1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sohbet tadında ( Pterophyllum Altum Melek Balığı )

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde cirol tarafından 1 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Evet değerli dostlar bu konuyu açmamdaki sebeblerden biri bu türe karşı olan ilgim.Ülkemizde bu türün çok az sayıda olduğu ve olan kişilerinde fazla paylaşımı olmadığı görünmekte.

Tamam bildiğimiz gibi bu tür çok pahalı ve çok hassas adaptasyon sorunu yaşıyor ithalatçı firmalar bile getirirken sağlıklı şekilde gelip gelemeyeceği hakkında garanti veremiyor. Eğer isterseniz riski kabullenirseniz getiriyorlar..Bir zamanlar ramirezi balığı çok hasss tanka alışması zor denildi şimdi bir çok hobici çatır çatır üretiyor.

Altum melek balığı ithalatcı firma tarafından ülkemize geliyor biz burdaki adaptosyununda sıkıntı çekip yaşatamıyoruz.Peki altum yollandığında nasıl geliyor onu düşünmüyor değilim.Şimdi sizin düşüncelerinizi alıp,konu üzerinde sohbet edip tartışalım.

Vakit buldukça araştırıyorum.Bu türün ülkemizde yaygın olmayışının en büyük nedeni ilk olarak pahalı oluşu diğeri yaşatamama düşüncesi olduğu için ,ama bazı yazı ve görüşlerde uygun su değerleri ve karanti tankının eksik yapılmasından kaynaklanıyor.Demekki ilk balık gelmeden önce amazon su değerlerini oturtmak ve sonraki işlemde ortalama 10 ile 15 gün parazitlere karşı tedavi işlemi uygulama .

2. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Evet bu türü bende inceledim ne olursa olsun melek balıklarının bendeki yeri ayrı oluyor. İçlerinde ne ararsan var bence akvaryuma adapte etmekte çok zor olmalı. Adaptasyon bozukluğunda kendilerini bir an en düşük şartlarda yaşamaya alıştırıyorlar bazal metobolizma diye adlandırdığımız bir dönem. Bu dönemde kendilerini sadece hayatta tutmak için uğraşıyorlar. Bu dönemde bakterilere parazitlere karşı çok açık bir dönem olarak kabul edilmesi gerekmektedir. Sonrasında ise tamamiyle bakteri ve parazitten arıtılmış bir su ve bu suya alıştırılması gereklidir ilk başta bu balıkları. 15-20 gün civarında bu suda bazal metobolizma yerine daha fazla yakım ve yıkım olaylarını devam ettireceklerdir. Bu tamamiyle parazitten ayrılmış suda bekleme yapılırken bazal metobolizma dönemi bittiğinde akvaryumunuzun suyuna alıştırmalıyız. Bu işlem sonrasında bakteri ve paratiz riskini hisseden balık kendini koruma yoluna gidecektir zaten. Bu şekildede akvaryum suyumuza adabte olması gerekir. Yani şahsen ben öyle düşünüyorum.

Sayfayı Paylaş