1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sonunda Nano Tuzlu Su

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde fth-94 tarafından 14 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Merhaba sevgili portal üyeleri,

Bugün sizlere yeni kurduğum tuzlu su akvaryumumu tanıtacağım ve eksiklerini düzeltmeye çalışacağım.

*Akvaryumun boyutları 40*30*30h ( 36 litre )

*Jebo 178 Protein Skimmer ( Bu ürünü çok sevdim. Taktım kısık ayarında 20 dakka çalışmadı hemen topluyor köpükleri. )

*Kum ne kumu bilmiyorum açıkçası ama tuzlu su akvaryumu için uygunmuş ve ince taneli bir kum.

*Akvaryum kurulu idi. İçerisinde 1 adet 1 adette alttaki resimdeki balık vardı. Komple suyula birlikte aldım. Balıkta hermitte bende şuanda. Yanıda 1 adette kayanın üzerindeki minik tüp kurduyla ufacık bir kaya aldım.

*Isıtıcıyı takmadım su 20-22 derece civarında. Takmalımıyım ?

* Yanında bir miktarda tuz aldım su eksikti. Tuzun markasını bilmiyorum fakat. Suyu tamamlamam için kaç litreye kaç gram tuz konması gerekli. Hassas tartı olmadı için nasıl ayarlıyabilirim ?

* Okuduğum kadarıyla lav kayaları tuzlu su akvaryumlarına kullanılıyor. Elimde lav kayaları var. Bunları akvaryuma koyacağım.

[​IMG] [​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG] [​IMG]

Önerilerinizi bekliyorum...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayırlı olsun Fatih. Akvaryumla biraz uğraşacaksın gibi görünüyor ancak önemli olan sabır ve akıllı hareket etmek. İçindeki balık sonuçta canlı ancak şu anda ilk olarak onun olması ilersi için iyi olmayacak. Ona bir çözüm gerekebilir palyaço, gobi vb eklemek istediğinde.

Lav kayaları evet uygundur ama onları şimdilik düşünme. Sana tavsiyem linkteki taşı edinmen ve kendi dekorunu yaratman yani kendi görselliğini. Bunun yapısı çok daha uygun tuzlu suya bence.

http://www.akvaryumportali.com/thre...Dkabiliecek-Bir-G%F6rsellik?p=95321#post95321

Akvaryumun suyu eksik tamamlaman lazım. Tuz ölçer alman gerek ama şimdi tamamlamak adına 10 litreye 350 gr tuz ekleyerek karıştırmaya bırakabilirsin. Tuz markanı bilmiyorum ama erime tam gerçekleşince ekleyebilirsin. En az 1 gün karışım gerçekleşsin. Bir kova içerisine suyunu ve tuzunu koyar kafa motoru ekleyerek suyu hazırlayabilirsin. Bir adet akıntı motoruna ihtiyacın var. Saatte 1500-2000 litrelik bir akıntı motoru yeterli.

Aydınlatmanı yazarsan iyi olur, yosun vs derdin çıkmaması için düzenleme yapman gerekebilir. Senin nano yapısını şimdilik katkılardan çok su değişimleri ile ayakta tumak daha doğru olacak bunu unutma.

3. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Tuzun markası Tropic Marinmiş abi sordum. Elimdeki tuzun kaç gram olduğunu bilmiyorum. 10 litreye yaklaşık olarak nekadar koymam gerekli ? Yada su eklemesini yarınmı yapayım ? Tuz ölçer alıp.

Domino damselide en kısa zamanda ya satıyorum yada takaslıyorum tuzla, dalga motoruyla...

Linkteki ürünü sabah incelemiştim. Nereden bulabilirim abi ?

Aydınlatmam şuanda hiç iyi değil. Düzenleyeceğim önerileriniz doğrultusunda. Şuanda 1 adet ışık olsun diye Slyvinia gün ışığı var. Şerit led düşünüyorum açıkçası.

4. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Adaş hayırlı olsun, canlı kaya ekle ve bu suyu tam 1 ay aralıksız .çevir Balık ve mercan ekleme, suyun otursun bak biz acele edip sıkıntı yaşadık tek tavsiyem bu bir yerden başlaman güzel ve bunun inan sonu yok. Pes etme :)

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Evet canlı kaya temin edebiliyorsan tabiki güzel olur ama durumunu da izah ettiğin için yazmadım buraya açıkcası. 10 litreye koyacağın tuzu yazdım yukarda. 10 litreye 350 gr olacak. Tuzun markası güzel. Eğer elinde tuzun varsa 3 seferde suyu büyük oranda yenile ve dekor konusunda vereceğin karara göre hareket et derim.

Linkteki taşlardan almadım ama inşaat malzemesi satan yerlerde bolca vardır diye düşünüyorum. Çünkü tuğla gibi duvar örme malzemesi aynen.

6. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Fatih abi sağolasın. Zaten Çarşamba günü yolcuyum. Şubatın 5-6 sı gibi geri geleceğim İstanbul'a. Yani bulabilirsem canlı kaya muhteşem olacak. Ben yokkkende su dönüp duracak :)

Canlı kaya temini için Domino Damsel ile takas düşünüyorum. Birisi çıkarsa süper olur. Abi valla gram ile ölçme şansım yok tuzu. Bilmiyorum nasıl yapacağım. Elimde tuz var ama kaç gram bilmiyorum :F

Hafta sonu Gaz Betonu araştıracağım. Umarım bişeyler çıkar...

7. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Bak ben evde 15 tlye aldığım sinbonun 5 kg kadar ölçen tartılarından aldım dijital değil manuel olanı gayet kullanışlı tavsiye ederim.

8. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Abi zaten bir sürü masraf var. Dünde 50 lira verip uv filtre aldım bitkili için. Bugünde bunlara verdim para. Daha tuz,dalga motoru ve canlı kaya alıcağım. Bu durumda tartı filan almam zor :)

9. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Sana zaten 1 kg tuz lazım Fatih, yarın g.osmanpaşaya 1 kg tuz ve 1 dalga motoru yollıcam sana bizim ofisteki arkadaşla hediyem sana yeterki kur tankını, sadece bi miktar canlı kaya ihtiyacın var. Tartıpta yollıcam :). Bana telefonunu mesaj at özelden. Yarın sana sadece G.osmanpaşaya gidip öğleden sonra bunları arkadaşımdan elden almak kalıyor ok.

suskunkral_21, grafikdelisi, murer ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  10. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Fatih yeni kurulumun hayırlı olsun kardeşim.Tuz için şuan eski usul yap elindeki tuzu tanıdığın bakkal veya markete götür 350 gr şeklinde poşetlere tarttırıp böldür.

11. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Oooo abi çooook teşekkür ederim vallahi nasıl mutlu oldum bir bilsen :)

Zaten artık burdan dönüş yok adam akıllı bir nano ortaya çıkarmadan dönmek yok. Hemde tartıp süper... :F Valla şöyle 350 gramlık paketler halinde koyarsanda mükemmel olur.

Domino damseli verip canlı kaya alma düşüncem var ama bakalım yarın akvaryumcularla görüşeyim bir. Adamlar bana kötü kaya filan vermezler umarım üzerinde zararlı canlıların filan bulunduğu. Nasıl anlayabilirim bunu ?

İsmail abi elimdeki tuz çok fazla değil. 350 gram çıkmaz. Annem diyorki bu tuz 50 gram anca vardır :F :F

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tuz ölçerin bende hazır Fatih. Murat abin bana ilk aldığı ölçeri hediye etmişti benim kullandığım duruyor şimdi işe yaradı. Güle güle kullan.

Domino damsel yerine canlı kaya alabilmeyi unut, su vermezler veya 20 gr taş parçası verir yollarlar seni. :F

fth-94 ve Fatih BARLAS bunu beğendi.
  13. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Abi yarın o zaman tuz ölçer, tuz ve dalga motorunu bizim arkadaşla yollayalım Fatih kardeşime.

fth-94 ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yarın veririm sana Fatih iyi düşündün.

grafikdelisi bunu beğendi.
  15. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Allah bismillah :) Vallahi etrafa gülücükler saçıyorum :) :) :)

Her ikinizede canı gönülden teşekkürlerimi sunuyorum...

O zaman Domino Damseli satmak sanırım en iyisi. Bu balığın fiyatı nedir yaklaşık olarak ?

Yarın arka fon alıcağım bir tanede. Açık mavi iyi oluyor sanırım tuzlu su akvaryumlarına.

16. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Nasıl bir destektir bu... Nasıl bir ilgi ve alakadır... Böyle bir forumunda üyesi olduğum için gurur duruyorum!

Fatih kardeşim, hayırlı uğurlu olsun. İzinden geliyorum ;)

Erman Pehlivan ve fth-94 bunu beğendi.
  17. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Canlıyı seven, yetiştirmeye gönül veren, merhamet duygusu olan insan olsun yeterki, biz sadece ufacık bi yardımda bulunuyoruz. Ülkemizde bu şekilde insanlar çoğaldıkça sizce ne olur. Okuyan, büyütürken feyz alan, araştıran, doğruyu bulan insan olsun yeterki. Kardeşimize ufacık bi destek olduk başarmak ona kalmış.

Erman Pehlivan, fth-94 ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  18. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Temel abi aydınlatma nasıl olmalı ? Şerit lerler işimize yararmı ?

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Power led işe yarayabilir ama şerit led bilemiyorum kullanmadım. Ülkemizde oturmuş değil led henüz. Seçim yapıp alırken dikkatli olman gerek. Mavi ve beyaz ledlerden bir karışım yapılabilir.

20. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Soft mercanda beslemek istiyorum. Ledler ileolurmu olmazmı ? Olmaz ise T5 düşünüyorum. Şuandaki bendeki T5 8 watt armatüre tam uyuyor. Ama armatürün için boş sadece kasası var. Ona göre dizayn edeceğim.

Sayfayı Paylaş