1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sizce Hangi Soğutucu

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde emarch tarafından 11 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. emarch

emarch

İsim:
    emrah aydogdu
    Merhaba, 250 lt akvaryumum var. Bu akvaryum kapalı sistem ve ışık gücü yüksek olduğundan ısınma problemi var. Biraz araştırdım 3 model de karar kıldım. Sizce fiyat, performans, servis ve özellikle ses değerlendirilecek olursa öneriniz hangisi olurdu. Ses olayına takmış durumdayım en önemlisi ses sanırım.

1-) Teco Tr-10 1666 TL
    2-) Aqua Medic Titan 500 1150 TL
    3-) Hailea HC500A 1100 TL

2. TencoMelih

TencoMelih

Yer:
    Karabük
    İsim:
    Melih
    Teco iyidir sıkıntısız motor ama o fiyatlar pahalı bence daha çok araştır

emarch bunu beğendi.
  3. hasan1958

hasan1958

Yer:
    ankara
    İsim:
    hasan eksi
    Ben 300 lt de Hailea HC300A kullanıyorum ve çok memnunum, sizin tanka da yeteceğini düşünüyorum.
    Sesi beni belkide alıştığımdan rahatsız etmiyor tek olumsuz yanı 1 er derece aralıkla ayarlanıyor.

4. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    1 er derece aralıkla ayarlanması ne demek?

5. emarch

emarch

İsim:
    emrah aydogdu
    termostatı 24 den 25 e çıktığında çalışması demek. Teco 24 24.5 olduğunda çalışma özelliği var. Yani daha hassas olduğunu düşünüyorum.

6. hasan1958

hasan1958

Yer:
    ankara
    İsim:
    hasan eksi
    26-27 gibi ondalıklı ayarlayamıyorsunuz. Normalde 26,5 olunca devreye girmesi iyi olurdu ama 27 de devreye giriyor 26 inince devreden çıkıyor.

Sent from my iPhone using Tapatalk

7. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Teşekkür ederim Emrah bey.Henüz elime geçmemiş olsada Hailea aldım.Nasıl çalışacağı benim için tam bilinmez halde.

8. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Yazdığınız derecelerde çalışsada mükemmel benim için.Malum sıcaklık 32 dereceleri görüyor.Geçen yaz tatil dönüşü nerdeyse tüm mercanların iskeletlerini bulmuştum.

9. hasan1958

hasan1958

Yer:
    ankara
    İsim:
    hasan eksi
    500 modelinimi aldınız hayırlı olsun, şüpheniz olmasın rahat edeceksiniz. Bende27300 litrreyi 15-20 dakikada 27 dereceden

10. hasan1958

hasan1958

Yer:
    ankara
    İsim:
    hasan eksi
    26 yaindiriyor.

11. hasan1958

hasan1958

Yer:
    ankara
    İsim:
    hasan eksi
    Kusura bakmayın telefondan düzgün yazamadım.

YMR_AY bunu beğendi.
  12. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Hangi modeli olduğunu bilmiyorum Hasan bey.Alışveriş yaptığım yer ikinci el bişeyler ayarlarız demişti.Buldukları hep çok büyük tanklara göre olanlar.Şimdi 0 olanını alalım dedik, ısmarladık ama malum yaz sezonu dolayısıyla talep fazlaymış.Bugün yarın elimde olacak :) bakalım şansıma hangi madeli gelecek

13. hasan1958

hasan1958

Yer:
    ankara
    İsim:
    hasan eksi
    Hayırlı olsun, büyük modeli daha rahat çalışır.

YMR_AY bunu beğendi.
  14. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Yarım derece teconun tc serilerinde var, tr serilerinde yok diye biliyorum.Tc serileride daha pahalı.

15. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Mesela termostatı 25e gelince dursun 25.1 e gelince çalışsın gibi ayarlarsanız cihaz sürekli devreye girip çıkmaktan büyük ihtimal bozulacaktır ve çok enerji harcayacaktır.Bu yüzden çok fazla olmayan 1 derece farka ayarlayın.Bu şekilde 25 de durur.26 olunca çalışır ve suyu 25 e getirince tekrar durur.

16. Archangel

Archangel

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kerem m
    Sump dahil 700 lt akvaryuma Hailea HC500A yeterli gelir mi ki?

17. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    İbrahim bey cihazın nasıl çalışacağı benim gözümde bilmece.Örneğin elimde Newjet 1200 lük kafa motoru var o yeterli olacakmı? Yada hangi uca nasıl hortum takılıpta soğutucuya gönderilecek gibi.Artık deneme yanılma yoluyla bulacağım :D Isı olayına gelince zaten kesin imdattt diye bağıracağım sizler yol göstereceksiniz.

TencoMelih bunu beğendi.
  18. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Benim şuanda kullandığım sistemde 900 lt'ye rahatça yetiyor.

Archangel bunu beğendi.
  19. hasan1958

hasan1958

Yer:
    ankara
    İsim:
    hasan eksi
    Yağmur hanım aldığınız ürün Haila ise giriş ve çıkış belirtilmiş, 1200 lük motor yeterlidir ama kataloğunda belirtilmiş olmalı, soğutucularda suyun borularda fazla kalması için az debili motorları tercih ediyorlar.

YMR_AY ve Glsn bunu beğendi.
  20. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Dış fitre gibi düşünün.Tatlı suda kullandığımız dış filtre gibi bir girişi birde çıkışı var.Su girip içerde dolaştıkça soğuyup çıkıştan akvaryuma dökülüyor.Eğer Hasan beyin dediği gibiyse o zaman motoru alırken basacağınız yüksekliğe göre seçin.Mesela akvaryum 1.7 metreyse newjette 1.7 -2 metreye basan model alın derim.Tabiki benden daha iyi bu işi bilenler var.

Sayfayı Paylaş