1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sosyete 2011 Tuzlu Su Kurulumu

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Görkem ÇAKIR tarafından 1 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

1. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Cevap: Sosyete 2011 Tuzlu Su Kurulumu

Görkem sende çok az miktarda var. Sıkıntı yaratacağını düşünmüyorum. elinle bir karıştır bakalım dipteki tortuyu ve dalga motorunun üstünüde temizle.

Kararlı gidiyorsun bakıyorum bu sefer. Bugün bağlanacak yani ps diğeri gibi olmayacak desene :)

2. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Görkem tuzu litreye göre birdefada mı döktün ? eğer öyle ise aklıma bir fikir geldi azar azar erite erite tuz eklesek nasıl olur daha rahat olmazmı ? ben daha önce hiç kurulum yapmadım pek bilgim yok .
    Bende tropic marin tuz aldım, inşallah bize de olmaz yandım anam dolaşırız forumda :)

3. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Görkem sende çok fazla yok;ama vortech kaplanması benimkiyle aynı yani CaO ve MgO mevcut akvaryumda. Birazcık votka ve limon suyu sorunu çözer diye tahmin ediyorum Temel abiyle de konuşup sana dönerim. Bu arada yabancıların ne yaptığını sormuşsun, onlar kullanmamış tuzu da suyu da; ama ben aynı tuzun kalan 3 kilosunu kullandım yeni kurulumda, bu oluşum büyük tanecikler suya eklendiğinde oluyor tahminimce. Sertleşmiş tuzu önce tamamen ufaladım daha sonra damacanaların yarısını akvaryuma doldurup geri kalan yarısına tuz ve sıcak su ekledim ve çok güçlü çalkaladım.

4. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu

Hayırlı kurulumlar Görkem kardeşim özellikle mobilya çok güzel. :)

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Görkem az var sorun yaratacak gibi değil. Nemli tuzdan ziyade eğer tuzunuz topaklanmış yani sert parçalar haline gelmişse o tuz zaten bozuk demektir. Tuz alırken buna dikkat edin.

6. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Görkem, ekleyeceğin kum canlı kum zannedersem. Sende ki sorun çok fazla değil, söylediğin gibi kumda ki ve kayada ki bakteriler sorunu çözebilir; eğer sorun devam ederse, bir miktar sirke ekleyebilirsin. Temel abi'ye sadece sirkenin ve limon suyunun akvaryuma zararı olup olmayacağını sordum, yani olay benim sorumluluğumda, bildiğin gibi daha önce denenmiş ve kesinleşmiş bir şey değil. Yarım çay bardağı sirke suyu netleştirir diye tahmin ediyorum. Karar senin.

7. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

Vallahi Burak abi teşekkür ederim ilgin için. Suyu kullanacağım dedim ama sanırım kullanmayacağım. Yeni tuz alıp bunu da atarım sanırım. Zaten 5 kg falan kalmıştı. Böyle bir risk almak istemedim şimdi açıkcası. Tabi senin bu konu hakkında ciddi bilgin olması da yeniden kurmaya itiyor beni.

Çok teşekkür ederim sağolun. Hayırlısı ile şu sorunu da atlatalım güzel bir akvaryum ile karşınıza çıkmak istiyorum. :)

Abi tuz ciddi anlamda sertleşmişti. Yani kafana atsan kırardı o derece. :) Önceki tuzum olduğu için sanırım 1.5 senede bozulmuş artık. Önceki akvaryumda su değişikliği yapmadığım içinde öyle durdu yerinde. :) Yeni Red Sea Coral Pro 7 kg luk tuzu alıp yeniden kumak istiyorum. Kimseye Sosyetik Güzel akvaryumu bozuk tuzla kurdu dedirtmem. :D

Ya daha ilk başlardan sirke ve ya limon suyu eklemeyi düşünmüyorum. Riske girmek istemiyorum. Üstteki mesajda da belirttiğim sanırım yeniden kuracağım ama bana bir tuz maliyeti çıkaracak. :)

Saygılarımla...

