1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Spagetti alg (Chaetomorpha) gelişiminde fosfatın rolü

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Ontheway tarafından 18 Eylül 2015 başlatılmıştır.

 1. Ontheway

  Ontheway

  Mesajlar:
  2.922
  Yer:
  Kayseri
  İsim:
  Alper ALT
  Merhaba herkese, refugium kullanarak nitrattan kurtulmak isteyen herkesin okumasında fayda olan bir forum başlığı var aşağıdaki linkte.

  http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=2164948

  İngilizce bilmeyen arkadaşlar için olayı kısaca özetlemek gerekirse, denemeleri yapan eleman siyah bir kova kullanarak bir refugium hazırlıyor, Seachem fluorish phosphorus ile fosfat eklemesi yapıyor, Hanna 713 phoschecker kullanarak da fosfat testlerini gerçekleştiriyor.

  Sonuç, refugiumdaki bitki, sudaki nitrat bitene kadar ne kadar fosfat verilirse verilirse verilsin, aynı gün yutup fosfatı tekrar sıfırlıyor. Ta ki nitrat limitasyona düşünceye kadar.. Adam bitkide 1-2 haftada gördüğü büyümeyi, daha önce 3 ayda göremediğinden bahsetmiş. Bir diğer ilginç konu da, kalsiyum reaktör çıkışı refugium'a verildiği taktirde bitkinin oldukça büyük bir hızla gelişme göstermesi, bunu da reaktörün çıkışındaki CO2 bolluğuna (fotosentez) bağlamışlar. Yine takip edebildiğim kadarıyla eleman kovadaki ışığı hiç kapatmadan kullanmış. Konunun sonunda aynı eleman daha gelişkin bir refugium hazırlayarak yeni başlık da açmış, oradan diğer gelişmeleri ve denemelerini de takip edebilirsiniz.

  Tabi eleştirenler de olmuş, karbon dozlaması vs varken refugium'la ne uğraşılır ki bağlamında.. Heralde aradaki temel fark sudan çekilen fazla nutrientleri kimin toplayacağında düğümleniyor. Sirke, votka dozlamada veya pellette olduğu gibi protein skimmer mi, yoksa ara ara refugiumdan taze sebze hasat etmek suretiyle biz mi? :) (Şato yerine kaya koruğu yetiştiremez miyiz acaba? :) )
   
  Düzenleme: 18 Eylül 2015
  Alparslan, Bozzzok ve TencoMelih bunu beğendi.
 2. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Aynen katılıyorum ne varsa doğada var.
  Benim refugium dan memnunum gayet başarılı...
   
  Ontheway bunu beğendi.
 3. mekatronik

  mekatronik

  Mesajlar:
  2.908
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Erdoğan
  Spagetti candır...
   
 4. Ontheway

  Ontheway

  Mesajlar:
  2.922
  Yer:
  Kayseri
  İsim:
  Alper ALT
  Peki o zaman portatif refugium olarak ne önerirsiniz? Bir süredir bir dış filtrenin içine dalgıç Flo atsam iş görür mü acaba diye düşünmekteyim. Sumpta çok yer kalmadı çünkü.
   

Sayfayı Paylaş