1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Soft mercanların kayasını değiştirmek

Başlığı 'Soft-Yumuşak Mercan Forumu' kategorisinde chumarro tarafından 6 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. chumarro

  chumarro

  Mesajlar:
  16
  Akvaryumda genelde soft mercanlar var. Ve buyuyecekleri alani genisletmek ve eski kayadan kurtulmak icin daha buyuk kayalara aktarmak istiyorum. Bunun icin mercani kayadan nasil ayiriyoruz? Elimde green star polyp, mushroom, zoalar var.
  Teşekkürler

  Tapatalk 2 ile gönderildi
   
 2. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.761
  İsim:
  halil kocan
  Onlar kendine göre yer bulur ve o yone doğru büyürler .
  Birtek mushroom U dibinden kazıyarak alabilirsin digerlerini tek parça çıkarman mümkün değil .


  Seyyar cihazdan online.
   
  Alparslan bunu beğendi.
 3. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Mushroomları maket bıçağı ile dip den kazıyarak alınıp ufak bir frag taşının üstüne koyup fileye sarıp akvaryumun bir yerine bırakın,fileye sarmak akıntıdan uçmaması için.Polyp ve zoa lar küçük olduğu için ancak tornavida vb aletlerle bağlı olduğu kayanın ucunu kırarak başka yere götürebilirsin...:)
   
  Beril olcay bunu beğendi.
 4. chumarro

  chumarro

  Mesajlar:
  16
  Peki abiler ben simdi star polyp in kayasından kurtulmak istiyorum.kayanın üzerinde aiptasia bulunmakta. ben o kayadan kurtulmak için ayrı bir su dolu kabın içinde mi çalışmalıyım? yoksa su olmadan mercan kaç dakika dayanabilir ? Birde parmak ve tırnaklarımla yavas yavas ve minik minik ayırmaya çalışsam? sorun olur mu?
   
 5. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Mercan su olmadı mı kendini korumaya alır,dışarıda işlem yapa bilirsin bir şey olmaz nemli kalsın yeter...:)
   
 6. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.852
  Yer:
  Bursa
  Green star polipler halı gibi bir doku halinde yayıldıklarından, önce çok keskin bir maket bıçağı ile parçanın sınırlarını belirleyerek taban katmanını ana koloniden ayırın, dokuya zarar vermeden alt kısmından kayadan kaldırabilirsiniz, minimum zarar için işlemi polipler kapalı durumdayken yapmanız faydalı olacaktır. Eğer polip koralin üstüne yayılmışsa çok daha kolay ayrılacaktır.

  Kolay ayrılmıyorsa zorlamayın, tornavida ile dokunun hemen altındaki bölgeye çekiçle hafifçe vurarak kaya parçaları ile birlikte ufak fraglar almaya çalışın.

  Bence en doğru yöntem mercanı kaya parçaları ile birlikte kaldırmak, nedeni ise sonradan mercanın bir yüzeye tutundurmak için ek çabaya gerek duyulmamasıdır.

  Zoalar için Alparslan' ın dediği gibi yine tornavida ve çekiç ile üzerinde yeterli sayıda polip olacak şekilde kaya parçaları almaya çalışın. Zoalar ile çalışırken koruyucu gözlük ve eldiven kullanın, zira politoksin salgılamaları nedeni ile gözünüze ve ağzınıza sıçrayabilecek toksinler tehlikeldir.

  Mushroom ları çoğaltmak istiyorsanız, ağız kısımları da eşit bölünecek şekilde tam ortadam simetrik kesip, iki polip elde edebilirsiniz.

  Aptaisanın yerini iyi belirleyin, su dışına çıktığında iyice ufalarak gözden kolaylıkla kaçırılabilmektedir. Aldığınız parçayı az su dolu bir kovaya koyup gözlemleyerek doğru kısmı attığınızdan emin olabilirsiniz.

  Parmak tırnak yerine neşter ve cımbız kullanın.

  Zoalar ile çalıştığınız suyu tuvalete döküp uzaklaştırın. Evcil hayvanınız varsa bu su ile temasından kaçının.
   
  Beril olcay, Erdal, veysel ve diğer 7 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş