1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Snow Prenses

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde kingsnake tarafından 7 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. kingsnake

kingsnake

İsim:
    sinan önal
    Snow Prenses dün yavru aldı bu ilk oluyor şimdi ne yapmam lazım , ayrı bir akvaryumamı alayım yoksa kendi halinemi bırakayım kusturma yapmıyacağım

2. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Snow Prenses

Başka uygun bir tankınız varsa oraya alın ve bol hava verin. ;)
    Başkva akvaryuma alırken ana tanktaki suyu kullanın ve gece el feneri yardmıyla balığınızı yakalayın. Böylelikle balık strese girip yavruları yutmaz. İlk yavru alımıysa balığınızın daha da dikkatli olmak gerekiyor. saygılar:gif

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Snow Prenses

Daha erken anneyi ayırmak için. 10-11 gün sonra ayırmak daha doğru olur. Yumurtaları kusma ihtimali bu zaman diliminden sonra daha azdır.

4. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Snow Prenses

Temel hocama katılıyorum. Ayrıca ben bugüne kadar sp'lerimi hiç ayırmadım. Kusturma günü geldiğinde kusturdum. Ayırmaya çalışırken balığın yumurtaları atma ihtimali yüksektir. Dikkatli olmak lazım.

5. kingsnake

kingsnake

İsim:
    sinan önal
    Snow Prenses

Çok soru soruyorum kusura bakmayın. Bu balık içinde benim içinde ilk oluyor çünkü. Kusturma işlemini başka bir akvaryumamı yoksa küçük yavruluklaramı yapıcaz ? Bir de eggtumber denilen alet var onamı alcaz yani balık kusunca yavrumu çıkacak yumurtamı :)

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Snow Prenses

Kusturma işlemini balığın ağzında yumurtarı tuttuğu süreye göre bir yere yaptırmak gerek. Mesela 18-19 gün olmuşsa yavruların büyüyeceği akvaryuma, yok 7-8 gün olmuşsa bir kap içine yaptırılıp su dışına çıkarmadan eggtumber içine koyarak kuluçka dönemini tamamlamak gerekir.

Yavrumu çıkacak yumurtamı sorusununda cevabı anne ağzındaki yumurtaların kaç günlük olduğuna bağlıdır. Burada amaç yumurtaları keseleri kaybolmaya yakın anne ağzından almaktır.

7. kingsnake

kingsnake

İsim:
    sinan önal
    Snow Prenses

peki bir soru daha .8. yavru için olması gereken akvaryuma bir ölçü verebilirmisiniz asgarisi ney mesela. Sonuçta yeni filtre yeni ısıtıcı ve akvaryum lazım zebra gibi kendi yavrusuna sahip çıkamıyor sanırım. Hatun beni evden atacak galiba :F

8. seyyaHH

seyyaHH

Yer:
    Ankara
    İsim:
    KÖKSAL YILDIRIM
    Snow Prenses

Akvaryum ne kadar büyük olursa okadar iyi çünkü düzenli yavru almaya başlarsanız küçük bir yavru akvaryumu yaptığınıza pişman olma olsılığınız çok yüksek. Şahsen ben bu sorunu bayağa bi yaşadım.

sağlıklı ve güzel yavrular.

9. dr_glicocalix

dr_glicocalix

İsim:
    Gökhan Emre ÇAÇAMER
    Snow Prenses

Sinan Bey eğer daha önce balık kusturmadıysanız bir bilenle birlikte yapmanızı tavsiye ederim. Bence kusturma işi öyle anlatılarak yapılabilecek bişey değil. Görerek öğrenmenizde yarar var. Kusturma sırasında dişi balığa zarar verebilirsiniz.
    Dediğiniz gibi Snow prensesler yavrularına zebra gibi bakmazlar. Bunun için ya uygun bi tanka dişiyi ayırın yada kusturup kuluçka makinesine alın. Fakat balığın ilk defa yavru aldığını söylüyorsunuz bu dururmda hem balığın ağzının genişlemesi hemde yumurtları taşımaya alışması açısından ayrı bi tanka alıp yavruların kendiliğinden çıkmasını beklemeniz daha uygun olur diye düşünüyorum.
    Yavrular için tank konusuna gelince ilk 2 ay için küçük bi tank yeterli olmakla birlikte daha sonra bu küçük tank yetersiz kalacaktır tabi çıkacak yavrunun sayısına bağlı olarak. Size tavsiyem en azından 60-70 litre su alan bir akvaryum tercih etmeniz; 100 wattlık bir ısıtıcı bir de pipo filitre yeterli olacaktır. Umarım sağlıklı yavrular alır ve zevkle büyütürsünüz onları

10. HeRo_57

HeRo_57

Snow Prenses

Akvaryumundaki balık popülasyonu çok kalabalık değilse o akvaryumda kalabilir. Yavruları ağzından bıraktığı zaman bol kayalık olmalıki yavrularınız yaşayabilsinler. Akvaryumda bırakırsanız ve kendi hallerinde ürerlerse en güzeli olur fakat yavrularınızın büyük çoğunluğu anne baba ve diyer balıklar tarafından yenecektir ancak aralarında en iyi olanlar en şanslı olanlar kaçıp büyüye bilecek.

11. dr_glicocalix

dr_glicocalix

İsim:
    Gökhan Emre ÇAÇAMER
    Snow Prenses

Çağlar kardeşim söz konusu snow prensesse yavru balıkların aynı tankta bir tanesinin bile canlı kalma ihitmali yok. olma:gif

12. HeRo_57

HeRo_57

Snow Prenses

Gökhan abi benim bu son kurduğum bitkili tanktan önce 3dişi 1 erkek snow prenses kolonim vardı. Yavruları anaçların yanından büyüttüm. Kendileri üredi kendileri kustu kendileri büyüttü. Tek sorun 100 yavru varsa 20 tanesi yaşıyordu.Bu balıklarıda 1 sene kadar gözlemledim.

Sayfayı Paylaş