1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Soğutucu Kıyaslama

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Courageous tarafından 31 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Arkadaşlar yaz geliyor şimdiden tedbiri almak lazım, aşağıdaki soğutuculardan ve ya aynı markadan kullanan arkadaşlar yorumlarını yazarsa sevinirim. Bizde tercih yaparkan Kalite -fiyat kıyaslaması yaparak en uygun modelini buluruz.

1-Resun CL 650 Deniz Akvaryum Soğutucusu (1800L/H) (Max 1000 Lt Tanklar için)...
    Fiyat 900 TL

2- Heilea HC-1000 A Soğutucu- Chiller 300-2000 Lt. (Debi 4000 L/H)
    Fiyat:1150 TL

3-Heilea HC-500 A Soğutucu- Chiller 200-1200 Lt. (Debi 1200L/H & 3000 L/H)
    Fiyat:900 TL

4- Teco TR-15 Soğutucu-Chiller 1000LT
    Fiyat: 1700 TL

Teşekürler...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Soğutucu Kıyaslama

Heilea HC-300 A Soğutucu var bende kullanmak nasip olmadı daha ama sanırım gayet iyi bir marka soğutucuda. Sana Heilea HC-500 modeli ancak yeter sanırım. Çalıştırsam mı diyorum havalar ısındı ve akvaryum 27 dereceye çıktı bile bugün.

3. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Güzel bir başlık. Benim de yakından takip ettiğim bir konu olacak. Teşekkürler Özkan bey.

4. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Teşekürler Özgün Bey, ve Temel Abi. Yaz geliyor ve birçok arkadaş gecen yazdan sıkıntı yaşamıştır. Benimde 1 haftadır akvaryum 27 ile 28 aralarında sıçaklık gidip geliyor, sebeplerden biride yeni doğan kızımdan dolayı evi sıcak havalarda bile kombi çalışır vaziyete tutuyoruz çoçuk üşümesin diye böyle olunca akvuryum sıcaklığı şimdiden yükseldi.İnşallah arkadaşlara faydalı olur, soğutucu kullanan arkadaşlardan yorum bekliyorum...

5. murataga

murataga

İsim:
    murat gürer

Böyle bir projeye ne dersiniz, fazla para ödemeye gerek yok sanırım 30 dereceden 24-25 aralığına düştü?

Ekli Dosyalar:

grafikdelisi ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Buharlaşma oranı nedir fazla sayıda fan olan sistemde?

7. 1Fatih1

1Fatih1

İsim:
    fatih

Ne kadar buharlaşma o kadar sıcaklığın düşmesi.Yani bu iş tuzlu su akvaryumlarında yoğunluk iletkenlik gibi değerleri etkileyebilir.Ben eskiden bitkili akvaryumda vantilatörü timer a bağlayıp çalıştırıyordum evde olmasamda iş görür vaziyetteydi.Tabi aklıma şuda geliyor.Fanı akvaryum ile hızlı bir şekilde ısı alışvarişi yapacak içi su dolu bir kaba dorultsak mishal;Sumpta duran ince plastikten veya camdan bir kap düşünün (Metal tuzlu suda belki zararlı olabilir.Aslında en iyi o iş görür.)Veyahutta bir naylon çok fazla dallanması olup akvaryum suyu ile içinde fanı doğrultucağımız noylondaki suyun ısı değişimini artıracak şekilde.Veyahutta sumpta küçük cam bir akvaryum bu suyu fanla soğutsak bir şamandra ile veya vakti gelince manuel ekleme yaparak.Benim akvaryum karanlık odada açıyorum havalandırmayı iş görüryor.Su sıcaklığı şu günlerde daha 30u bulmadı.Bir düşünün derim.

8. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Kapalı bir kaptaki suyu fan ile soğutma çok zor olacaktır.Ancak açık kaplarda buharlaşma miktarını artırarak ısı düşüşü sağlanır.TUzlu su akvaryumlarında buharlaşan su, geriye tuz bıraktığı için fanla soğutma yapılacaksa bile minumum olmalıdır.Aksi halde tuzluluk ve buna bağlı diğer kimyasal mekanizmalar bozulur.

Aslında uçaklarda da kullanılan Kuru Buz denilen donmuş karbondioksitten faydalınabilir. Fakat bunun ne kadar süre etkili kalabildiğini bilmiyorum.

9. 1Fatih1

1Fatih1

İsim:
    fatih

Gökhan bey kabın ağzı açık fakat kaptaki suyun akvaryum suyuyla direkt teması yok.Benim aklıma bir çok şey geliyor.Mesela bit pazarından veyahutta eskiciden felan sadece bir kompresör ve genleşme sıkıştırma işlemlerinin yapılacağı metal boru petek sistemini ayarlamak.Tıpkı bizim buzdolapları gibi fana ihtiyaç duymadan yani dolap dışı yoğunlaştırma sırasında fana pek gerek olmayacak çok basit ve etkili bir sistem olabilir diye düşünüyorum.Benim elimde şu anda tübe worm bile yok 100-120 kilo kaya var ama sadece blue tang var birde karanlık odada fazla sorun olmuyor.

Sayfayı Paylaş