:nazar:

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yukarda bunun için yazdım; Biz doğabilecek sorunlara başından önlem almayı ilke edinmeliyiz. Kafama atsan yaracak kadar bozulmuş tuzu sen sosyete olarak kullanırsan Nişantaşı'na çıksan döverler seni.:) Vel hasıl başından doğru işi atlamışsın şimdi tekrar bakalım. Fakat dökmeden önce Burak'ın dediklerini test ette tecrübe olarak çöpe gidecek su bir işe yararın bari.

Çok veya az bulanık kalan su kurtarılabilir belki yani kesin çöp demek zor ancak yeni kurulumda ben de olsam kullanmam.

9. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Evet Görkem en azından çöpe atmadan önce bir sirke eklemesiyle durumu fotoğraflarsan güzel bir yol gösterici olur bizim için. Sorun bence tamamen tuzun sertleşmesi de değil, sert halde akvaryuma eklemek olduğunu düşünüyorum. Neden derseniz; kendi tuzumun kalan 3kg'ını saklıyordum ama kedim poşeti yırtmış ve tuz seninde söylediğin gibi kaya kıvamına gelmişti. Tuzu tamamen ufalayıp sıcak suda eriterek kullandım yeni kurulumda ve bir sorun olmadı, bu da tuzun sertleşmesinden ziyade topak halinde suya değmesinin sorun yarattığının göstergesi. Bende olsam kullanmam diyeceğim ama anlamsız olacak zaten kullanmadım:D

10. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

Bende zaten ufalayarak koydum. Ama 4 kg tuzu toptan akvaryuma döktüm. :) Kurulumda kullanılan tuz çok önemli bence. Yarın yeni tuzu alıp tekrar suyu dolduracağım. Sirkeye deneyini de yapacağım. :)

11. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Tamamdır Görkem hayırlısı olsun, takma kafana o kadar nazar boncuğu koyduk ama fayda etmedi bu da nazarı olsun akvaryumunun. Sirke olayında fotoğraflamayı unutma, az sonra bir konu açacağım altında tartışırız.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sen sosyetenin kafa yaracak kadar taşlaşmış tuzu kullanmasını nazara bağlarsan yandık. Bence boncuğu Görkem'e takmak lazım ki bu yanlışları yapmasın.:D

13. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

Abi ne adamsın ya... :D O kadar şeyi tecrübe ettim ama bunu atladım vallahi. :) Bakalım sosyete bu sefer RedSea Coral Pro kullanacak. Tropic Marin'den soğudum. :yazik:

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Görkem hak verdim bu ifadeye. Belki de tuzun suçu yok ama en son araç servisteydi Can pet'e sipariş verdim Tropic marin tuz ve kova içindeki tuz sertleşmeye başlamış. Tam değil ama baya kazımak gerekti.

15. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

O zaman sorunu CanPet'te aramak gerekir. Çünkü bende tuzumu Canpet'ten almıştım. Tesadüf olacağını sanmıyorum. :)

16. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

RedSea Coral Pro koydum. Yine aynı sorun. Sinir olacağım ya. Anlamıyorum ne oldu. 3-4 saatte erimesi gereken tuz 24 saat geçti yine kaldı. Hey Allah'ım...

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sorun nedir Görkem? Tuz mu erimiyor, nerden aldın ve paket vs nasıldı?

18. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

Önceki gibi değil ama yine böyle rakı kıvamı var. Tabanda ince tabaka var. Kutu içerisinde. Güvendiğim bir yerden aldım. :) Sorun nedir bilemiyorum. Tabi daha 24 saat şimdi oldu. 1-2 gün içerisinde geçer sanırım. :)

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Alt tarafı tuz erimesi sonuçta ve tuzun markası kolay eriyenden, hatta en kolay eriyenden. Taban ve kaya sebeb olabilir mi diye düşünüyorum. Fakat telaşa gerek yok oturur. Camlarda vs bir miktartortu normaldir. Fotoğraf eklersen sosyete evhamı mı anlarız.:)

20. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS

Görkem su sıcaklığın şu an nedir.

Sayfayı Paylaş