1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sonunda Akvaryum Aldım :)

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde The_ReligiouS tarafından 28 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL
    Merhabalar,

Maddi imkansızlıkları aştıktan sonra bir akvaryum aldık 125 50 60 ölçülerinde, şimdi balık tercihi kaldı sırada, onun için yardım istiyeceğim.

Akvaryumda midye kırığı kum ve kırma taş kullanılmış, o şekilde alacağım. Yanında F2 atman dış filtre var, filtre biraz ufak sanırım ama ilk etapta bu kadar madidyat yetti.

Antalya'dan getirdiğini söylediği kayalar ve dış filtre hava motoru ısıtıcı 325 TL uygun mudur?

Bilmiyorum ama balık konusunda bana yardımcı olursanız sevinirim deneyimli abilerim. İnşallah akvaryumu kurunca resimlerini de koymak nasip olur.

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Cevap: Sonunda Akvaryum Aldım :)

Hayırlı uğurlu olsun,

325 TL bu hacimdeki mobilyalı tankın yanı sıra, içinin dekoru ve ekipmanı ile uygun gibi görünüyor fiyat.

Eldeki mevcut olan, kumu ve kayayı düşünürsek, Cichilid türleri uygun olur, tabi zevkler ve renkler tartışılmayacağı için, senin kararın daha önemli kalır bu durum da.

3. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Hayırlı olsun Bekir bey , tankınızı güle güle kullanın .... Ebatlara ve özelliklerine göre fiyatı çok iyi.. Balık seçimi için http://www.akvaryumportali.com/forums/95-portal-atlas bu linke bakmanızı öneririm.. Ondan sonra bulunabilecek türden balıklar ve bakımı konusunda tecrübelerimiz dahilinde size seve seve yardımcı oluruz..

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Eğer akvaryum sorunsuz ise hepsi 325 liraya çok uygun. Portal atlastan Malawi veya Tanganyika Tropheus cichlid türlerine bakabilirsiniz.

5. cagdas.

cagdas.

İsim:
    Çağdaş Gelen

2. el mi yoksa 0 mı ???

6. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

2. el fakat akvaryum temiz. Kullanım kaynaklı mobilyada ufak tefek çizikler var. Ancak makul düzeyde.

Arkadaşta 4-5 cm arası frontozalar var onlardan almayı düşünüyorum. Bir de güzel kafalı yunusları var. Genç onlardan alıp 2 koloni yapmak niyetindeyim. Aslında gönlüm Rainbow almakta ama şu an için aşar durumda beni.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayırlı olsun. Frontozaya hacim uygun. Ancak sakin balıklardır biraz hareket için üst katmanlara balık gerekebilir. Leptosoma türü olabilir ve yine imkana göre Leleupi sarı rengi ile güzel bir görünüm olabilir.

8. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Teşekkür ederim, kafama takılan bir soru var. Frontoza ve yunus gibi türler değil de biraz daha otçul türler besle dedi bir arkadaşım. Akvaryumun daha temiz olması açısından öyle söyledi. Bu doğru mudur.???

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bu doğrudur pek denemez. Gerekli yapı kurulduğunda bir hobici temiz akvaryum olsun adına beğenmediği türü beslemek yerine bir türü beğenip uygun şartları hazırlayarak istediği türü beslemelidir. Aksi halde balıklar kovada esnafın karşısına hafif kafa eğik gitmek çok geçikmez.

Otçul türlerin yedikleri besin karoten vb olarak düşük olduğundan suya yükleri daha azdır. Fakat aslında doğru balık beslemek adına yazışırsak tam tersi otçul türler akvaryumu kirletir. Kısaca daha tecrübesel bakmak gerek yüzeysel değil. Otçul türler gün doğumuyla yemeye başlar ve Güneş batarken bırakır. Bunun anlamı otçul türlerin daha fazla sıklıkla beslenmesi gerektiğidir. Bunun diğer anlamı da daha fazla tortu ve atık demektir ve yine bunun da gideceği nokta tortu birikiminden sürekli salınan Ph değerinin gelecek olmasıdır. Peşini bırakmaz yani sana getirisine bakarsak daha fazla dip çekimi demektir.

Kısaca Bekir hesap ve kitap yaparken sen önce sana hitap edecek olan balığı bulmalısın. Gerisi gelir.;)

10. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Bence de akvaryumun temizliğinden ziyade gönlünüzden geçen türü beslemeniz akvaryuma olan ilginizi de canlı tutacağından birinci öncelik olmalıdır. Frontosanın bakımı diğer cichlid türlerine nispeten daha zordur ancak beslemeye başladıktan sonra buna değeceğini anlayacaksınız. Tatlı su akvaryumlarında kanımca en asil balık türüdür..

11. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Zaten benim aklımda da 2 tür var. Birilerinin söylemleri ile tür değiştime gibi bir niyetim yok. Ben keyif almak için yapacağım bir işin yüklerinide düşünerek giriyorum bu işe. Amaç sadece balık beslemek değil ayrıca zevk de almak. Frontoza ve yunus da hoşuma giden 2 tür. Birer koloni oluşturmak niyetindeyim, bilgilendirmeleriniz için teşekkürler.

Birde çok deneyimli olmadığım için almam gereken ilaçlar ve yemler konusunda yardımcı olmanızı bekler saygılar sunarım.

ozgun_cyprus bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş