1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Skimmer seçimi yardım..!

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde gani tarafından 13 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. gani

  gani

  Mesajlar:
  100
  İsim:
  Gani
  Arkadaşlar 350lt tank için ikinciel
  Octobus 1000 int
  Octobus 1000sss
  Octobus 150sss
  Octobus 2000sss
  Bm curve 7 sıfır

  Bm curve 7 hariç Hepsi birbuçuk yıllık ciğazlar
  Birbuçuk yıllıl ciğaz alınırmı..?
  Ve hangisini tercih etmeli..?
   
 2. ZodiJackly

  ZodiJackly

  Mesajlar:
  253
  İsim:
  Ümit MARAŞLIOĞLU
  Merhaba. Bilmediğim ürünler hakkında yorum yapmam yanlış olur ama orta yükte octopus 150sss ile nitratı 3'ün üzerine çıkaramadım henüz. Daha yüklüyorum. Halen birşey yok. BM ürünlerine hiç girmeyin. O işe çok girdim, ciddi hata yaptığımı yeni yeni anlıyorum.. Motorun nasıl suda kullanıldığı önemli. Bir ps motoru 6 yılda gidebilir 6 ay da malum. Ancak düzgün arıtma cihazlarından geçmiş suda çalışan ürünlerin senelerce gittiği kesin. Bu durum %50-50 şans işi..
   
  gani bunu beğendi.
 3. gani

  gani

  Mesajlar:
  100
  İsim:
  Gani
  Kaç litre tankda kullanıyorsunuz..?
   
 4. ZodiJackly

  ZodiJackly

  Mesajlar:
  253
  İsim:
  Ümit MARAŞLIOĞLU
  380LT sump dahil
   
 5. ZodiJackly

  ZodiJackly

  Mesajlar:
  253
  İsim:
  Ümit MARAŞLIOĞLU
  Dün biraz canlı takviyesi yaptım. Şu anda 18 civarı balık, bir adet L bubble anemon, 1 adet L electra anemon, 4 adet L flower anemon, el büyüklüğünde zoa kaplı kaya, elin yarısı kadar kayada kaplı star polip ve atık oluşturmayacak büyüklükte 8-10 kadar çeşitli mercan fragım daha var. Açıkcası şu anda girmem gereken bir leather türü var. Girmem gereken değil de girmek istediğim diyelim :) Sonra seyrime bakacağım nasipse. Vaktiniz varsa 10 gün sonra kadar nitrat ölçmeyi planlıyorum. Bu bence iyi bir yük. Bu yükün sonucu ortalama 10 günde meydana çıkar diye düşünüyorum. Vaktiniz varsa bekleyin size sonucunu söyleyeyim. Şunu da belirtmek isterim, sump'ta alglerden oluşan bir refi kurulu. Şu an algler gelişme aşamasında olsa da fayda etmeye başladığını düşünüyorum. Balıklardan 1'i XL, ikisi L diğerleri de küçük türler (palyaço, chromis, goby v.b).
   
 6. ZodiJackly

  ZodiJackly

  Mesajlar:
  253
  İsim:
  Ümit MARAŞLIOĞLU
  Halen konuyu takip ediyorsanız 0-3 arası seyreden nitrat şu an 15 civarı. 15-20 arası. Ne kadar yükselecek merak ediyorum. Biraz daha bekleyeceğim. Su değişimi v.s yok. Yükselme devam ederse su değişimi ve başka neler yapılabilir bi bakacağım. Yani belki ps model yükseltme veya bi modifiye veya işte daha ilkel yöntemler falan bilemedim şu an. Düşünmedim daha doğrusu. Biraz mercan girme niyetim var biraz gozlemledikten sonra. Belki 1 ay sonra. Balıkların verdiği görselligı bir kaç balıkla mercanı değiştirerek tamamlayabilirim sanırım. Kararsızım..
   
 7. Çağatay Utku

  Çağatay Utku

  Mesajlar:
  503
  Yer:
  İstnbul-Bahçeşehir
  İsim:
  Çağatay Utku
  Nitratı 10 un altına düşürmeden mercan eklemeyin derim. Bu kadar balık yükünüz varsa nitrat ve fosfatı düşürmek için karbon dozlayın derim
   
  Düzenleme: 25 Mart 2019 10:21

Sayfayı Paylaş