1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Soğutma için bilgi

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde corax tarafından 11 Haziran 2015 başlatılmıştır.

1. corax

corax

Yer:
    Ankara, Turkey
    İsim:
    Özkan Taşkıran
    Yağmurlu havalar geçip gidiyor sıcaklık artık kendini hissettirecek sanırım..26-27 arasında değişen sıcaklığın dahada artmaması için soğutma yöntemi bulmam gerektiğini herkes onaylayacaktır.
    Hayatım boyunca fiyat performans değerlendirmesi yapmayı sevdiğimden kıt bilgiler olan bu konuda danışmak istiyorum.Elimdeki seçenekler soğutucu veya fan şeklinde..Soğutucunun fiyat,kapladığı yer,ses gibi özelliklerini düşününce fanlı bir sistem daha mantıklı geliyor.Fan konusunda bulabildiğim 2 seçenek mevcut
    1-DIY proje...Dijital termostat ve fanlardan oluşan proje gerek fanları oturtacak kasanın bulunması gerek estetik gerekse montaj ve dağınıklık sorunundan kafamda şüphe..Hazır kasalı fanlar mevcut ancak fiyatlar 100-200 TL dolaylarında..Dijital termostatta kaba hesap 100 TL olsa 300 Tl gibi bir rakama geliyor..Ha birde termostatı nereye koyacağım ne kadar sağlam olacağı tartışmalı. :D

2-JBL Cooler.. Fan ararken bulduğum şık duran 6 lısı 280 TL civarı.Kendi termostatı var.

3- Teco e-chill.. Harbi şık çift termostatlı açı ayarlamalı ne halta yarar bilmem ama kumandalı bir alet. 350-400 TL civarı fiyat.

Bu üç seçenek arasında performans farkı nedir? Su buharlaşma oranları ve düşürebilecekleri sıcaklık ne kadardır? Performans kriterini tamamlayarak f/p ürününü almak için yardımlarınızı bekliyorum.

2. corax

corax

Yer:
    Ankara, Turkey
    İsim:
    Özkan Taşkıran
    Bu arada tank 75*55*50 boyutlarında led aydınlatma ev son kat sağlam güneş alıyor :) Klima taktırmak sıkıntılı olduğundan bu seçenekte yok elimizde. Canlı olarak bir kaç mushroom,xenia,bubble anemon ve balıklar var.

3. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Anemon olmasa bişey olmaz derdim ama anemon var. Ev sicaksa zaten bir de soğutucu alıp ortamı daha da ısıtmak sorun yaratır. klima da yoksa fanlar kalıyor geriye. En sessiz olanını al derim. Ayrıca fan ile su soğutma işleminde çok daha fazla su buharlasiyor buna dikkat et

propecia ve corax bunu beğendi.
  4. corax

corax

Yer:
    Ankara, Turkey
    İsim:
    Özkan Taşkıran
    Klima içişlerinden veto yedi..Hadi desek tankın olduğu odaya koyalım desem adamlar duvara monte etmek için klimadan fazla para ister çünkü dış motoru monte etmek için 5.katta camdan sarkmak zorunda kalacak :D Mobil klima alacaktım.Ama onunda tahliyesi için cam kestirmek falan gerekiyor ve çok sesli olduğu söyleniyor.:(

5. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Günde 10 defa devreye giren bir su tamamlama fan sogutmaya başlayınca 5 kat arttı. Bu daha şimdiden böyle ise ilerde düşünemiyorum. O nedenle soğutucu + klima çok güzel olabilir.

12 cmlik bir fan 100 litre suyu 2-4 derece soğutabiliyor. 300 lira masraf biçmişsiniz dıy projeye ikinci el soğutucuları 500₺ edinebiliyorsunuz. Teknik servis olarak sıkıntı yaşamadığınız sürece hem ısı sabit kalacak. Büyük avantaj olarak düşünüyorum ben soğutucuları.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Onurs ve corax bunu beğendi.
  6. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Özkan ben senin yerinde olsam keşif için bir ekip isterim eve. Biliyorsun ki klima montajı ücretsiz ama illa ki ekstra çıkarıyorlar.
    İç işleri Bakanı işine ise maalesef çözüm yok.

corax bunu beğendi.
  7. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Doğuş ayda 30tl gibi elektrik artışı ve bozulma riski olan bir şey. Mesela bendeki şuan bozuk :)

8. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Abi o nedenle teknik servis konusunda da uyarı yapmıştım.

Sonuçta kul yapımı abi.

9. corax

corax

Yer:
    Ankara, Turkey
    İsim:
    Özkan Taşkıran
    Benim biçtiğim 300 TL biraz abartı olabilir.Çünkü fanları falan piyasadaki akvaryum için üretilenlerden hesap ediyorum :D Soğutucu işine büyüklük ve ses sorunu yüzünden pek sıcak bakmıyorum. Fanlardan buharlaşan suyu geri yoğunlaştırarak tanka dönderecek bir sistem yapmalı aslında :D

Klima alarak sanki tanka almamış numarası yapabilirim. :D Ama vurdu kırdılı işlede uğraşmak en son tercihim.Evi restore ettirirken ustalarla yaşadıklarım bana yeter :p Sanırım mobil klima daha mantıklı olacak. Dışa verdiği havayıda camlara yada cama göre kestireceğim pleksiye deldirerek daha efektif çözüm bulabilirim.

Pennywise bunu beğendi.
  10. propecia

propecia

İsim:
    Hüseyin
    Biz eski çalıştığımız iş yerinde mobil klima kullanıyorduk. Körüklü egzozu (tdk ya baktım doğru olanı egzoz imiş) camdan dışarı veriyorduk. Çalışması alıştıktan sonra çok rahatsız edici olmuyor.:bilmem: Ama çalıştığını belli edecek sesi var temo12 Bir de atık su için bir gider ayarlamak lazım temo29

Pennywise bunu beğendi.
  11. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Abi niyeti aldığına göre çok sessiz kada fanları var. Oyuncu kasaları için. 120-140 derecelerden 35'e kadar düşürebiliyor ve aksine seste yapmıyor. Ses değeri 15 desibel.

Pleksiden ayarlanabilir ayak yaptırıyorsun abi. Yada sabit 45 derecelik ayaklar cama tutturabildiğimiz. İki tane ultra sessiz kasa fanlarından alıyorsun abi. 4-5 ₺ olanlarsan değilde 90-120₺ olanlarsan abi. Marka modelde veririm bilgisayar başına geçince. Sadece pleksiyi halletmeye bak abi. Güzel bir cizim yapilirsa seri bile üretiriz.

corax bunu beğendi.
  12. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    ikinci el buzdolabı motoru + emko termostat + 316 paslanmaz çelik eşanjör 150-200 tl ye 500 litreyi buz gibi yapar
    yaz başı eşanjör değiştirilir hayata gaz verilir.

Onurs, corax ve Ahmet Solmaz bunu beğendi.
  13. Ahmet Solmaz

Ahmet Solmaz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Ahmet Solmaz
    Su sebilinin soğutma ünitesi kullanılabilir mi?

14. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    tabiki ama belirli bir hacimden sonrasını zor kaldırır.
    vidalarını söküp açın eşanjörünü sumpa daldırın termostatı iptal edin eğer yapamıyorsanız açıkda olsun sürekli çalışacaktır
    fazla soğutmayı önlemek için ayrı termostat kullanmanız gerekir.

Ahmet Solmaz bunu beğendi.
  15. Ahmet Solmaz

Ahmet Solmaz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Ahmet Solmaz
    Aklımdaki projeyi bilen birinin yorumlaması güzel oldu. Teşekkürederim hasan bey.

16. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    eğer sebili kullanıyorsanız bozmanızı önermem

17. Ahmet Solmaz

Ahmet Solmaz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Ahmet Solmaz
    ikinci el soğutucusu çalışan bir sebil almayı düşünüyorum.

18. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    kaç litre akvaryumunuz ?

19. Ahmet Solmaz

Ahmet Solmaz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Ahmet Solmaz
    200 civarında, ankara çok sıcak olmaz zaten, bir antalya değil. Birkaç derecelik soğutma ihtiyacı oluyor.

20. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    işinizi görür umarım. yaptıktan sonra fotografları ve sonuçları görmek isterim

Sayfayı Paylaş