1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Soğutcu YAPIMI

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde 94sem tarafından 2 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

1. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN
    Herkeze merhaba, portaldaki ilk dıy çalışmam olacak soğutucu yapmak. Evde boş durmayıp bişeylerle uraşmak istedim elimdede araç buz dolabı vardı, kullanılmıyordu onu aradım buldum işe koyuldum.
    Soğutucunun içini açarak nerede ekipman bulunduğunu kontrol ediyoruz.
    Suğutucunun genel görünüşü bu şekilde.
    Uygun yeri bulduktan sonra işaretleyip lehim makinesi yardımı ile deliğimizi açıyoruz.
    Soğutucunun içine ince bir boru bulup borular kıvrılmayacak şekilde yerleştiriyoruz.(boru biraz uzun 6m kadar deneme yapılmadı azaltılabilir.)
    Suyun sirkülasyonu için "Star" marka 600litre/s bir motor kullanacam motor gücüne göre boru kısaltılacak artık denemesini yarın yapacam. Yaz aylarında çok işime yarayacak bir ekipman olacak.
    Temel abi erkek uçları giriş ve çıkışa nasıl monte etti anlamadım erkek uç almıştım fakat monte edemedim onu o konuda yardım istiyorum :shh:

:ay:

YIKIKTEMO ve BassKiller bunu beğendi.
  2. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz
    Cevap: Soğutcu YAPIMI

Güzel fikir işe yarar bence..

94sem bunu beğendi.
  3. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR

İşe yaramayabilir bence. Hortumu dolandırmak gerine suyu içine bas yanlardan kapat hava almayacak şekilde, o şekilde daha çok verim alırsın bence.

4. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz

Özgür abi hortumsuz daha iyi soğutur ama dolabın nereden sızdıracağı belli olmaz kapağı vs vs sorun olur..

5. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN

Özgür abi dediğingibi de olabilir ama benim düşünceme göre su taşması ile borudan geçmesi arasında hiç bi fark olmaz aynı debide su geleceği için soğutma oranıda aynı olacaktır. Ama dolabın içine su koyup o suyu orada sabit olarak bekletebilirim o şekilde daha hızlı soğuyacağı düşüncesindeyim.:)

6. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz

Kafa motoruna zamanlayıcı gibi birşey bağlayıp su dolaptan bir kere devir daim olunca durduran 5-10 dakika su ne kadar zamanda soğuycaksa o kadar süre dolabın içinde kalıp soğuyacak sonra tekrar devir daim böyle bişey yaparsan daha iyi verim alırsın..

7. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR

Semih sen istanbul neresındesın ? Avrupa yakasında zeytinburnu taraflarına yakınsan kalp gel dolabi incelleyelim bir fikir düşünelim olmadı kapak kısmını iptal edelim yukardan bir delik açıp oradan cam geçirelim böyle geçmeli çıkmalı :) kapak onun üstüne kapansın devir için su hacmi biraz azalacak ama yine akvaryumda 2-3 derede düşürür tam performans calışırsa zaten orada metal parçayı birazdaha genişletip bir kaç fan daha koyabiliriz mesela?

8. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN

Çok uzak değilsin aslında Özgür abi Silivride oturuyorum. Biraz uğraşıyım başım sıkışınca gelirim sana :F Bende aslında 22cm çapında büyük bir fan var dolabın kendi fanı yerine onu taksak soğutması artarmı ? Yoksa o dolabın arkasındaki fan sadece elektonik devrelerimi soğutmaya yarıyor? saat:gif

9. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR

Oradaki fanın dönüş hızı önemli olan muhtemelen o temiz parcası arkasındaki tabakayı soğutuyor böylelikle içerside soğuk kalıyor oraya bir kaç adet daha amperi yüksek hızlı dönen fan takarsan daha iyi soğutabilir

10. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Hortumdan geçen su çok hızlı olacağından,dolapta yeterince soğuyamaz diye düşünüyorum bence.:smiley33: Dolabın içinde su olmuş olsa ve çok düşük debili bir motor kullanılsa daha çok işe yarar. Dolabı akvaryum seviyesinin 5 cm yukarsına koyup motorla bastığın suyu dolaptan akarına akvaryuma geri döndürsen sızma sorunu olmaz semih. Aynı üst filtre gibi yani.

94sem bunu beğendi.
  11. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Olcay dediklerine katılıyorum, veya dolap içindeki kabloyu çok daha uzun tutarsan soğuma bir nebze daha fazla olabilir.

94sem bunu beğendi.
  12. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN

Artık ayarlamalarını akvaryumu eve kurduğumda yapacam. Akvaryumyok elimdeki motorda mozuldu. Kafa motorunun akvaryuma gidecek olan bölümüne bir "T" boru takıp dolaba götürebilirim ve dolaba giden boruya bir vana takarak gücünü kolaylıkla arttırıp azalta bilirim ve su sıcaklığı sabitlenir diye düşünüyorum.

13. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Semih dolabının kıymetini bil. İnanki benim elimde olsa bende çok uğraşırım. O fanı büyütürsen soğutma oranı artar. O dolap şuanki haliyle en az 2-3 derece düşürür akvaryum sıcaklığını. Zaten akvaryumun şuanda 30 derece olduğunu varsayarsak yaz için 27-28 derece güzel ısı bence. Ama o fanı büyütürsen daha çok yararlanırsın.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayırlı olsun Semih. Buzdolabın küçük gibi geldi bana ama işlev önemli tabii. Arkadaşların dediği gibi hortum ne kadar uzun olur ve ne kadar ince olursa o kadar su hızlı soğur. Debi yüksek olmamalı. Çok fazla verim beklememek lazım ama işe yarayacaktır. Soğutucu kapasitesi çok önemli.

Aparatlar bahçe sulamacılarında var ve Fırat boru bayilerinde bulunabiliyor.

15. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN

Aslında düşünüyorumda dolabın içinden boru filan uraşmayıpta elimdeki büyük fanı metal gövdenin arkasına koymak metal gövdeyide büyüterek metal gövdeyi sumpın içindeki su ile temas ettirsem daha etkili olur gibime geliyor.

16. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Öyle pek işe yarayacağını sanmıyorum Semih.:smiley33:

Madem fan ile soğutmayı düşünüyorsun,metal parçaya gerek yokki.Fanı direk suyun yüzeyine tut ondan iyi.

17. Emre_E

Emre_E

Yer:
    Manisa

Semih sanırım o metal gövdenin altında Peltier var, bu yüzden direk suya temas yada sumpın camına temas doğru olmaz diye düşünüyorum. Metal soğutucunun soğuması peltier'in işini daha iyi yapmasını sağlayacaktır bence fanı bir nebze olsun büyütebilirsin. Dolabın içini suyla doldurup akvaryum suyunuda hava hortumuyla dolabın içinden geçirirsen üstatların dediği gibi hem debi düşük olmuş olur hemde daha çabuk soğur düşüncesindeyim. Üstadlar daha iyi yardımcı olacaklardır.Saygılar.

18. syucel

syucel

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Serdar Yücel

Heves kaçırmak gibi olmasın fakat pek bir işe yaramaz. Dolap kendini içini max. 10 dereceye düşürebiliyor. Sizin akvaryum ısısı ve dış etkenler daha baskın olacağı için maalesef akvaryumu soğutmayacaktır. Üzerine koyacağın bir fan daha etkili olacaktır.
    Kolay geslin.

19. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz

Hava motoru hortumunu uzun tutup düşük devirli bir kafa motoru kullanırsan birde fanı büyük ve yüksek devirli bir fan ile değiştirirsen işe yarar bence..

20. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Semih o fanı büyütürsen dolabın soğuması hem daha çabuk olur hemde daha çok olur. Ben o bakımdan fanı büyüt dedim. Diğer türlü işe yaramaz malesef.

Fanı büyütüp dolabın içini su ile doldurup sipral hortum kullandınmı hayırlı olsun soğutucun diyebiliriz. En az 2 derece garantili diyorum ben.

Sayfayı Paylaş