1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

SP. Sarı Prenses Balıkları Neden Yavrulamıyor

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde nahre25 tarafından 11 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. nahre25

nahre25

İsim:
    Erhan Balıkçı
    Sarı prenses balıkları neden yavrulamıyor.120 Lt.lik tankımda 7 dişi 2 erkek sp besliyorum. Sp.lerimin 2 tanesini ağzı yumurta doluyken aldım ve onların yavrularınıda aldım. Aradan geçen onca zamana rağmen denenmiş anaçlarımdan bile yavru alamıyorum.

Her hafta üçte bir oranında düzenli su değişimi yapıyorum. Kaliteli yem kullanıyorum. Ama bir türlü çözemedim. Akvaryumda yeterince taş, küp vs. saklancak yerde var ama çok ürkek davranıyorlar. Odaya bir insan girdiğinde hemen sağa sola kaçışıyorlar. Daha ne yapmam lazım? Acaba tarçın suyu mu denesem?

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Tarçın iyi de şu durumda faydasız bütün canlılar kendini güvende hissetmezse yavru yapmaz ,akvaryumun arka camı kapalı mı bol kaya var mı ve ani hareketler yapmayın kendinizi yavaş yavaş alıştırın,birde erkeklerde iş yok gibi onlara güveneceği korkmayacağı bir ortam yapamamışlar gibi olmazsa başka dominant taş fırın erkek alın derim... :)

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Erhan istersen biraz tersten gidelim, doğrular yanlış olabilir?

Anaçlardan cinsiyet olarak eminsin sanırım, yaşları, boyutları, aydınlatman, filtren nedir? Fotoğraf eklersen bu bilgilere bir de süper olur.

4. nahre25

nahre25

İsim:
    Erhan Balıkçı

Filtre sadece 300 LT. İç filtre kullanıyorum. Aydınlatmam beyaz floresan.

5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi su değişimi yapıyorsun değil mi,erkekleri değiştire bilirsen belki faydası olur...

6. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu
    Tarçının üremeyi tetikleyici yanı olduğunu biliyoruz. Akvaryum güzel arkadaki süs bitkileri haricinde taşları daha güzel dekor edebilirsin saklanmaları için. Su ısısı burda önemli faktör su değerleri balıkların kaçmasına gelince oturma odası gibi biyerde değilse ürkmeleri normal diye düşünüyorum ani hareketler olmuyosa filan, zamanla alışmaları lazım aslında en azından benımkiler öyle olmustu:)

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Dekor ve kum aşırı beyaz, alg kaplamamışlar. Bu da ışıkların düzenli olmadığını gösterir, kafana göre ara sıra yakıyorsun. Bu durumda tepkileri doğal, ışık tam nedir bilemiyorum ama akvaryum için gün ışığı rengi alman iyi olur ve düzenli yakmaya çalış.

Su değişimleri fazla sık, 10–15 günde bir yaparak dene, ışık dengesizliği eklenince biyolojik denge süreklilik arz etmez. Isı 27 derece ve yeme ilave ara sıra karides eti verebilirsin.

Önlem olarak da, suda akım var mı diye kontrol kalemi ile bak bakalım yanacak mı. Bu şekilde devam benim görüşüm.

ZeRo-x7 bunu beğendi.
  8. nahre25

nahre25

İsim:
    Erhan Balıkçı
    Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkür ederim. Erkeğimi yaklaşık bir ay önce zaten değiştirmiştim. Su ısısı 27 derece. Diğer önerilerinizi de dikkate alarak beklemeye devam edeceğim. İnşallah muvaffak olurum. Tarçınıda deneyeceğim.

9. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Erkeği yeni aldıysanız beklemekte fayda var...

10. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu
    Bencede bekleyin baskın bir erkek değilse hemen öyle yavru beklemeyin.

11. nahre25

nahre25

İsim:
    Erhan Balıkçı
    Peki sorun su değerlerinde olabilir mi? Her ne kadar düzenli su değişimi yapsam da dış filtre kullanmıyorum. Acaba su değerlerini ölçmek için test kiti alsammı yararı olur mu? Olursa hangi marka almalıyım?

12. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu
    balıklarımız için tabiki su degerleri önemlidir ben azoo markasını kullanmıstım. Ama şunuda belirtmeliyim hiç kullanmadıgım zamanlarda oldu su değişimlerinden snra hiç ölçmediğimde ama çok kez yavruda almıstım sarı prenseslerden bu birazda erkek balığınıza kalmış aslında üremesi için.

13. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bilmek bilmemekten her zaman iyidir abi,test kiti al derim fazlada su değiştirmek her zaman iyi değil hele sizin akvaryum pırıl pırıl taşlar hiç renk atmamış birazda suyun kayganlaşması lazım...:)

14. nahre25

nahre25

İsim:
    Erhan Balıkçı
    Taşlar tamamen doğal, bahçeden topladım. Kit almayı şimdilik erteliyorum. Hafta da bir su değişimine devam edelim bakalım ne olacak.

15. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Gördüğüm kadarıyla o akvaryumda Ph sorunu yok,suyu eskitelim daha iyi olur 15 günde bir su değişimi yapmak daha iyi şu durumda sonra haftada bire dönersin abi...:)

16. nahre25

nahre25

İsim:
    Erhan Balıkçı
    haklı olabilirsin.

17. _N_T_O_58_

_N_T_O_58_

Yer:
    Bartın-Sivas
    İsim:
    N.Tevfik ÖZTÜRK
    benimkilerde de iş yoktu ama bugün ısıyı 24 ten 27 ye artırdım baya bi kur yapmaya başladılar denemeni tavsiye ederim pazar günü su değişiminden sonra da tarçınla tetikleyeceğim. ısı çok fark ettiriyor ama sizinki zaten 27 daha fazlası da hantallaştırıyor diye duymuştum. su değişim zamanını azaltmak faydalı olabilir

18. nahre25

nahre25

İsim:
    Erhan Balıkçı
    _N_T_O_58 arkadaşım tarçını denedinmi ne gibi sonuçlar aldın paylaşırsan yararlı olur.

19. _N_T_O_58_

_N_T_O_58_

Yer:
    Bartın-Sivas
    İsim:
    N.Tevfik ÖZTÜRK
    Dişiler kaçıyo erkek kovalıyor bakalım beklemedeyim :)

20. ALİ IŞIK

ALİ IŞIK

İsim:
    ALİ IŞIK
    Aynısı bende de oluyor ama bir şey olduğu yok ne zaman çiftleşir acaba. :)

Sayfayı Paylaş