1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sp lerde kuma sürtünme !!!

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde sqlear tarafından 24 Kasım 2010 başlatılmıştır.

 1. sqlear

  sqlear

  Mesajlar:
  55
  İsim:
  Cem COŞKUN
  Suyunu değiştirmeme rağmen balıklarda sürtünme görüyorum her zaman olmasa da arada bir yapıyorlar. Neden acaba yemle ilgisi olabilir mi ? Granured ve granugreen veriyorum.
   
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Yemle bir ilgisi yok, ara sıra balıkların mukozasının zayıfladığı hassas kısımlarına ve solungaçlarına parazitler yapışabilir. Müdahale etmek için sürtünme ve ani hareketin yapılma sıklığı önemlidir ve Cichilid türlerinde mukoza üzerinde parazit görülmediğinden balıkların gözlerini dikkatli takip etmek gerekir. Puslanma en önemli sorun göstergesidir.

  Arası sıra yapılan sürtünmelerde müdahale etmeye gerek yoktur. Yine de önlem olarak ısıya dikkat ederek % 20 su değişimi yapabilirsin.
   
  sqlear bunu beğendi.
 3. barisy

  barisy

  Mesajlar:
  586
  İsim:
  Barış Yıldırım
  Hala devam ediyor mu??
   
 4. atlantis

  atlantis

  Mesajlar:
  314
  Yer:
  İzmir
  İsim:
  Murat Yıldız
  Akvaryumlarda sıkça rastlanılan bir sorun olan sürtünmenin,genelde dış parazitten kaynaklandığı yanılgısına düşülür.Başlanır dış parazitlerle mücadele edilecek ilaçlar kullanılmaya ve yanılgı büyür.Oysaki genelde dış parazitler gözle bile görülecek şekillerdedir.Gözle görülmeyen dışparazitler olmadıkça dış parazit tedavisi uygulamamak gerekir.Akvaryuma dışardan sık balık eklenmeyen, doğadan bitki,kaya,yada canlı yem girmemiş bir akvaryumda dış parazit nedeniyle sorun yaşanması oldukça nadir görülen bir durumdur.
  Balıklarda görülen sürtünme sorununun en sık nedeni sudaki yetersiz biyolojik dönüşümün sonucu olarak yükselen nitrit değerleridir.Balıklar kuma veya dekorasyon malzemesine çoğu zaman yan yatarak sürtünürler. Bunu genelde titreme benzeri hareketler izler. Yüzgeçler kapanıp açılarak titreştirilir. Bu belirtiler yemleme sonrası iyice artar. Filtrenizin temiz olduğundan emin olun. Ayrıca kum kalınlığınız 2-3 cm'yi geçmesin aksi halde nitrat fabrikası gibi çalışır. Su değişiminizi haftada en az 2 defa %30 oranında yapın.

  Eğer uzun süredir sürtünme var ise ve herhangi bir hastalık yoksa(bbeyazbenek veya mantar enfeksiyonu gibi) 1'er gün ara ile üst üste 2-3 defa %40 civarı su değişimi yapın, sonra rutin bakıma devam edersiniz. Bu yüksek oranda su değişimi akvaryumunuzda biriken nitrattan kurtulmanızı sağlar ve bundan sonra yapacağınız bakımlardan daha büyük verim almanızı sağlar.Fitrenizin en üst katmanında mutlaka elyaf kullanın ve haftada bir kez bu elyafı suda yıkayarak üzerinde biriken pisliklerden kurtulun.Bakteri kültürü ekleyin.
   
 5. keskinerkan

  keskinerkan

  Mesajlar:
  105
  İsim:
  Erkan KESKİN
  Temel beyin de dediği gibi eğer çok sık sürtünme yoksa normaldir balıklarınızı gözlemleyin.
   
 6. Lake Tanganyika

  Lake Tanganyika

  Mesajlar:
  1.957
  Yer:
  İstanbul/Tepekent
  İsim:
  Yavuz Kaçar
  Merhaba,

  Balıklarınız kuma sürtüyorsa akvaryumda nitrat vardır, bunu 1 veya 2 günde bir %20-25 arası su değiştirirseniz düzelir umarım başka sorun yoktur, birde 2 yemek kaşığı kaya tuzu akvaryuma serpe serpe atarsanız akvaryumdaki zararlı bakterileri öldürür... Sağlıklı balıklar...

  Saygılar...
   
 7. hasanaytekin

  hasanaytekin

  Mesajlar:
  952
  İsim:
  Hasan Aytekin
  Dip not : Akvaryumda canlı bitki varsa tuz kullanımına dikkat!
   

Sayfayı Paylaş