1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

sp hakkında ihtiyacım olan bir bilgi

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde denideni tarafından 29 Ekim 2010 başlatılmıştır.

 1. denideni

  denideni

  Mesajlar:
  162
  İsim:
  Emel emel
  Arkadaşlar sarı prensesle kaç sene yaşarlar ve ne zamana kadar yumurta verirler? Dişi ve erkeğinin artık üremeyecek yaşta olduğunu nasıl anlarım?
   
 2. fth-94

  fth-94

  Mesajlar:
  5.333
  Yer:
  Türkiye
  İsim:
  Fatih BAŞBAĞ
  Bende aylarca sarı prenses besledim ve yüzlerce yavru aldım. Gözlemlerim sonucunda 6-7 cm olduklarında yumurta tutmaya başlıyorlar.
   
 3. denideni

  denideni

  Mesajlar:
  162
  İsim:
  Emel emel
  işte ortalama yaş sınırı nedir ve ne zamana kadar yavru verir?çoğalamayacak kadar yaslı oldugu nasıl anlaşılır?​
   
 4. reis

  reis

  Mesajlar:
  6.008
  İsim:
  Olcay Aksu
  Emel hanım sarı prenseslerin doğadaki yaşam süreleri yaklaşık 10 sene dir. Bu süre akvaryumlarda balığın iyi veya kötü şartlarda bakılması gibi sebeplerden dolayı değişkenlik gösterir.Büyük bir akvaryumda iyi şartlarda beslenmiş bir sarı prenses 4-5-6 seneye kadar yaşayabilirler.

  Balığın nezamana kadar yavru verebileceğide gene bu bakım ve iyi şartlara bağlıdır.

  Balığın üreyemeyecek kadar yaşlı olduğunu anlayabilmek okadar kolay değil. Ancak balıklar halsiz,yeme karşı az iştahlı iri cüsseli vs gibi (hastalık hariç) normal yaşlıklık belirtilerinide taşıyıp taşımadığı gözle anlaşılır. 18 lik delikanlının yürüyüşüyle 70 yaşında bir dedenin yürüyüşü nasıl bariz belli oluyorsa bu durum balıklar içinde aynı gibidir.

  Sanıırm bu soruları yeni almayı düşündüğünüz koloni için soruyorsunuz ?
   
 5. denideni

  denideni

  Mesajlar:
  162
  İsim:
  Emel emel
  Evet aynen öyle :)
  Ama forumunuzda yaptıgım bir araştırma sonucu tavsiye edilen bir akvaryumcuya gittim şimdi fikrimi bütünüyle değiştirdi. Sarı prenses hobim tarihe karışıyor diyebilirim. Erkekler mavi dişiler daha koyu böyle kahve gibi mbuna türüne döneceğim sanırım. Balıklar çok sağlıklı ve güzel görünüyorlardı ancak epey pahalılar. Bu balıklar hakkında ne düşünüyorsunuz?
   
 6. SantiMunez

  SantiMunez

  Mesajlar:
  215
  Yer:
  Samsun
  İsim:
  MUSTAFA CAN ÖMEROĞLU
  Sarı Prenseste bir mbuna türüdür. Mbuna geniş bir kavramdır. Bahsettiğiniz balık hangisi acaba :S
   
 7. denideni

  denideni

  Mesajlar:
  162
  İsim:
  Emel emel
  Hemen resim yükleyeyim.
   
 8. SantiMunez

  SantiMunez

  Mesajlar:
  215
  Yer:
  Samsun
  İsim:
  MUSTAFA CAN ÖMEROĞLU
  Ahli mi diyeceğim ama ahli mbuna türünden değil.
   
 9. denideni

  denideni

  Mesajlar:
  162
  İsim:
  Emel emel
  cimg0925fv.jpg imagesCAVSGWFN.jpg işte böyleydi dişiler daha kahve maviler erkekti bir adı var mı bunun?yani mutlaka var da ne*<
   
 10. denideni

  denideni

  Mesajlar:
  162
  İsim:
  Emel emel
  2875065236_58b2700e7d.jpg 3294863160_5821a426c5.jpg maylandiafainzilberilun.jpg 01_Greshakei_web02.jpg

  buldum arkadaşlar bu tür Metriaclima Greshakei maviler erkek kahverengiler dişi
  1504_2.jpg
   
 11. reis

  reis

  Mesajlar:
  6.008
  İsim:
  Olcay Aksu
 12. denideni

  denideni

  Mesajlar:
  162
  İsim:
  Emel emel
  balıklar 7cm civarında 20lira dedi akvaryumdakilerin tumunu vereceğim başka tür olmayacak.
  1 erkek 5 dişi almayı düşünüyorum toplam 10 balık alırsam bana çok pahalıya patlar 1e 5d alıp elimdeki 10 balığı verince 45 lira fark ödicem.yarın da gidip peyzajcılardan dekor alıcam. son halini foto olarak eklerim size.
   
 13. denideni

  denideni

  Mesajlar:
  162
  İsim:
  Emel emel
  Heryerde sp ve yunus var dedi çocuk bu az bulunuyor dedi ama kendi Maaşallah bir dünya üretmiş binlerce yavru vardı dükkanda.Ama sağlıklı balıktı hepsi maşallah iyi bir yer.
   
 14. reis

  reis

  Mesajlar:
  6.008
  İsim:
  Olcay Aksu
  Akvaryumun dekoru tamamlanmış halini sabırsızlıkla bekliyoruz Emel hanım. Akvaryumunuzun dekoru bittiğinde tanıtım bölümümüzde bir konu açarsınız. Dekorunuz konusunda fikir ve düşüncelerimizi paylaşırız tekrardan.


  Almayı düşündüğünüz balıklara biraz pahalı fiyat istiyor akvaryumcunuz. Damızlık greshakei lerin fiyatı ortalama 10 tl dir bilginiz olsun.:ay:

  Yapacağınız takas hiçte adaletli değil. Sizdeki 10 tane balığı 55 e alıp,5 balığı 100 e satıyor akvaryumcunuz.:der: Sarı prenses,mavi prensesler ile Ggreshakei lerin fiyatları hemen hemen aynıdır.Hatta mavi prensesler biraz daha pahalıdır. Buna göre bir durum değerlendirmesi yapmanızı ve mümkün olduğuncada bu tip alışverişeri hobiciden yapmanızı tavsiye ederim.
   
 15. denideni

  denideni

  Mesajlar:
  162
  İsim:
  Emel emel
  Engin bilgileriniz için çok tşk ederim Olcay bey.
  Bu indirebildiğim son fiyattı.
  Belki de türün adı o dediğim tür değildir yani resimdeki balıklar işte ben resmi bulunca ismi çıktı.
  Ama erkekler öyle resimdeki gibi beyaz görünümünde değil.
  Bende mavi prenses yok 3x5cm dişi 2x6cm erkek 1x3cm dişi sp ve 4x3cm kenyi var.
   
 16. reis

  reis

  Mesajlar:
  6.008
  İsim:
  Olcay Aksu
  Rica ederim Emel hanım.Yardımcı olabiliyorsak ne mutlu bize.

  Ben akvaryumunuzda mavi prensesiniz var diye okuduğumu hatırlıyorum.Belkide yanlış okudum.:smiley33:

  Sonuç itibariyle sizdeki balıkların fiyatı ne ederse etsin,eğer almayı düşündüğünüz ve pazarlığını yaptığınız balıklar greshakei ise akvaryumcunun istediği fiyat oldukça abartılı.Tabi düşünürsek sonuçta akvaryumcuların geçimi bu.Tabiki para kazanacaklar ancak faiş rakamlara balık satarak değil.Akvaryumcular ve bu işi yapanlar balığı alırken kazanır. Yani değeri 10 tl olan balığı atıyorum 5 tl ye alır ve balığı olması gereken fiyata, yani 10 tl ye satarlar. Sonuç itibarıyla malı alırken kazanırlar satarken değil. Konuya bu açıdan baktığımızda ise akvaryumcunuz alırkende satarkende kazanayım mantığıyla bakıyor diye düşünüyorum.

  Bence fazla aceleci olmayın ve netten ilanlara bakarak bir fiyat bilgisi toplayın.:ay:
   
 17. denideni

  denideni

  Mesajlar:
  162
  İsim:
  Emel emel
  öyle bir durumdayımki olcay bey.akvaryumla ilgili yaptıkğım tek tük değişikliklerden eşim iyice bunaldı. bi akvaryum yap daha da elleme diyor. bende keyfimden değil ama mecburiyetten değişiklik yapıyorum. bu arada az önce farkettim kenyim ağzına ilk yumurtasını almış. ona hiç kur yapan erkek yoktu kendi kendine dollenmeden mi aldı ağzına ne yaptı bilmiyorum ya da sp ile mi çiftleşti dersiniz netice itibariyle sevinemiyorum bile çunku her ne olursa olsun akvaryumdan çıkartmam gerekne balığım öncelikle kenyiler.ne olacak bakalım.yani köklu değişiklik yapmasamda asıl onları geri vermem gerekiyor :( ve o balık o kadar agresifki anlatamam. erkek kenyi de az önce orta hizada gezen kendiyle aynı boyda bir dişi sp nin karnını hedef almış ısırmaya çalışıyordu. akılş verin bana ne olur olcay bey sizin fikirlerinize saygım var
   
 18. reis

  reis

  Mesajlar:
  6.008
  İsim:
  Olcay Aksu
  Estafurullah Emel hanım akıl vermek ne haddimize. :cekingen: Bizler sadece birbirimizin tecrübelerinden faydalanarak karşılıklı fikir alışverişlerinde ve tavsiyelerde bulunuyoruz ve tavsiyeler alıyoruz.

  Evde zaman zaman hepimiz eşlerimizi bunaltmışızdır.Ne yapalım bizim hobimizde böyle.:) Hatta ben evin balkonuna küçük bir üretimhane kurduğumda bu bunaltmalar ev halkında cinnet boyutuna gelmişti nerdeyse.:D

  Emel hanım aklınızda bir balık belirleyin,deyinki tamam işte budur ben bu balıkları beslemek istiyorum.O balıklar hakkında geniş araştırmalar yapın. Hatta beğendiğiniz balık ile ilgili burda bir konu açın bizlerde gerek fiyat,gerek uygun koşullar hakkında yardımcı olalım.Ve bu balıkları edindiğiniz zaman bu balıklara uygun bir dekor oluşturun ve artık dekorla ilgili sorun yaşamayın. Böylelikle akvaryumun dekoruyla fazla uğraşmayacağınız için eşinizide fazla bunaltmamış olursunuz.:ay::)

  Kenyinizin yumurta almış olması sevindirici. Umarım sorunsuz bir şekilde yumurtalarını tutabilir.:nazar:
   
 19. denideni

  denideni

  Mesajlar:
  162
  İsim:
  Emel emel
  umarım bugün yakalayıp minik akvaryuma koyup akvaryumcuya verdiğimde atmaz da akvaryumcu da gözü gibi bakar daha fazla balık sahibi olur. dediğim gibi bugun gördüğüm o dişileri kahve erkekleri mavi balık türü çok hoşuma gitti. oldukça da sağlıklı görünüyorlardı. tek tür ve 1e 5d beslemem uygu mu sizce?
   

Sayfayı Paylaş