1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sp.lerde garip hareketler ve yem yememe

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde METİN SUVAR tarafından 7 Ekim 2011 başlatılmıştır.

1. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Canlı Türleri Sayısı :18
    Akvaryum Ne zaman Kuruldu:26 September 2011
    Nasıl bir Beslenme şekli uyguluyorsunuz: Kullandığım yemin markasını bilmiyorum.
    Akvaryumunuzda Oluşan Sorun Belirtileri : Balıklarda iç parazit varmış gibi sallanarak yüzme ve yem yememe.Bende adaptasyon sürecini hızlandırmak için yemi biraz bol verdim ve galiba bundan dolayı kumun üstünde pamukçuk tarzı bir tabaka ve camda alg oluştu.Bu akşam dip çekimi yapıp o söz ettiğim tabakayı temizlerim.Ama balıkların bu tür hareketleri ve saklanmaları normal bir durum mudur?
    Akvaryuma En Son Yapılan İşlem ve Ekler: 26.09.2011 de akvaryumu kurdum,3 gün sonra 18 adet sp.ekledim.
    Akvaryumunuzun Ölçüleri: 180*30*40
    Akvaryumda Kullandığınız Ekipmanlar
    dış filtre,hava taşı,ısıtıcı beyaz midye kırığı.

Fotoğraflar
    .

Diğer Sormak İstedikleriniz
    Bu süreçte ışık nasıl olmalıdır?
    Elimde daha önceden irandan sipaşiş ettiğim pul yem var onu kullanmalımıyım ?

Bu yazı METİN SUVAR tarafından Hastalık belirleme formu kullanılarak akvaryumportali.com adresine yazılmıştır. İzinsiz kullanılamaz.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Sp.lerde garip hareketler ve yem yememe

Geçmiş olsun Metin. Öncelikle kurulum süresine bakarsak ve özellikle de eklediğin balıkların sayısına bu sürede bakarsak sorunu davet etmişsin. Bununla kalmamış yeni kurulmuş akvaryuma aşırı yemleme yapmışsın ve sorunu daha büyük hale getirmişsin. Öncelikle %30-40 iyi dinlenmiş veya damacana su değişimi yaparak durumu düzeltmeye başlamalısın. Eğer akvaryumda aşırı oranlarda Amonyak veya Nitrit gibi yakıcı maddeler yoksa düzelme görülecektir. Oksijeni artır ve yüzeyi dalgalandır bu süreçte.

METİN SUVAR bunu beğendi.
  3. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Yeni gelen ve eklenen balıklar ortalama 7 ile 10 gün arası maksimun 15 günde yeni akvaryuma alışlar.Burda senin yaptığın bir kaç hata görünüyor.

Süreci hızlandırmak için fazla verilen yemler adaptasyonu hızlandırmaz.Ve kumun üstünde pamukcuk şeklinde olan yemler bozulmaya yüz tutmuşlar.Buda hem akvaryum suyunu bozmaya başlamış,hemde bu yemleri yiyen balıklarını sıkıntıya sokmuş.

Yapman gereken akvaryum suyunu %40 damacana su ile değiştirmen olacak.

Senin ilk önce yapman gereken dediğim gibi su değişimi ile dip çekimi yapman.Işık olayını 1 hafta sonra açmaya başlarsın.İran'dan gelen yemin markası ve son kullanma tarihi nedir?.

4. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Teşekkür ederim Temel abi,Şimdi dinlenmeye su bırakıyorum.En kısa sürede dediğin oranda su değişimi yaparım.Hemen iç filtreyide kurayım en iyisi.SAYGILAR.

5. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

İsmail abi,biraz önce dikkat ettim hemen hemen hepsinde beyaz benek başlamış.Yarın akşam dip çekimi uygularım.Yemin markasına gelince markası Nirıuza tarihi okuyamıyorum.Ama çevirebildiğim kadarıyla yüksek vitamin,önemli yağ asitleri ve sindirimi kolay yazıyor.İstersen yemin diğer oranlarınıda yazabilirim.Saygılar.

6. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Beyaz benek başlamışsa vakit kaybetmeden tedaviye başlamalısın.

7. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Evet abi maalesef beyaz benek başlamış.Hemen macracantaları çıkardım.Dip çekimi yaptım ama yerine su eklemedim,çünkü elimde aynı sıcaklıkta dinlenmiş su yok şu anda.Birde ısıyı ne kadar zamanda ve bir defada kaç derece yükselterek artırmalıyım?

8. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Beyaz benek için akyaryumda 20lt. dip çekimi yaptım ısıyı 24c den 26c ye çıkardım.Ama hazırda dinlenmiş su olmadığı için su eklemesi yapamadım.Bu akşam %40 su değişimi yapıp tedaviye başlamak istiyorum.Portalda biraz araştırma yaptım,Flagy veya zencefil kullanmayı düşünüyorum sizce hangisi daha etkili olur? Veya bildiğiniz önereceğiniz bir yöntem varsa yazarsanız sevinirim.Saygılar.

Sayfayı Paylaş