1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Soft Garden

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde ka2n tarafından 6 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Arkadaşlar merhaba.
    Kısaca tankın tanıtımını yapmak istedim. En yakın zamanda güzel resimler eklemeye çalışacağım. Biraz da günlük gibi gitsin istiyorum. Sizlerin de görüşlerine göre 2 haftalık-aylık ya da başka bir zaman diliminde, hep aynı açıdan-mesafeden tankın resimlerini çekip paylaşacağım. Hem tankın gelişimini görürüz, hem de bak ne güzel gelişiyor diyerek kendimi frenlerim yeni bir kurulum yapmamak için :)
    Envanterimize bakarsak,
    -100*40*50h tank ancak yandan 25cm i sump.(Yüksek,dar tanklardan genelde kaçıyoruz ama benim çok hoşuma giden bir görüntüsü oldu, @veysel abi teşekkürler)
    -Reef octopus protein skimmer
    -6*39w t5 armatür(4 adet kullanılıyor)(2 adet actinic,1 adet aquablue,1 adet aquapink)
    -Jebao rw-4 dalga motoru
    -@MESUT_KERİM yapımı su tamamlama
    -Diy ps geç çalışma rölesi
    -Markasını bilmediğim kafa motoru(Veysel abinin hediyesi yine, gayet sessiz ve süper debili)
    -20kg 0.5mm mercan kırığı kum(çok ince malesef, ama özkütlesi çok fazla olduğu için uçuşmuyor tankta)
    -Yaklaşık 15 kg kaya(6kg lık tek parça kaya ekleyeceğim ancak aldığım arkadaş bubble alg kaplı gönderdiği için önce temizlemem gerek)
    -Kent marine tuz(mg ve ca açısından çok zengin bir tuz olduğu için coralin algler iyice yayılana kadar 1023te duracak tank)
    -Mixbed reçineli osmos cihazı(0-1ppm su kullandım)
    -Refraktometre ve cart curt malzemeler.

Tankı kuralı sanırım 1 ayı bulmuştur. Eski tankımdan aşılama su ve tamamen canlı kaya ile kurduğum için canlıları 1 hafta gibi bir süreçte ekledim tanka, çok şükür hala bir sorun çıkmadı.
    Balık olarak;

-1 adet niger trigger(mercanlara omurgasızlara hiç dokunmadı ama ufak balıkları çok taciz etti, ben de vazgeçemediğim için kendisinden yeni balık almamaya karar verdim.)
    -1 adet bangai cardinal(2 adet alındı, 1adeti 1 gecede ortadan kayboldu :) )
    -1 adet vanderbilt chromis. Canlı görmediyseniz, gogole resimlerine aldanmayın, şimdiye kadar gördüğüm en güzel canlılardan
    -1 adet domino damsel. 50kr boyunda, ortalıkta saf saf geziyor arada 12-13 cm lik trigere dayılanıyor :) Tabi ağzının payını malesef alıyor.
    -2 adet cleaner shrimp
    -2 adet electric blue hermit
    Muhtelif conch-snail.
    Bu süreçte 1 midas tanktan atladı, 1 damsel aldıgım gece ortadan kayboldu, 1 adet de polka dot cardinali ölü buldum.

Mercan olaraksa;
    -xenia(yavaş yavaş yayılıyorlar, olur da tankı kaplarlarsa, belki tamamen xenia akvaryumu bile yapabilirim)
    -mushrom çeşitleri(eski tankımda son zamanlarda bayağı kötü olan mushromlar, burda yayıldılar,bölündüler, hatta yavru atanlar oldu. t5 farkı sanırım)
    -3-4 çeşit polip.(Yine eski tankımda, anlamsız bir şekilde tüm polipler sağlamken birden ölmeye başlayan green button polipler buraya gelince 2 haftada tamamen düzeldiler, ufak ufak da çoğalmaya başladılar)
    -3 adet fungia. Görüp görebileceğiniz en çirkin fungialar sanırım. Ama ilk mercanlarımdan oldukları için sanırım bunları da çok seviyorum :)
    -Finger leather. Çok güzel gelişiyor. Fraglamaya başladım. Daha doğrusu fraglamaya çalıştım. Fraglar tutmayınca kestiğim parçalar kayboldu tankta :D

Neyse,epey uzattım. Çok yakında, çekebildiğim en güzel resimlerle karşınızda olacağım.
    Esen kalın :portaliseviyoruz:

Düzenleme: 25 Haziran 2015
    Erdal, YMR_AY, MESUT_KERİM ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
  2. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Hayırlı olsun kaan. Uzun soluklu olur inşallah

ka2n bunu beğendi.
  3. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Tesekkurler abi. Suan 32-33 gun olmus durumda. Ama, canlilar,su,kayalar vs eski tanktan. Sistemi tamamen sifirlamadik yani:)
    Hacim yeterli benim icin, yeri guzel, olculerden memnunum. Simdilik. degistirmek icin bir neden goremiyorum, umarim boyle gider.

4. nhtkmn

nhtkmn

Yer:
    Kadıköy
    İsim:
    Nihat EKMEN
    Hayırlı olsun yeni kurulumunuz.

ka2n bunu beğendi.
  5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Hayırlı olsun...;)

ka2n bunu beğendi.
  6. Gmsy

Gmsy

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Hüseyin GÜMÜŞAY
    Hayırlı olsun da ne bu böyle kupkuru bir konu açmışsın. Sus payı da olsa bir resim olmalıydı :p.

MESUT_KERİM ve ka2n bunu beğendi.
  7. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Hayırlı olsun Kaan.

ka2n bunu beğendi.
  8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hayırlı olsun Kaan. Merak ediyorum bende ekle bakalım fotoları.

ka2n bunu beğendi.
  9. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Kaan hayirli olsun. Bugün evdeyim. Anladin sen onu ;)

ka2n bunu beğendi.
  10. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Bugün Mesut abi sağolsun hem benim su tamamlamanın üstünde oynadı biraz, hem de yanlış yaptığım waveboxı çalıştırmak için yardımcı oldu.
    Veysel abinin de başını ağrıttık az :D
    IMAG1531.jpg
    Su tamamlamanın resmini çekerken hafiften tankı da çektim. Camları temizleyip devrilen mercanları düzeltip 1-2 resim ekleyeceğim.

MESUT_KERİM, nhtkmn, Gmsy ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  11. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Herkese teşekkür ederim, alnımızın akıyla çıkarırız umarım bu tankı ;)

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  12. Gmsy

Gmsy

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Hüseyin GÜMÜŞAY
    Mercanla boğmuşsun tankı. Çok fazla çok :rolleyes:

13. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Gel azalt da rahatla artık :D Yavruluk düştü leather fraglar kayboldu, xenia gitti kayaları bırakıp yavruluğa yapıştı o_O

YMR_AY bunu beğendi.
  14. Gmsy

Gmsy

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Hüseyin GÜMÜŞAY
    Kötü haber. Geçmiş olsun dostum. Hairy mushroom gelsinde öyle gelcem. Hazır onu da getirmiş olurum;)

ka2n bunu beğendi.
  15. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Mesajını görmemişim Kaan triger hüpletmiştir onuda.:D

ka2n bunu beğendi.
  16. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Abi trigger bayagi luks takiliyor, 30 liradan asagi yem kabul etmiyor. Akvaryum korku filmine dondu iyice, onlarca akil, tek bir soru. Siradaki ben miyim? :)
    Saka bir yana, suan tankta olan canlilarla arasi iyi, bir damsel,bir chromis,2cleaner. Ekleme yapmayacagim artik, mercanlara agirlik verecegim.

MESUT_KERİM, YMR_AY ve veysel bunu beğendi.
  17. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Trigger varken mercanlara ağırlık vermek de biraz riskli olsa gerek. ;) Ama benimki dokunmuyor demek sadece belli başlı mercanlar besleyeceğin anlamı taşıyabilir :)

Alparslan bunu beğendi.
  18. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Abi risk her zaman var ama, sonucta niger aralarinda reefsafe sayilmaya en musaot olani. Bir aydir tankta, simdiye kadar bir yamugunu gormedim mercanlara karsi, ha olurda gorursem ona gore bi degisime gideriz:) Ama dedigim gibi, suan icin memnunum, kanina girdigi baliklara ragmen ;)

19. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    :p:p Videoyu izlerken bir baktım aynı benim angellerin hareketlerini yapıyor.

Pennywise bunu beğendi.
  20. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Yok yok, nazar değmesin, mercanlarla hiç arası yok bizim sipanın. Biraz fazla agresif yalnız. Damselle bayağı iyi anlaşıyorlar, yalnız chromise fena gıcık. Kovalıyor kovalıyor, yakalayamıyor, hırslanıp bana çatıyor. Elden yem veremiyorum, gelmediğinden değil , korktuğumdan fena ısırıyor.

Neyse gelelim tanktaki değişimlere;
    Armatür değişti. 4*39 güzel bir armatür aldım. Degenbao diye bir marka, bulursanız kaçırmayın derim, reflektörleri, ayakları, malzeme kalitesi hopardan 10 kat iyi.

Emko sıcaklık kontrol cihazı aldım. Bugün yarın gider fanları alırım. Ufak bir bilgilendirme, fanları bağlıyoruz,cihazın probunu tanka salıyoruz, sıcaklık yükseldiğinde fanlar devreye giriyor, istenilen sıcaklıga geldiğinde duruyor. Aynı cihazdan ısıtıcıya da hat çekip ters şekilde çalıştırabiliyoruz. 150-200 lt'ye kadar tanklarda(çok sıcak olmayan ortamlarda hacim artabilir) fan ile gayet rahat şekilde soğutma sağlayabilirsiniz. Sanırım 0.1 hassasiyeti olduğu için de balıkları rahatsız etmez.

veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş