1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Son Nokta Bitkili Sağlam Taban Tavsiyesi

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde domurcukgül tarafından 7 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Siparişi verdiğiniz yere sorun bence, en uygun ordan alırsınız. Bulamazsanız da daha büyük balastlara 2 şer bağlarsınız. t5 de kaç w balastlar var bilmiyorum açıkçası.

2. Sabah Karaköy e gitmeli hocam.Lambaları bir şekilde hallederiz önemli olan kapak....

3. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Hocam şimdi t5 deyince ben dururum. Hiç kullanmadım, balastları biraz farklı, bilgim yok. İstanbul'da bulmakta sıkıntı çekmezsiniz tabi.
    Florasan başı alacağınıza toplu bağlayabileceğiniz bir balast tavsiye ederim. Arkadaşım 80 lik tanka 4 t5 i bir balasta bağlamıştı. İyi bir balastla mantıklı bence.
    Kapak yoksa klasik düz bir kapak öneririm. Mobilya daha şık duruyor fakat ağır oluyor. Hafif bir malzemeden olur. Armatür veya askı tavsiye etmem. Her ne kadar şık görünse de kesinlikle verimi azaltıyor. Kapalı kapakta tüm ışık akvaryuma hapsolurken askıda her tarafa yayılıyor.
    Şimdilik iyi geceler. :)

domurcukgül ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Benim bitkili akvaryumda 6x18 w var. İksi grolüx diğer dördü aqua star. İlk başlangıçta aydınlatmayı yavaş başlatın yoksa tecrübe ile sabit yosun problemi çıkıyor ortaya. Başka bir flo markasında nasıl olur bilemem tabi ki.

domurcukgül bunu beğendi.
  5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Askılı yapabilirsin yada yaptırabilirsin. Bizler deniz akvaryumlarında askılı kullanıyoruz hep ben uygun olsa bitkili tankta bu şekil yapacaktım. Müdahale her zaman daha kolay oluyor ama balıklar arıza atlıyorlar dışarı.:D T5 daha verimli yosun problemi de kaliteli t5 te minimum seviyede olur t8 e göre. 2 li veya 4 lü flo bağlanan balastlar var philips veya tridonic tercih et derim bu şekil yapacaksan verim ve flo ömrü artar.

domurcukgül, YIKIKTEMO ve mr.türker bunu beğendi.
  6. mr.türker

mr.türker

Yer:
    İzmir-Bornova
    İsim:
    Türker Okcu
    Kesinlikle katılıyorum bitkili tankın üstü acık olmalı diyenlerdenim! Aydınlatma konusuna gelince T5 lamba sizin için en uygunu 50 cm derinlikte. İstediğiniz watt slyvania grolux ve aquastar bulabilirsiniz , bulamazsanız özelden yazın bende bakabilirim.Armatür sistem aydınlatma olacaksa yine ezbere konuşacağız ancak 84,9 cm 39 w yada 74,2 cm 25 w lambalar sylvaniada mevcut ,ortalama 150-160 w gibi bir değer uygun olacaktır .3 grolux 2 aguastar yada 2 grolux 2 aquastar ( wattına göre) size bence yeter, bunları bağlamak içinde Phılıps 2x39 w lık 2 adet elektronik balast çok uygundur ve işinizi görür, hem fazla yer kaplamaz hem kalitesiyle uzun seneler sorunsuz çalışır. 4 lamba tek balasta da bağlanabilir ancak tavsiye etmem ışık kalitesini düşürdüğüne inanıyorum. Bağlantıyı yaptırdığınızda 2-2 yanacak ve sönecek şekilde yaptırın, İlk etapta 4 lamba yada 5 lamba yakmayın.Veysel abinin söylediği gibi ilk zamanlar aydınlatmayı kısıtlı kullanmanız sizin yararınıza olur .Kolay gelsin...

domurcukgül, YIKIKTEMO ve veysel bunu beğendi.
  7. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Alt katmana koyacak olduğunuz 2 malzemenin üzerine bence Jbl Manado daha iyi olur. Aynı bütçeye 10lt Oliver Knott almak yerine 20lt Jbl Manado ya da daha fazla almak daha iyi olur. Hatta Hagen kuvars kum dahi yeterli olur. Çünkü istediğimiz gibi dekor yapabilmemiz de yüksekliği sağlamak için kum miktarı önemli. Madem bu kadar bütçe harcıyoruz. Kaliteli malzemeler kullanıyoruz. En azından ortaya profesyonel hoş bir derinlik hissi katmaya çalışarak güzel bir dekor elde edelim.

Dekor incelemesi yapmanız için Google ve Youtube'a "Planted tank" yazarak çok fazla fotoğraf ve videoyu inceleyebilirsiniz.

6x24w T5 bir aydınlatma sistemi size bakacağınız ya da bakmayacağınız bütün bitkiler için gerekli ışık şiddetini sağlar. Askı armatür olursa 85cm'lik floresanlar da kullanılabilir düşüncesindeyim o zaman da T5 4x39w'da olabilir. Bulabilirseniz 75cm'lik T5ler de var.
    Floresan kombinasyonu şeçenekleri olarak Sylvania Grolüx, Aquastar, Daylight veya biraz daha pahalı olan Giesmann Midday, Aquaflora kullanabilirsiniz.

domurcukgül ve veysel bunu beğendi.
  8. Bugün Karaköy'e gittim.Arkadaş böyle aksilik olurmu Slyvania yok zaten bulamıyorlarmıştemo26Farklı markalar var onlardada uzunluk benim istediğim gibi değil e hal böyle olunca yorulduğumla kaldım.Hiç bir şey almadan geri döndüm.İnternet sitelerinde durum aynı lambaları almam için farklı sitelerden almak gerekiyor.

9. vharmanci

vharmanci

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    veysel harmancı
    hocam ben karaköyden aldım 4 adet slyvania aquastar t5 120 cm. taçkın elektrik tel: 0212 2490964 istediğiniz wat t5 bulabilirsiniz burada tabi bir değişiklik olmadıysa :)

10. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Alternatifler üzerinde dursak Uğur Hocam. Nasıl bir kapak düşünüyorsunuz?
    Askı yada armatür olacaksa 90 cm lik florasanlar olur. Hem de çok rahat bulabilirsiniz.
    Tabi açık ve kapalı aydınlatma verimi konusundaki düşüncelerim aynı. Yine de güzel bir sistemler sıkıntı olmaz.

11. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Muhammed abi şöyle bişey de var.İnternette gördüğümüz hoş ve iyi tanklar olsun, ünlü kişilerin yaptıkları tanklar olsun armatürler genelde hep askı armatür kullanılıyor.

-doctore- bunu beğendi.
  12. Ben ne derseniz onu yapacağım.Armatür kapak vs.....:)

13. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Ya ben yaşadığım 2 tecrübe konusunda bu kanıya vardım.
    Şöyle ki; 330 lt bitkili akvaryumumda 130w civarı bir aydınlatmam vardı. Florasanlar kesinlikle özel değildi. Sıradan 6500k günışığı florasanlar idi. Fakat akvaryum üzeri kapalıydı ve bütün ışık hapsoluyordu. Akvaryum içi inanılmaz aydınlık oluyordu ki bu da bitkilere yansıyordu, zemin ve yüzey komple bitki kaplanmıştı. Fakat aynı akvaryumun kapağını asma yapıp aydınlatmayı 150 watt a çıkarınca su altı bitkilerde sıkıntı yaşadım. Çünkü bariz bir şekilde ışık odaya yayılıp odayı aydınlatıyordu ve akvaryumda istediğim aydınlığı yakalayamıyordum.
    Yine 30 lt üstü kapalı nanomda 11w pl lamba kullanırken bütün bitkiler coşuyordu. Kendim asma kapak yapıp 2*11w pl takınca aynı verimi alamadım. Akvaryum içerisindeki aydınlık gözle görülür derece fark ediyor zaten.

Bunlar kişisel deneyimlerim. Tabi ki ben de asma kapağı daha çok seviyorum, daha şık duruyor, üzeri açık akvaryuma müdahale büyük avantaj...vs.
    Ben işin bu boyutunu belirtmek istedim. Asma kapakla verim alınmaz gibi bir şey anlaşılmasın, örnekleri fazlasıyla var zaten.

Elimizde bir kapak var mı yok mu, varsa nasıl, onu bilmiyorum ama yineliyorum, yoksa, florasan boyutunda sıkıntı yaşamamak için asma kapak daha ideal. Burada tabi fiyat farkı ortaya çıkıyor. Armatür fiyatları akvaryum ve diğer ekipmanların toplamından fazla. Bize de 4-5 florasanlık bir armatür lazım. O da 500-600 gibi bir rakama çıkar.Uygun bulunursa ne ala.

Seçim Uğur Hocamın. Burada bizlik bir şey yok. :) Sen nasıl yapardın derseniz, kapalı yapardım.

14. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Evet armatürler genelde çok pahalı oluyor. Eğer armatürü kendiniz yaparsanız unutmayın ki kesinlikle reflektör kullanın. :)

15. İki adet kapak var zaten akvaryumun.İkişer adet lamba montajı yapılabilir.2*2 toplamda 4 adet

16. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Hocam akvaryumdan ve kapaklardan fotoğraflar ekleyebilir misiniz?
    Şu işi sonuca bağlayalım. :)

Sky2007 bunu beğendi.
  17. -doctore- bunu beğendi.
  18. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Ölçüler de akvaryum da 10 numara. Kapak da 2 tane ise florasanları bulup aydınlatma olayını bitirelim.
    Tabi söylemesi kolay di mi? :)

19. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Eğer 85cm'lik floresanlar kapağa uzunluk olarak sığabilirse 4x39w t5 altlarına da reflektör ile işlem tamamlanır. :) Benim küçük akvaryum da floresanların duyları çok küçük bir farkla sığmamıştı. Bende floresanların duracakları yerleri floresan boyu kadar delmiştim. Öyle bişeyde olabilir mi? :koptum:

Sayfayı Paylaş