1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Soğutucu Sistemlere Bir Fikir de Benden

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde taakaa tarafından 26 Şubat 2012 başlatılmıştır.

1. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    Öncelikle bu işin üstadlarından izin alarak bende bir fikir söylemek isterim.Bu soğutucu ekipmanlar bilindiği üzere epeyi cep yakıyor benimde aklıma şöyle bir fikir geldi ne derece olur sizin tecrübelerinize kalmış.Sump sisteminin içine bir bölme ya da araya bir yere alümnyum soğutucu( ya da temel abinin dediği gibi piskopatca çıkma pert arabalardan radyatör:D:D) doğalgaz malzemeleri satılan yerlerde bir çeşit boru satılıyor alttan ısıtmalı evlerde kullanılıyor bükülebilir ısı yalıtımı da iyi akvaryumun boyutuna göre kablo miktarı ayarlanılabilir bu kabloyu alimnyum levhada güzelce gezdirip sumpun ilerki bölmesine devam ettriyoruz. levhanın arkasına da isteğe göre fanlar tabi borunun ucuna da bir pompa bu pompaya termostat bağlayacağız su seviyesi istenilen sıcaklığı aştığında çalışacak aşmassa bu sisteme hiç girmeyecek. işte böyle kabaca anlattım ayrıntıya girmedim yorumlarınızı bekliyorum ..

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Soğutucu Sistemlere Bir Fikir de Benden

Doğan fikir güzel ama zaten sorun alüminyum veya benzeri bakır boru gibi materyallerin suyla teması olmaması lazım. Soğutma için sebil dahil birçok alternatifi düşünmüştük. Galvaniz pahalı, soğuğu kolayca dışa yansıtacak sudan etkilenmeyen pratik bir malzeme lazım yahut.

3. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Temel abi dediğim boru üç kattan oluşuyor su borudaki malzemeye ya da soğutma levhasına değmiyor şimdi ismini tam hatırlamadım not almıştım biryere bulunca eklerim buraya. Boru üç katmandan oluşuyor ortada metal malzeme (aliminyum ya da benzeri) içi ve dışı ısı geçirgenliği iyi olan plastık salınımı olmayan bir malzeme.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bakmak lazım, eklersen araştırırız. Fiyatı da önemli tabii malzemenin.

5. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Temel abi rsim eklemeyi bilmiyorum linkini koyayım bir bakarsın

6. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Linki düzenledim. :)

7. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Sağol Hakan abi :)Bu tarz bir boruyla akvaryum ısıtması yapılmış kombiden gelen suyla ama orda su akvaryuma karışmıyo ısıtma olarak da o sistemi kullanıcam.Soğutma olarak da bu geldi aklıma Kendim deniycem paylaşırım burda

8. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Boru suyun içinde olacak ve borunun içinden soğuk suyu devirdaim ettireceksin doğrumu anladım? Eğer öyle ise bence yapılabilir. Önemli olan boruda dönecek suyu soğutabilmek ve tabiki maliyeti düşük tutabilmek.

9. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Akvaryumdaki ısı yükseldiğinde termostat sayesinde bu soğutma sisteminin pompası çalışmaya başlıyacak(elektrnk vana da olabilir) dediğim borudansu emilimi yapılıcak ve bu boru soğutucu levha üzerinde gezdirilecek (alimünyum levha fan ile soğutulacak) ve sump sisteminden devam etcek

10. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Mantıken olur. Hayatan geçirince ne olur bilemem.

11. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Yaptığımda burda paylaşcam hep beraber görcez

12. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Konuyu yeni gördüm hemen müdahale edeyim.
    O boruyla o iş olmaz size bunu kesin olarak söylüyorum.
    Gösterdiğiniz boru ortası folyolu izalasyon için kullanilir ayrıca yapısı gereği içinden 90 ° su geçerse dışı 40 Derece olur. O yüzden olmaz. Mazlemesi de baya kalın.
    Onun yerine daha ince etli bir hortum kullanmak daha mantikli.

Sent from my u8800 using Tapatalk

13. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Kullanıcağım malzeme o değil zaten nasıl birşey olduğunu gösterebilmek amacıyla koydum hem bükülebilir hemde salınım yapmayan bi malzeme evlerde yerden ısıstma için kullanılıyor .

Sayfayı Paylaş