düşünmek ve buna inanmak isterim. Aksi takdirde karşındakinin iyi olmadığını düşünerek nasıl paylaşımcı olabilirsinizki ? Ve açıkçası bu gördüğüm olay bana iyi niyetlilik gibi gözükmedi.

Tamam akvaryum hobisi ucuz bir hobi değil... Ama bu bile yapılanı haklı göstermez. Hobiyi imkanın ne ise o kadar yapacaksın. Başkasının imkanı çok olur herşeyin en kalitelisini alır, senin imkanın azdır sen gidersin DIY yaparsın. Bu olay çok imkanı olan akvaristi senden iyi yapmaz. Sonuçta amaç elindeki imkanlar ile bu hobiye neler katabildiğindir...

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Forumlarda bu tür olaylar herzaman yaşanmıştır ve yaşanacaktırda.Bende birkaçkere hediye ettiğim balıkları başka platformda satarlarken yakaladım.Resmen kendimi keriz gibi hissetmiştim.Hediye edeceğiniz kişiyi iyi seçmek lazım bence.

7. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Tamamen katılıyorum. İnsanlar güvenip hediye gönderdiklerinde, hediyeye ve bu duyguya sahip çıkmak çok farklı. Tamam parasızlık söz konusu olabilir, satılabilir de hediyeler.

Ben olsam şöyle yapardım;

Arardım bana hediye eden kimse, derdim ki bak abi böyle böyle benim biraz nakite ihtiyacım var akvaryumuma şunu alıcam bunu alıcam, senin hediye ettiğin malzemeyi şu ve bu platformlarda satışa çıkardım. AP de yayınlarsam ilanı, böyle böyle laf olur, bunu da ben kaldıramam, o yüzden x platforma koydum, ama bitkinin kökü bende nasıl olsa, düzlüğe çıkınca hediye de edeceğim iznin varmıdır bununla ilgili diye sorar, sonra koyarım ilanımı..

O zaman da bu konuşmalar yaşanmaz, kırgınlıkta olmaz diye düşünüyorum. Çözümü, oluru budur bence.

Ama bu olgun birinin davranışıdır, herkezde bu düşünce olmayabilir. Olmadığı için bunlar yaşanmakta. saygılar:gif

cirol, reis ve murer bunu beğendi.
  8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    İyi güzelde Erman,konu sadece bitki değilki.Hadi bitkiler büyüdükçe çoğaldıkça satılabilir. Ama hediye aldığı (birçoğu kendine acındırarak ihtiyacım var diye isteyip alıyor) malzeme,ekipman ve hatta balığı bile satıyorlar.Bu durumla daha önce karşılaştım ne yazıkki. Ve kendimi resmen keriz gibi hissetmiştim. Şimdi aslında birde bu tip davranışları gördükçe insanın iyilik yapası da yardım edeside gelmiyor içinden.Yani kurunun yanında yaşıda yakmak zorunda kalıyoruz bazen.

9. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Zaten bu olayda bahsetmek istediğim en önemli sorunda buydu. Güven kaybı hiçbir şeyin yerini tutmuyor. Şu yada bu sebepten yapılmış bir hareketin sonuçları nerelere varıyor umarım artık insanlar bunu daha iyi görürler.

Paylaşımcılığı salt kelime anlamıyla almamak lazım. Bu kavram o kadar geniş ve bir o kadarda kırılgan bir kavram. Mesela 2 gün önce Volkan ile bu konuda konuşurken Volkanda Olcay beyin söylediklerini söyledi. Burada en önemli vurguda bu Verdiğime yanmıyorum, enayi yerine konmak koyuyor. İnsan enayi yerine konulunca güveni azalıyor. Güven olmayınca paylaşımcılık bitiyor.

volkantr34 ve reis bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş