1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Somalİ

Başlığı 'Hayata Dair Her şey' kategorisinde kartal tarafından 4 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

1. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Somalideki kardeşlerimiz için ne yapıyoruz?Şu mubarek orruç ayında daha fazla anladığımız açlık ve yoksulluğun nekadar zor olduğunu anlamışızdır umarım.Resimleri tekrar paylaşmak istemedim burdan çünkü resimlere ve görüntülere bakamıyorum her baktıkça nekadar israfçı,nekadar vurdum duymaz,nekadar istekleri bitmez,nekadar kör olduğumuzu anlıyorum en azında ben kendim için söliyeyim kendimden utanıyorum.

HZ.Peygamber efendimiz komşusu aç yatarken kendisi tok yatan bizden değildir diyor.Sadece somalideki kardeşlerimiz için demiyorum başka yerdeki,kendi ülkemizdeki belkide komşumuz zor durumda göreli bakar kör olmayalım bugün bizler pişmiş bir yemek yerken somalideki kardeşlerimiz yıllardır pişmiş yemiyorlar ve dün televizyonda gördüm ağaç dallarını ve yapraklarını kaynatıp suyunu içiyorlardı.Bizler piknikte yada dışarlar bulduğumuz ağaçlarını akvaryummuza koyarken onlar onu yemek zorundalar.

Belki portal olarak burdan çok birşey yapamayız ama en azın daan site girişinde 2 veya3 kelimelik somaliye yardım başlığı koyabiliriz bunuda yapamıyorsak en azından yakınlarımıza somalideki durumdan bahsedelim herkesin haberi olsun.Dualarımızı onlardan ve kendi ülkemizde bulunan,başka yerlerde zor durumda olan kardeşlerimizden eksik etmeyelim.

Bizler tabağımıza dolu dolu yemek koyup yiyebildiğimizi yiyip gerisini ziyan ediyoruz bunları yapmayalım benim çocuğum yok inşallah olur ama çocuğu olanlar çocuklarını bunları aşılasınlar,öretsinler tabağımızda artık sayıp ziyan ettiğimiz yemeklerimize muhtaç okadar insan varki bunlar aklımızda olsa sadece yemek sırasında aklımıza gelse yeter ozaman tabğımıza sadece yiyeceğimiz kadar yemek koyarız.3 gün üst üste evde aynı yeek piştimi isyan ediyoruz ediyoruz diyorum etmeyenler,bunlara dikkat edenler vardır ama ben yinede dikkat edelim diye ve portal kardeşliğinden dolayı böle konuşuyorum lütfen isyan etmeyelim bir gün onuda bulamayabiliriz Allah bizleri ve herkezi böle durumlardan korusun.

Hiç birşey yapamıyorsak bile israfcılığımızı,bitmez tükenmez sürekli isteklerimizi durdurmalıyız hep bana hep bana demekten kurtulmalığız.

Maddi olarak olmasa bile yapacağımız okadar çok şey varki ilk önce komşularımıza dikkat edelim neleri var neleri yok sıkıntıdalarmı,akrabalarımızı arayıp soralım,komşu akraba ziyaretlerini artıralım bizlerin komşu,akraba ziyareti,misafirliye gittiğimizde onların sevinci belkide sıkıntılarını bir kaç saat de olsa unuttururlar onlara.Bizlerin geleneği bu değilmi atalarımız bunları yapmamışmı neden şimdi bizler unuttuk bunları paramız olmayabilir bir açı doyuramayabiliriz ama bir komşuya,akrabaya gidebiliriz lütfen biz portal olarak bunları yapalım.Portal olarak birlikten,kardeşlikten,dosluktan hep bahsedelim etrafımızdaki yakınlarımıza herkes bilsin atalarımız bizler gibi yapmıyorlardı kurtuluş savaşında ayağındaki çoraptan evindeki ekmeye kadar bu vatan için benim malım gidiyor demeden verdiler bizler kardeşlikle,doslukla fedakarlıkla bu ülkeyi ayakta tuttuk ozamanlar,o savaşlarda ölen,yaralanan şimdide askerde hayatını kaybeden,yaralanan bu tüm insanlarımız,kardeşlerimiz için yapmalığız bunu.Atamız bizleri böle görse israfçı,komşunusu,akrabasını,yoksulu düşünmeyenler olarak görse çok üzülürdü.

Courageous, BassKiller, Cikletci ve diğer 3 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş