1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sizce Sperm Yumurta Salınımı Ricordea Mercandan Çıkan?

Başlığı 'Genel Mercan Bakımı ve Kültürü' kategorisinde fishpoint tarafından 5 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. fishpoint

fishpoint

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gökhan YÜCEL
    Selamlar herkese...

Şans eseri dükkanda mercan teşhir tankında fotoğrafladığım bir ricordea florida coral var aşağıda. Sizce sağdaki ricordea mercan ağızdan çıkan sperm veya yumurta mıdır ?

Fikirleriniz görüşleriniz ne olur ?

ricordea florida mercan.jpg

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Aynısı benim anemon da oldu meğersem kalkwasser katkısı eklemiştim onu içine çekmiş sonra çıkarttı,yalnız ışığını kapatacak mercanlar varsa onlara da zehirleyip ışığın açılmasını sağlar korkulacak bir durum değil ...:)

3. fishpoint

fishpoint

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gökhan YÜCEL
    Yok korkulcak bir sey değil biliyorum zaten ...:)
    Satış tankım da ganiaporalarım yumurta ve sperm attılar .. acaba dedim bunlarda mı :)

Daha onceden zoa - ve spsler de de sperm ve yumurta salınımı gozlemledim benzer geldi gozume...

ricordealar ile çok haşır neşir değilim ondan bi bilene soralım dedik.:)

4. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Yanlış hatırlamıyorsam ,özellikle SPS mercanlar için, doğada yılda bir kez ve dolunayda gerçekleşen bir olay olduğunu biliyorum.Ricordea'lar bölünerek çoğalıyor diye biliyordum?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İçine su çeken canlılar olmasıyla zaman zaman içeride biriken kirli suyu da atarlar, bazı durumlarda keyif üreme spermleri yayar ve bazen de şartları beğenmediklerinde bölünür veya sperm atarlar. Bölünerek çoğalma akvaryumda yaygın olan ama sperm üreme kabiliyetleri de bulunur. Genel olarak üreme taktikleri 4 farklı şekilde gerçekleşir.

6. fishpoint

fishpoint

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gökhan YÜCEL
    Bakalım bekliyip görecegiz :)

ACroporalarda 2010 senesinde farklı 2 turde yumurta ve sperm salınımı videoya aldım :) (bilgisayarım harddiski yandıgından butun verileirm gitti :()
    Ricordealar cok ugrastıgım canlılar değil .. Cok karakterisik özelliklerini yeni ogreniyorum...
    Bakalım bekleyip görücez ...

önceki tecrubelerimden bu olayı gordukten sonra tankın ps sini kapadım. larvalar kapılıp gitmesin diye :) belki bi çiftleşmedir :)

Alparslan bunu beğendi.
  7. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça
    Bu bence besini sindirmiş ve dışkılıyo,brain ve dognut türlerinde bende çok oluyo,karidesi veriyorum ertesi gün volkan patlaması gibi pufkuruyo,bu hareketinden önce karides falan verdnimi Gökhan?

8. fishpoint

fishpoint

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gökhan YÜCEL
    Yok cuneyt bey vermedim ... Reefcentralda bir iki kişi ile yazıstım dedikleri buyuk ihtimal sperm ... ama kesin birsey diyemiyorlar... sperm saldıysa yumurtada salınmıstır diyo ama gozlemlemedim...

Bekleyip gorucez...

9. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Gökhan bey bence sindirim çünkü bendeki ricordea ayı hiç beslemedim dışarıdan ve hiç bir püskürme görmedim ama yan taraftan yavru atmış ve yavru büyüyor şuan.

Hatta birkeresinde kayasında bubble alg vardı kayayın o bölgesini kırarken mercanı ye böldüm kazara bir parçası Aykut abide bir parçası bende büyüdü yine yuvarlak şeklini geri aldı.

10. fishpoint

fishpoint

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gökhan YÜCEL
    Şöyle ricordealarda 4 farklı çoğalma ve üreme şekli var . İhtimal çok yüksek yani..

Önceki ricordealarımda kendi bölünmeleri ve makasla kesim çok yaptım ve gördüm...

Bunun yanında geçen gün ricordea farm a mail attım cevaplarını bekliyorum :)

Sayfayı Paylaş