1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Son Nokta Bitkili Sağlam Taban Tavsiyesi

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde domurcukgül tarafından 7 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Arkadaşlar artık hobi için son bir defa bitkili akvaryum kurulumu yapacağım.İlk olarak tabandan başlayalım sonra devamı gelecek.
    Tank 85*40*50 bu ölçüler için kaliteli uzun bir süre elimi değdirmeyeceğim taban oluşturmak istiyorum.Tavsiyelerinizi bekliyorum.:)

2. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Hagen siyah kum,aquaclay,fondovivo ve misket gübre sana Bomba bir taban olur abi :)

3. Olıver Knott Nature Soıl nasıl olur?

4. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Vallahi daha önce hiç duymadım abi :)

5. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Hayırlı olsun Uğur Bey,
    Eminim çok güzel bir kurulum olacak. Ölçüler mükemmel çünkü.
    Oliver Knott gereksiz pahalı. Yanlış hatırlamıyorsam 10 lt si 170 tl falandı.
    Ben jbl aquabasis altta, jbl manado üstte olarak bir taban tavsiye edebilirim. Her bitkiye gider bu taban.
    Biraz düşük destekli bitkiler için ise daha uygun kumlar var.

CEM KIRCALI, YIKIKTEMO ve domurcukgül bunu beğendi.
  6. Teşekkür ederim hocam.Sağlam bir zemin olsun istiyorum.:)

7. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Jbl Aquabasis, Sera Floredepot ya da Tetra Complete Substrate hangisini almak isterseniz bunlardan birini ya da ikisi alt katmana koyarak üstüne Jbl Manado, Hagen ya da bahsetmiş olduğunuz Oliver Knott kumunu koyarak gerekli zemini sağlarsınız.

Kurulumda misket gübre kullanımını önermem. Dekor değiştirmek istersiniz kumla oynarsınız falan gübresiz daha rahat olur. Gübre bitkileri diktikten sonra ihtiyaçlarına göra maşa yardımıyla altlarına koyarsınız.

Aydınlatma olarak ne yapacaksınız?

YIKIKTEMO ve domurcukgül bunu beğendi.
  8. Mustafa bey kaçar litre almalıyım?Tank 85*40*50

9. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Toplam da 20 lt'lik(16-17kg) kum size 6 cm'lik bir taban oluşturur. Tabi yapmak istediğiniz dekoru bilmiyorum. Mesela derinlik hissi kazandırmak için kayalarla falan yapılacak yükseklikleri oluşturmak için daha fazla kum gerekir.

Ayrıca alt katmana koymak istediğiniz ürünün litresi size kalmış. Çünkü biraz pahalı ürünler.

YIKIKTEMO ve domurcukgül bunu beğendi.
  10. 1-5 Lt Sera Floredepot
    2-5 Lt Jbl Aquabasis
    3-5 Lt Jbl manado+5 Lt Olıver Knott

Taban 1-2 yi karıştırıp,üst katmanada 3 karıştırsam nasıl olur hocam?

11. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Zengin bir karışım ama ne kadar gerekli?
    Özellikle Oliver Knott ile manado karışırsa renk ve görüntü pek hoş olmayacak. Maddi durum müsaitse O. Knott üstte tek olsun derim.

domurcukgül bunu beğendi.

12. JBL Manado yu iptal edip 10 lt Oliver Knott olabilir.Muhammet hocam benim bir huyum vardır olacaksa tam olacak yoksa hiç bulaşmam uzun yıllar hobinin içindeyim öğrendiğim tek şey;
    Ya adam gibi yap yada bırak git...:)

Alparslan bunu beğendi.
  13. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Eyvallah, işin içinde bu kadar olunca zaten insan vasatını kendine yakıştıramıyor.
    Taban kalınlığı en düşük yerde 7-8 cm i bulsun yeter. Arkalar 10-12 olacak tabi.
    Bu zengin tabana yakışır bir aydınlatma da olacak tabi. O zaman da co2 tüp lazım ki yosun patlamasın. :)
    Taban manado hariç son yazdığınız gibi o zaman.

domurcukgül bunu beğendi.
  14. Tabanın nasıl olacağına karar verdik,sırada aydınlatma var hocam.Toplamda kaç watt aydınlatma gerekli bize?

15. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Litrenin 3 te 2 si güzel bir aydınlatma olacaktır. Yani 100 watt' ın üzerine çıkmalıyız. Işığın niteliği de önemli tabi.

85 cm de florasan boyları biraz sıkıntı oluşturuyor. 90cm sığmaz, 60 ufak gelir. t5 lerde ara boy varsa bilmiyorum. 60 cm olsa sağlı sollu dizilim olacak ve sayı artacak. Yaklaşık 6 adet.

16. Sylvania 25 watt T8 ler var hocam 75 cm uzunluğunda kullanılabilir.Aquastar,grolux vs...

17. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Uğur hocam 75 cm florasanı ilk defa duyuyorum. 75 cm olduğuna emin miyiz? Bir de kelvin değeri nedir? Öyle acayip ara boyutlar biraz farklı oluyor. K değeri 6500-10.000 aralığında olanlar tercihimiz olacak bitki için.

18. Hocam elimde şuan bir tane grolux var 75 cm 25 w.Grolux 8500 Aqastar 10000 kelvin

19. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Tamam o zaman, birkaç tane daha bulmak gerekiyor. 4 adet olsa 2 si grolux olur.

20. 2 Grolux 2 Aquastar sipariş geçiyorum.25 watt balast bulunur mu?:)

Sayfayı Paylaş