1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sokaktaki ağaçlardan yaprak ve dallar??

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde Lake Tanganyika tarafından 8 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Merhaba,

Evin bahçesinde olan meşe ağacı filan var ben bunlardan alıp akvaryuma koymak istiyorum vede ağaç dallarından koymak istiyorum ama kafamda bir kaç soru işareti var kaynatırken kaç saat kaynatıcam veya kaç dakika vede kaynattıktan sonra hangi işlemi uygulayacağım bunların hepsini sıra halinde yazarsanız çok sevinirim. Hepinize şimdiden teşekkürler..

Saygılar...

2. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Özünde reçine olan dal veya kütükleri akvaryumda kullanmanız önerilmez. Meşede bildiğim kadarıyla bunlardan biri.

3. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Bildiğim kadarıyla özünde reçeni olanları kaynattıktan sonra hepsi gidiyormuş ama kaynatmadan koyarsak reçineyi akvaryumdaki suy'a salgılıyor ve balıklar ölümüne sebeb oluyor bu yüzden kaynatılması gerekir bende kaynatıcağım ama kaç dakika kaynatıcam ve kaynattıktan sonra ne yapılcağını öğrenmek istiyorum..

Saygılar...

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Meşe yaprağını kullananlara rasladım, yanlız yaprağı sararmış olsa dahi ağaçtan kopararak kullanmamalısın, dolağ olarak solduktan sonra yere düşen yaprağı kullanabilirsin.

Kaynatma çok uzun süreler olmuyordu, yanlış hatırlamıyorsam. Kaynatmadaki sebep, suyu fazla sarartmaması ve kurumuş olan yaprağı suda batması bakımından kaynatıyorlardı.

5. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Anladığım kadarı ile normal ağaçtan koparmamam gerek, yere düşünlerden mi alıcam peki hoca'm? Birde sakıncası varmıdır aceba Discus akvaryumuna koyacağım çünkü, birde Discuslar için sararmış sumu daha iyi yoksa fazla sararmamışmı ben doğal olsun istiyorum aslında. :) Bu arada teşekkürler yorumunuz için..

Saygılar...

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Yavuz,yaprak hadi neysede,bence dalları koyma akvaryuma.Nekadar kaynatsan bile genede suya salınım yapar diye düşünüyorum.:smiley33:

7. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Meşe,çınar,malta eriği(yenidünya)ve ceviz yaprağı,kullanıldıklarını okuduklarım.
    Dal olarak ta söğüt ve asma.
    Doğal yollardan kurumuş olması çok önemli.
    Yapraklar için kaynatmak şart değil ama dallar için salınım azalana kadar suyu değişerek bir kaç kez kaynatılabiliyor.

Lake Tanganyika bunu beğendi.
  8. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Teşekkürler Serdar hoca'm, peki kaynatma süresi kaç dakika olur birde yapraklar için kaynatmak şart diğil yazmışın suda batarmı kolay kolay peki?

Saygılar...

9. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Ben kendi uygulamamı anlatayım,sen kendine göre yorumlayıp uygula Yavuz.
    Hindistan cevizi kabuğu için 3 veya 4 kez,her defasında yeni su ile,soğuk su kaynadıktan sonra ateşi söndürerek suyun içinde soğumaya bıraktım,suya renk vermemeye başladığında da akvaryuma koydum.
    Yapraklarda ise,üzerindeki toz-çamur için zaten yıkıyorum ve taş veya bir başka dekora sıkıştırıyorum veya yaprak sapı uzunsa kuma saplıyorum ve yüzeye çıkmıyor ama benim ayıboğan(iri yarı vatozum olur kendisi)benim uygulamamı beğenmez de onları yerinden sökerse,bir veya iki gün içinde yapraklar kendiliğinden batıyor.

10. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Teşekkürler Serdar Hoca'm, bu dediklerinizi uygulayacağım, peki solmuş yaprakların özünde reçine filan var peki solduktan sonra bunları akvaryuma salgılamaz dime hoca'm?.. Tekrardan teşekkürler..

Saygılar...

11. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Fatih,
    yaprakların kurumuş hatta yeşil olarak yere düşmüş değil de dalında kuruyup düşmüş olanlarınin tercih sebebi zaten o,hem reçinenin olması değil miktarı önemli olan.
    Hangi yaprakları düşünüyorsun?

12. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Fatih nerden çıktı hocam.. :D :D

Kurumuş toplicam en fazla 10-15 adet topliyacağım.. Yaprak sarması gibi bir yaprak var hocam üçgen onlardan koyucağım..

13. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Fatih beni anmış demek ki Yavuz,kusuruma bakma
    Yaprk sarması dediğin büyük ihtimal Çınar,dalında kuruyup düşmüş olanları seçmeye bak ve abartmadan ilave et.
    Mesela önce bir veya iki tane ilave edip gözlemleyerek sonuca göre hareket edersin.

14. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Estağfurullah Serdar hoca'm sorun diğil.. :)

Hocam dediğim yaprağın fotoğrafını ekliyorum şimdi..
    Dediğiniz gibi zaten ilk önce 1-2 tane koyucağım..

Uploaded with ImageShack.us

Fotoğraf kalitesinden dolayı özür dilerim...

Saygılar...

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İlginç bir dekor anlayışı bana göre. Merak ettim ortaya çıkacak olanı. Kolay gelsiz Yavuz. Bu yapraklar çürümeden duracak mı akvaryum içinde ?

16. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Evet hocam ilginç olucak. :) Azda olsa doğal yaşamı taklit edicem bambu filan koyucam.. Şuan Discus akvaryumu'na gri quartz kum eklendi 1 çuval 3-4 mm kalınlığında ilk önce Serdar hocam'ında dediği gibi ilk önce 1-2 tane koyucağım baktım bişiyi yok her gün bir adet bir adet ekliyeceğim. :) Asma kök'ü sipariş ettim büyük onlardan gelicek haftaya güzel bir akvaryum olucak öyle gözüküyor. :) Çürür'mü çürümezmi hiç bilgim yok ama sanmam heralde hocam çürümez büyük ihtimal bakıcaz 1 tane zaten kovaya atıcam çürüme sürecine bakıcam deney yapalım biraz. :F Teşekkürler Yorumunuz için..

Saygılar...

17. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Yapraklar zamanla çürüyecek ancak gerek süreç içindeki salgıları ile suya katkıları,gerek görüntü olarak ortama katkısı ve gerekse cory ve cüce vatoz lar için doğal ortama yakın bir taban oluşacak.
    Asma kütüğü kolay çürümeyecek,benim tankımda bulunan 3 yaşının üzerinde,sararmış su rahatsız ediyorsa eğer salınım yapmayı kesene/azaltana kadar defalarca kaynatılmalı.

18. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Zaten kurumuş yaprak eklersen, çürümez. Yapraklı taban yeni birşey değil.. Aşağıda örnekleri var;

[​IMG][/IMG]

Peru biotop;

Yavrulara Dikkat :)

Bunlarda Clear Water Style (temiz su yaprak biotop örnekleri) ;

Harika görünüyolar bence. [​IMG] [​IMG] [​IMG]

19. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Çürüyor Erman ama süreleri farklı;
    mesela yenidünya (malta eriği )en çabuk yok olanı,meşe de en uzun süre kalanı,çınar da oldukça uzun kalıyor.

20. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Evet Serdar abi haklı olabilirsin. Kuru ya, ben o yüzden çürümez diye düşündüm... Cenk sinorun kürkçü dükkanı isimli konu başlığında da mevcut sanırım kuru yapraklar. Farklı bir tasarım. Güzel ;)

Sayfayı Paylaş