1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Skimmer için Kafa Motoru Modifiye

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde ufukk tarafından 17 Kasım 2016 başlatılmıştır.

1. ufukk

ufukk

İsim:
    ufukk
    Merhaba,

2008 yılından bu yana bir kaç tank denemem oldu hem reef hem marin olarak. Ancak evlilik hayatı ve çocuklar la beraber zaman ve maliyetler söz konusu olunca maalesef reef'ten uzaklaşım marin hatta bir trigger tankı kurmaya karar verdim.
    Eski tanklarımdan kalan bir kaç malzememle beraber kullandığım yaklaşık 1000 lt kapasiteli ve uzun bir karıştırma kulesi olan skimmerım mevcut. Karıştırma kuleli skimmerların şu anda popüler olan konik yapılı skimmerlardan çok daha verilmli olduğunu düşünüyorum. Çünkü motorda oluşan kabarcığın skimmer içerisinde yol aldığı mesafe uzadığı için parteküllerin ve atıkların micro kabarcığa yapışması daha kolay ve daha yüksek oranda sağlanıyor. Hal böyle iken skimmer piasasında niçin konik yapıda skimmerların son zamanlarda popüler olduğunu anlamış değilim. Sanırım üreticiler konik yapıdaki ürünlerin az yer kaplaması ve daha küçük motorlarla verim alındığını düşünmekteler. Neyse bu konuyu ayrı olarak tartışabiliriz.

Elimdeki skimmerın motoru 48 w ve 2400/L kapasiteli. Ancak ömrünün son demlerini yaşamakta. Yerine pinwheel yada mesh yöntemi ile piyasakai kafa motorlarını modifiye ederek aynı skimmerı kullanmak istiyorum
    tecrübeli olanlar yada konu için fikri olanlardan aşağıdaki hangi motoru kullanmam daha efektif olur.
    Jebeo 4000
    New Jet 4500
    Eheim 1262
    Eheim 1103
    Aquabee 2000/1

Yukarıda yer alan eheim ve Aquabee motorları kendinden pinli olduğu için herhangi bir çırpıı modifiyesine gerek kalmıyor ancak maliyet açısından jebeo ve New jet tarcih sebebim. Elimdeki motorun çırpıcı pinini Bu motorlara takarsam nasıl olur acaba . performansı hakkında firki olan varmı

Saygılar...

Sayfayı Paylaş