1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Soğutucu ve Isıtıcıda Son Teknoloji

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde sonmohikanx tarafından 1 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. sonmohikanx

sonmohikanx

İsim:
    serkan
    Arkadaşlar şimdiye kadar benim soğutma ile ilgili bir problemim olmadı.Ancak birçok forum üyesinden soğutmayla ilgili sorunlarını oldugunu duyuyorum.Aklıma bir fikir geldi bir ürün var adı PELTİER. Çok pahalı bişey de değil gücüne göre değişmekle birlikte fiyatları 15-30 tl arasında değişiyor.Bu ürün dc elektrikle çalışıyor.Elektrik verdiğinde bir yüzü ısınıyor diger yüzü soğuyor.İhtiyaca göre akvaryum camına ısınan veya soğuyan yüzünü yapıştırıp elektrik vermek yeterli.bildiğim kadariyla 12 volt ve 24 volt ile çalışıyor. Daha detaylı öğrenmek isteyen arkadaşlar verdiğim linkden bilgi alabilir.Uygulamak isteyen arkadaşlarda olursa uygulama detayları ve elektrik konusunda her türlü bilgiyi verebilirim.

http://320volt.com/peltier-termoelektrik-sogutucu-nedir-nasil-calisir/

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Cevap: Soğutucu ve Isıtıcıda Son Teknoloji

Serkan abi sence bu cihaz akvaryumu ısıtmaya yada soğutmaya yeterli gelirmi ? Cama yapıştırarak akvaryumun ısı değerini ayarlayamaz diye düşünüyorum bu cihazın.:bilmem:

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Araştırdık bir ara bu ürünleri, yetmiyor soğutmaya. Tabi konu biraz da hangi hacimler için düşünüldüğüne bağlı bir konu. Küçük akvaryumlar için mesela 100 litre için uygun olabilir.

4. sonmohikanx

sonmohikanx

İsim:
    serkan

Tabiki hacim büyüdükce daha güçlü peltierler gerekecektir ya da büyük güçlüleri bulunamazsa sayı artırılabilir.Benim öğrendiğime göre bunları30 wat dan 300 wata kadar olanları varmış. Ayrıca iyi bir elektrikci yardımı olmadan herhangi bir kişinin bunu başarılı bir şekilde uygulaması gerçekten zor.Suyun ısısının otomatik olarak konrol edebilmek içinde ayrıca başka ısı konrol cihazı (termostat) kullanmak gerekir.(termostatların mekanik olanları ve dijital olanları var bu tercih meselesi mekanik olanlar 10 tl civarında, dijital olanlar sensörüyle birlikte yaklaşık 50 tl civarında) Şahsen benim böyle bir ihtiyacım olsa hiç tereddütsüz ve başarılı uygulama yaparım.

YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş