1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sonunda Bitkili Akvaryum Kurmaya Başlangıç

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde ENVER tarafından 1 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. ENVER

ENVER

Yer:
    Bursa
    İsim:
    enver GUNTEN
    Sn akvarist abilerim kardeşlerim 1.5 yıl süren tropeus macerama son vermiş bulunuyorum, önüme çıkan aksilikler beni tropeus sevdasından vaz geçirdi diyelim ben çok büyük olmayan bitkili bir tank yapmak istiyorum ve bu konuda sıfır deneyim sahibiyim ne yapmam gerekir tank ölçüleri 145-45-40 dır dibine nasıl bir kum kullanmalıyım bitkilerin cinsleri ve çeşitleri ne olmalı filtre sistemini nasıl yapmalıyım bitkili tanklarda dip çekimi nasıl yapılır dalga motoru kullanmam gerekir mi gibi deneyimli arkadaşlardan yardımlarını ve bilgilerini bekliyorum.

2. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Merhaba, kararınız hayırlı olsun.
    Ölçülerde yanlışlık mı var yoksa son ölçü 145 mi?
    Bakacağınız bitki türlerine göre kum ve ışık seçilir. Önce ona karar vermelisiniz. Ya da şöyle yapalım;
    Tavsiye kumlar, hagen, aquaclay, jbl manado... Bütçenize en uygun olanı seçin. Bunlar dışında çok pahalıları da var tabi.
    Aydınlatmayı da tank hacminizin yarısından biraz daha fazla tutun. Örneğin tank 100 lt, aydınlatma 60-70watt gibi.
    Dış filtre en ideali fakat hacme göre değişir.
    Bitkili akvaryumlarda dip çekimi yapılmaz.
    Dalga motoru kullanmıyoruz.
    Yukarıdaki koşulları sağlayın, bitkilerin hepsi olur değişmez. :)
    Hadi başlayalım. :)

Kadir16, ENVER ve Alparslan bunu beğendi.
  3. ENVER

ENVER

Yer:
    Bursa
    İsim:
    enver GUNTEN
    Öçülerde sıkıntı yok fakat 145 in yeri yanlış ola bilir genişlik 145 derinlik 45 genişlik 40 akvaryumun pazar günü elimde olacak ondan sonra yavaş yavaş kumunu bitkisini ve canlıları ekleyeceğim tabi bitkilerden hariç balıkları :D vede discus beslemeyi düşünüyorum.

4. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Şimdi hocam kafam karıştı. :)
    Çok büyük olmayan bir bitkili tank diyorsunuz. Tank 1.5 metre çıkıyor. (Söylemek istediğiniz ölçüler uzunluk 145, genişlik 45, yükseklik 40 sanırım.)
    Sıfır deneyim sahibiyim diyorsunuz, discus diyorsunuz. :)
    Ne boyda discuslardan bahsediyoruz?

5. ENVER

ENVER

Yer:
    Bursa
    İsim:
    enver GUNTEN
    Ufak boy discuslar da bahsediyorum tabi hemen alıp akvaryuma atacak deilim bu balıkları 7 , 8 yıldır akvaryum ve balıklarla uğraştım fakat bitkili tankım hiç olmadı ve discus hiç beslemedim ben tropeus ve yunus prenses cinsleri ile uğraştım bitkili kurulumu yapacağım ama bunu sağlıklı bir tabk olusturana kadar balık eklemeyeceğim ben bunun için yardım istiyorum.

6. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Discusları ufak boyda bitkili tanka almamak sağlıklı gelişim için doğru karar. 7-8 cm e kadar cama camda bakmanız iyi olur. Bu sürede de bitkili akvaryum oturmuş olur.
    Kuruluma kum seçerek başlasanız iyi olur. Tavsiyem 1-2 mm quartz.

7. ENVER

ENVER

Yer:
    Bursa
    İsim:
    enver GUNTEN
    Anladım akvaryumu mu silikonladım komple donmasını bekliyorum 2 gün dür pazar günü yani yarın suyu ekleyip deneme sürecini gireceğim sızdırmazlık raporunu verdik den sonra ilk önce sizin söylediğiniz kumu alacağım bu işte yeni olduğum için kolay bakılan bitkilerle başlamak istiyorum tabi yardımlarınızla çok sağolun ilginiz için.

8. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Elimizden geleni yaparız ne demek. Önemli olan adım adım gidip, seçenekleri değerlendirip en uygun olanı seçmek. Gerisi kolay.

ENVER bunu beğendi.
  9. ENVER

ENVER

Yer:
    Bursa
    İsim:
    enver GUNTEN
    Şimdi Muhammet kardeş 200 litre olan bu tank için ne kadar kum eklemeliyim sence birde sadece bu kumu ekleyeceğim değil mi başka bir katkı yok.

10. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    40 kg kumla yeterli kalınlıkta bir taban olur diye düşünüyorum. Yetmezse 50 kg ye çıkılabilir. Önden arkaya doğru kalınlaştırarak sereceğimiz kumun kalınlığı önlerde 5-6 cm, arkalarda ise 8-10 cm ye kadar çıkmalı ki kök gelişimi sağlansın ve kökler rahatça yayılsın.
    Birçok kum çeşidi var. Bir arada kullanılan kumlar da var. İster tek katman tek kum kullanırsın, istersen de alt katmana biraz daha kalın bir kum serip üzerine bir sineklik gerip üzerine ince quartz kumu serersin. Bunu yapmadaki amaç en alt katmanın hava dolaşımını sağlayıp kumu sıkılaştırmamak.
    Bu arada ilk mesajımda tavsiye ettiğim kumlar asıl bitki kumlarıdır. Daha sonra quartz kum tavsiye etmemdeki sebep ise discus bakacağını söylemen. Discuslar açık renkli ve ince kumu severler. Bitki de olacağı için silis kumu pek tercih etmeyiz. Geriye quartz kum kalıyor.

ENVER ve murat parin bunu beğendi.
  11. ENVER

ENVER

Yer:
    Bursa
    İsim:
    enver GUNTEN
    50 kg quart kumla baslıyorum o zaman bu bilgiler benim için cok önemli vallaha cok tesekkür ederim yakında resimlerimi de ekleyeceğim yapım asamasın da basladığım tankımın.

-doctore- bunu beğendi.
  12. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Fotoğraflı ve adım adım gitmek en iyisi. Böylece eksikler de görülüp müdahale edilebilir. Her unsuru tek tek değerlendirip sağlam bir kurulum yapmak ve sonra elimizi akvaryumdan çekmek yapılacak en iyi iş olur.

ENVER bunu beğendi.
  13. ENVER

ENVER

Yer:
    Bursa
    İsim:
    enver GUNTEN
    Akvaryumumu tamam ladım sadece kapak ve ısık sistemi kaldı nasıl bir ısık sistemi yapmalıyım acaba muhammet kardes.

14. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Akvaryumun fotoğraflarını görebilir miyiz? Kum işi tamam mı?
    Aydınlatmaya geçmeden önce yoğun bitkili mi düşük bitkili mi olacak, yahut bitki çeşitlerinde az da olsa karar kılındı mı ona bakmamız gerekiyor.
    145*45*40 idi değil mi ölçüler? 120 cm lik 4 adet florasan alacağız. Florasanları bitkilere göre seçeceğiz.

15. ENVER

ENVER

Yer:
    Bursa
    İsim:
    enver GUNTEN
    Tamam aksam eve gecince foto koyacagim birde kum 12 mm 1 2 deil tam alacaktim kumu 12 mi 1 2 mi diye kaldim ole

16. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Kum 1 ile 2 mm arasında, 12 mm değil. 12 mm kum nohut kadar olur. :)

17. ENVER

ENVER

Yer:
    Bursa
    İsim:
    enver GUNTEN
    Iste bende bir yanlislik olmasin diye sordum.

18. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Yok anladım da "kum 12 mm 1 2 deil " deyince siz, yanlış kum almayın dedim.:)
    Sorun yok. ;)

ENVER bunu beğendi.
  19. ENVER

ENVER

Yer:
    Bursa
    İsim:
    enver GUNTEN
    Cama cam daha mi iyi olur sence karar veremedim ya bir turlu iste kafayi yiyorum

20. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Nasıl yani akvaryum hazır değil mi?
    Ya da discus için boş tank anlamında mı soruyorsun?

Ya kusura bakma benzer birkaç konuya yazıyorum şu sıralar kurulumlar birbirine girdi kafamda. :)
    Şimdi dostum, sen ufak discus alacaksan ben sana kum falan muhabbeti boşuna yapmışım. Kum konulmaz, koyacaksan eğer ben yokum. :)
    "Ufak discus bitkili dekorlu akvaryumda olmaz". Çok tecrübeli ellerde belki, ama başlangıç için hiç olmaz. Cama cam olacak.

Sayfayı Paylaş