1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sizin Gözünüzden Hobimiz...

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde fishpoint tarafından 5 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. fishpoint

  fishpoint

  Mesajlar:
  37
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Gökhan YÜCEL
  Selam dostlar , arkadaşlar....

  Çok sorulan herbuluşmada çok tartışılan bir konuyu tekrar dile getirmek istedim..

  Hobimizin sizlerin gözünde nerede olduğunu , nereye gidebileceğini , ticariler tarafından neler yapılması gerektiğini nasıl daha iyi hizmet albileceğimizi sizin neler istediğinizi ( canlı konusunda , hizmet konusunda, bilgi konusunda) enine boyuna buaradan tekrar tekrar tartışalım , neler yapılabilir diye bu başlıktan bir tartışalım hemde bi analiz yapalım istedim .

  -Hobimizi sizin gözünüzde nerede Türkiye'mizdeki durumu sizce nasıl ?
  -Hobimizde neler eksik sizlere göre ?
  -Hobimizi sizin gozunuzle nasıl geliştirebiliriz ?
  -Hobimizdeki en büyük sorunlar nelerdir ?

  Gibi gibi.... Aklınıza ne gelirse ...

  Haydin arkadaslar parmaklar konuşşsun

  Herkese bol tuzlu günler....

  Gökhan YÜCEL
   
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Daha iyi hizmeti ne yazık ki veremezsiniz, burada ticari bir kimliğiniz yok. Ticari kısmında neler olması gerektiği veya şöyle olsa iyi olur dediğimiz birçok konu oluyor ve zaman zaman kendi aramızda da tartıştığımız konular malum oluyor.

  Ancak ne yazık ki tartışmanın faydalı olacağını düşünmüyorum.
   
 3. Okurt

  Okurt

  Mesajlar:
  2.308
  Yer:
  Balıkesir
  -Doğru bilgiye ulaşma sıkıntısı: Özellikle yurtdışında internet dönemi öncesinde bile el altında onlarca referans kaynağın ve süreli yayının olması hobiyi o ülkelerde üst boyuta taşımış durumda. Türkiye'de tüm yanlışı ve doğrusu ile yegane tek kaynak internet siteleri ve forumlar.

  Sağlıklı canlı sıkıntısı: Sağlıklı ve türünün özelliklerini gösteren sağlıklı canlı büyük bir sıkıntı, mevcut canlılarıda türkiyedeki büyük şehirlerden gidip bizzat temin etmezseniz elde etmeniz çok zor.

  Ekipman sıkıntısı: Artık bu çok ciddi bir sıkıntı değil, bu işe kafayı sarmış bir hobici çok başarılı bişr şekilde DIY olarak veya yurtdışından eşe dosta veya bizzat kendi getirtme olayına girebiliyor. En olmazsa ekipman kadar bir sistem oluşturuluyor.  Hobinin gelişimi için : öncelikle yerli canlı ve malzeme üretimi. ve bunun uygun bir fiyatlandırma ile Türk hobicisine sunulması.

  Bölgesel akvaryum canlı ve malzeme satıcılarının gelişmesi, esnaf kalitesinin geliştirilmesi. Bunun için tek yol var oda hobicinin esnaf ayırt etmesi.

  Her şeyden önce hobiciler ve ticariler arasında kuvvetli bilgi paylaşımı. Mesela bir örnek vereyim sağda solda şöyle SPS yetiştiren, böyle SPS büyüten kıra kıra budama yapan ustalardan bahis açılıyor ama ortada kaliteli ucuz bir parça frag yok.

  Bu işe yeni başlayan bir çok hobicide canlı ve mercan ölümlerinden dolayı yılgınlık var, "dünyanın parasını yatırdık başlarım bu işe" düşüncesi başlıyor sonunda.

  Daha belki eklenecek çok şey var ama onları da başkaları yazsın.
   
  harfuzmani bunu beğendi.
 4. cimlikaya

  cimlikaya

  Mesajlar:
  2.268
  Yer:
  İST.
  İsim:
  Teoman Çimlikaya
  Selamlar
  -Hobimiz benim gözümde yerlerde sürünüyor ,zira üç tarafı denizle çevrili canım ülkemde tuzlu su ile ilgilenenlerin çok daha fazla olması gerekliliği ama bizim yani Türk insanının ortak karekteristik özelliklerinden olan bir tek bende olsun başkasında olmasın bildiklerim bende kalsın mümkün olduğunca paylaşmamaya çalışayım sadece ama sadece ben yapıyım düşünce tarzı en büyük etken.
  -Hobimizde en büyük eksik canlı (TL) sıkıntısı .
  -Tuzlu su hobisinin hiç zor olmadığını ,vede sadece belirli bir zümrenin tekelinde olamıyacağını anlatmaya çalışarak.:)
   
  Kızıldeniz Akvaryum bunu beğendi.
 5. Durul Baykara

  Durul Baykara

  Mesajlar:
  429
  İsim:
  Durul Baykara
  Ben de bir işin ehil insanlar tarafından yapılmaması olduğunu savunuyorum. Çoğu akvaryum malzemesi satıcısı ne sattığı ürün hakkında ne de canlılar hakkında yeterli bilgiye sahip değil. Tatlı suyu az çok biliyorlar fakat iş tuzlu suya gelince bilgiye rahat ulaşılan bir hobi olmadığından ne dayarsam kardır mantığı var biraz. Canlısı malzemesi vs. zaten pahalı olan bir hobi tatlı suya göre esnaf bunu daha da göz korkutur hale getiriyor. Ben tuzlu suya ilk merak saldığımda ne kadara yaparım böyle bir akvaryumu dediğim zaman 4-5 bin lira diyorlardı hep. Ama işin içine girince hiç de öyle olmadığını görüyorsun.
   

Sayfayı Paylaş