1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sonunda Başlıyoruz

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde EmirG tarafından 25 Haziran 2018 başlatılmıştır.

1. EmirG

EmirG

Yer:
    Erenköy/İstanbul
    İsim:
    Emir Giresunlu
    Tankı tanıyanlarınız vardır, forumda daha önce el değiştirmiş, benden yüzlerce adım ileride olanlar tarafından kullanılmış olan sığ dropoff konseptine sahip Yener Yılmaz yapımı 90*60*50cm dış ölçülere sahip kaya hariç yaklaşık 240litre (sump dahil) alan bir tank. (yaklaşık 16 litre de kum için eksilecek)

Tuzlu su hobisine başlamayı yıllardır düşünmekte olup, 2017nin son aylarında ciddi şekilde niyetlenmiştim. En nihayetinde canlı bakılacağı için ve göz göre göre canlı kaybetmemek için hem yerli hem yabancı kaynakları okudum. 23.06.2018 Cumartesi günü tanka su girişini yaptım. tuz ayarlaması da dün öğlen saatlerinde tamamlanmıştı. Suyum kayam hazır, canlı kum alarak sistemi diatom sürecine bırakmaya hazırım.

Sistem;
    PS: Curve 7
    Powerhead: NewaJet 3000
    DalgaMotoru: 1XRW4-1XTunze6025
    Işık: LightSpect 70w
    Isıtıcı: NewaTerm 300w
    Su Tamamlama: Twins

Kum olarak carib sea special grade (canlı) almayı düşünüyorum, yorum, görüş ve önerilerinize açığım.

Selamlar..

1111.jpg
    2222.jpg

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 25 Haziran 2018
    youkseal, burak ozu, veysel ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  2. hiter

hiter

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Fuat BALKAR
    Hayırlı olsun kurulumunuz çok hoş gözüken bir akvaryum. Daha önce böyle bir dizayna niyetlenmiştim fakat akıntı meselesi kafamı kurcaladığından vazgeçmiştim. Takipteyim inşallah herşey güzel olur ben de ilerde böyle bir şey yaptırabilirim böylece. :cool:

EmirG bunu beğendi.
  3. EmirG

EmirG

Yer:
    Erenköy/İstanbul
    İsim:
    Emir Giresunlu
    Şu an için sıkıntım kum, caribsea special grade canlı kum haftaya stokara girecek gibi gözüküyor. web sitesinde stokta var gözükmesine rağmen ellerinde yokmuş. bir hafta daha karanlık ışıkları yanmayan akvaryum mu, yoksa başka bir kum alarak bakteri girişi mi? kararsızım.

4. hiter

hiter

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Fuat BALKAR
    Bence bekle biraz daha bu kadar heves boşa gitmesin. Daha sonra ufak pişmanlıklar hele Kaya ve toprakta insanın canını sıkıyor. Değiştirilmesi sıkıntılı kısımlar iyi karar verilmeli. Caribsea istiyorsan caribsea olsun ;)

5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hayírlí olsun, gúzel olmuş.
    Canlı kum için bulanıklík başa dert, bol elyaf yedekde beklesin lazım olacak.

6. EmirG

EmirG

Yer:
    Erenköy/İstanbul
    İsim:
    Emir Giresunlu
    canlı kumdan vazgeçtim, yine caribsea special grade aldım ama 18 kiloluk paket, aquaforest ın bakterisini temin etmeyi düşünüyorum bio s. buna alternatif önerebileceğiniz bir ürün var mıdır?

veysel bunu beğendi.
  7. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bakteri kúltürü pek kullanmadım kullanmam, arada bir prodibio, fritz gibi ürünlerden bir defa denediğimde olmuştur o kadar.

Genel olarak kurulumdan itibaren bir iki parça yem atıp, gúvendiğim bir tanktan biraz su ve minik kaya aşılaması yaparım. Tank ayıní doldurana kadar temizlik ekibi hariç canlı girmem. Belki diyatom dan sonra bir iki parva mercan frag.

8. EmirG

EmirG

Yer:
    Erenköy/İstanbul
    İsim:
    Emir Giresunlu
    yakınımda güvendiğim bir hobici yok ne yazık ki, başlangıç seviyesinde olup daha başlarken sorunlarla uğraşmak istemediğim için sanırım bakteri işine gireceğim.

saygılar

veysel bunu beğendi.
  9. EmirG

EmirG

Yer:
    Erenköy/İstanbul
    İsim:
    Emir Giresunlu
    marka takıntım yok, dediğinizi araştırayım

10. EmirG

EmirG

Yer:
    Erenköy/İstanbul
    İsim:
    Emir Giresunlu
    Dün kumu da tamamladım, durulmasını beklerken soldaki kayanın arkaya yatık olduğunu farkedip şeklini değiştirdim, artık öne doğru yatık. bugün bakteri alacak vakit bulursam bakteri girişine başlıyorum.

DSC_1802.JPG

Fuat Çakmak, Montimahir, Moliro ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  11. Rubbertooth

Rubbertooth

Yer:
    İstanbul
    Hayırlı olsun

EmirG bunu beğendi.
  12. hiter

hiter

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Fuat BALKAR
    Allah utandırmasın maşallah :nazar:

EmirG bunu beğendi.
  13. EmirG

EmirG

Yer:
    Erenköy/İstanbul
    İsim:
    Emir Giresunlu
    geçtiğimiz perşembe günü bio s bakteri girmeye başladım, beraberinde kuma karides gömdüm. karides nerdeyse bozulmadan durmakta ancak su bulutlu kıvam aldı. henüz diyatom belirtisi de tam göremedim. bi umut bekliyoruz işte

hiter bunu beğendi.
  14. hiter

hiter

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Fuat BALKAR
    Bugün beşinci gün bakteri girişi + karides baya hızlandırır durumu. Tahminen bu hafta ilk diatom noktaları rahat gözükür hevesle bekliyoruz bakalım ;)

EmirG bunu beğendi.
  15. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    AF ürünleri ( tuz, bakteri, mercan yemi ve katkısı, GFO) ile kurulum yaptım ve ilk deneyimim genel olarak memnunum . BioS Prodibo'ya göre oldukça ekonomik ürün
    Hayırlı olsun.

EmirG bunu beğendi.
  16. EmirG

EmirG

Yer:
    Erenköy/İstanbul
    İsim:
    Emir Giresunlu
    Selamlar,

hep okuduğum kaynaklarda bakteri girmeye başladıktan sonra amonyak nitrite, nitrit nitrata dönecekti.

kuma karides gömeli (amonyak kaynağı) ve bakteri girmeye başlayalı 7. doz verildi. dün akşam nitratı test edeyim dedim. 0 çıktı, acaba yanlış mı yapıyorum dedim fosfatı test ettim o da sıfır çıktı.

nitratın 0 olması olası mı şu durumda, acaba bakteriler mi düzgün çalışmıyor

17. Rubbertooth

Rubbertooth

Yer:
    İstanbul
    Su döneli 1 hafta oluyor sanırım?

Amonyak ile ilk hafta test etmeye başladıysanız, şu sıralar sıfırlanmıştır,
    Şimdi nitriti test etmeniz lazım, nitrit pik yapıp sıfırlanacak,
    Nitritin sıfırlanmasına yakın Nitrat yükselicek ve döngünün ilk aşaması tamamlanacak.

Ondan sonra oksijensiz ortamdaki bakteriler gelişim Nitratı azota çevirmeye başlayacaklar..

18. EmirG

EmirG

Yer:
    Erenköy/İstanbul
    İsim:
    Emir Giresunlu
    gömdüğüm karidesin bir kısmını dışarıda bırakmıştım takip edeyim diye, öyle aman aman bir bozulma gözlemlemiyorum. bakterileri bir arkadaşım 1 yıl kadar önce kullanmış kurulumu sırasında ondan sonra saklama koşullarına uygun şekilde duruyordu sn kullanma tarihine de daha epey var. ben bakteriden şüphe ettim ama bekleyelim biraz daha

19. hiter

hiter

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Fuat BALKAR
    Abi kurulum tamamlanalı daha 1 hafta oldu. Henüz testler için çok erken. Diatoma kadar bekle istersen. Diatom iyice yayılsın sonra testlere geçersin şu anda yanıltıcı olabilir. Her sistem kendine hastır. 1 hafta da oturan da var 1 ayda oturanda. Benimkisi hemen hemen 3 hafta sürdü diatomun gelmesi ;)

20. EmirG

EmirG

Yer:
    Erenköy/İstanbul
    İsim:
    Emir Giresunlu
    yapma kayaların üzerinde bulunan poliüretan köpük üzerinden diyatom başlangıcı görülebiliyor, sarımtırak renk kendini iyice kahverengiye çevirmiş durumda. IMG-20180706-WA0000.jpeg IMG-20180706-WA0002.jpeg

veysel ve Montimahir bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş