1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Spirogyra'dan nasıl kurtulunur

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde Neverlander tarafından 23 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

1. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Bitkili akvaryumlara musallat olan çok sayıda alg (yosun) bulunmaktadır. Bunlardan biri de Spirogyra ssp.'dir. Spirogyra'lar yüksek ışık ve sıcaklıkta hızla üreyebilen yosunlardır.

Habitatı tatlı sular olan bu yosun özellikle akıntısız su kaynaklarını daha çok sever. Ama akıntıda sorun değildir kendisi için. Yeterki üzerine tutunup gelişebileceği uygun materyal (kök/kütükler, bitkiler, taşlar, kayalar) bulsun. Spirogyra bir akvaryumda ancak şu şartlar altında oluşur:

1. Akvaryumda akıntı yoksa veya akıntı düzeyi çok düşükse.
    2. Akvaryum doğrudan yoğun güneş ışığı alıyorsa ya da akvaryumun boyutuna göre çok yoğun aydınlatma varsa ve bu aydınlatma uzun süre devredeyse.
    3. Güneş ışığına/yoğun ışığa (çok uzun süre) maruz kalan girintisi çıkıntısı çok ama çok fazla olan taş/kaya veya kütük kullanılıyorsa.
    4. Yine Güneş ışığına/yoğun ışığa (çok uzun süre) maruz maruz kalan Java Moss, Fontinalis vb. gibi çok sıkı bir örgü yapısına sahip yosunlar ile yine çok sıkı ince yaprak dizilimine sahip bitkiler (Ör. Rotala wallichi) bulunuyorsa.

Spirogyra tarafından işgal edilmiş Rotala (wallichi?)

Bu şartların birkaçına sahip akvaryumlarda Spirogyra hızla üreyecektir. Tabii Spirogyra hücrelerinin bu akvaryumlara bulaşmış olması durumunda. Spirogyra'nın başlıca yarattığı problem bitkiler üzerinedir. Özellikle hedefi olan Java Moss ve Fontinalis'ler vb gibi bitkiler kısa sürede Spirogyra tarafından sarılacaktır. Bu durumda söz konusu bitkiler ölmeyecektir ancak gelişimler tam olarak baskılanacaktır. Spirogyra'nın her taraflarını sarması ve kendileri iç.in yeterli düzeyde ışığı almalarını engellmesi halinde ise ölüm söz konusu olabilir.

Java Moss, Fontinalis ya da diğer bitkilerinmizi sarmalayan yosunun Spirogyra olup olmadığını anlmanız oldukça kolaydır. Spirogyra'lar tek hücreli yapılardır ancak birbirleri üzerine bölünerek filament yapılar oluştururlar. Bu yapılar birbirlerine oldukça sağlam şekilde bağlanmıştır. Çekildiklerinde birbirlerine bağlı olanlar uzayacak ve siz kopardığınızda bir yumak şeklinde elinize gelmiş olacaktır. Bu yumak koyu yeşil renkte yünsü yapıdadır (Bkz. aşağıdaki resimler).

Spirogyra'dan kurtulmanın çeşitli yolları mevcuttur:

1. Spirogyra tarafından işgal edilmiş bitkinizi elle temizleyebilirsiniz. Ancak Spirogyra filamentleri parmaklarınızın giremeyeceği yerlere de tutunmuşlardır ve daha sonra bu kısımlardan (bitkinizi ilk olarak Spirogyra tarafından işgal edildiği ortama geri koyduğunuzda) tekrar çoğalacaklardır.

2. Spirogyra tek hücreli bir canlıdır. Bu tek hücrelerin oluşturduğu filamentlerin yapısı dorusal zorlanmaya oldukça dayanıklıdır. Yani tek yönden Spirogyra'yı çektiğinizde birbirleri arasındaki kuvvetli bağlar nedeni ile filament yapıları bozulmayacaktır. 1. şıkta anlatıldığı gibi bu doğrusal çekme kuvveti Spirogyra'nın büyük kısmını temzileminizi sağlar ancak bitkiye asıl tutundukları noktalarda bitki ile filament arasındaki bağlar daha güçlü olduğunda yine de Spirugyra kalacaktır. Ancak Spirogyra'ların kendi aralarındaki ve bitki yüzeyleri arasındaki bağlar doğrusal olmayan çekme/germe kuvvetlerine dayanamazlar ve hücre hücre tutundukları filament ya da bitki yüzeyinden ayırılırlar. Yani spirogyra tarafından işgal edilmiş olan bitkilerinizi bir kaba koyup önce tazyikli su altında tutar ve daha sonra uzun süre değişik yönlerde ve sertçe karıştırırsanız suyunuzun gitgide yeşil renk aldığını göreceksiniz. Bu renk değişimi tutundukları yüzeylerden ayrılan Spirogyra hücrelerinden kaynaklanmaktadır. Bu işlemi tekrar tazyikli su-karıştırma/sertçe yıkama şeklinde defeatle uyguladığınız her defada Spirogyra sayısını daha da azaltacaksınız. Bu işlemi suda yeşil renk oluşmayana kadar devam ettirmeniz gerekir. Ama yine de kısmen (gözle göremeyeceğiniz düzeyde) Spirogyra kalabilir.

3. Bitkiniz belli bir süre için (yaklaşık 5-10 gün) ışıksız veya çok çok az aydınlıkta yaşayabilecek bir bitki ise Spirogyra'dan kesin olarak kurtulmanız mümkün olabilir. Karanlık muamelesi bitkinizi öldürmeyecek ancak yaşamak için mutalaka yüksek/yoğun ışığa ihtiyaç duyan Spirogyra'lar ölecektir.

Ben Fontinalis'lerimi saran Spirogyra'lardan bu bitkinin çok az ışıkta yaşayabilme özelliğinden faydalanarak kurtuldum. Öncelikle Fontinalis/Spirogyra yumaklarını ışık geçirmez bir kabın içinde 5 gün beklettim. Daha sonra kaptaki siyahi yeşil suyu -ki ölmüş Spirogyra'lar nedeni ile bu renkte idi- oşalttım ve üzerine tazyikli su/sertçe yıkama prosedürlerine geçtim. 3 gün boyunca bu yıkamaları yaptım ve yıkamalar arasındaki dönemlerde de Fontinalis'ler yine karanlıkta beklediler. Sonuçta Fontinalis'lerin üzerinde beniz görebileceğim düzeyde Spirogyra kalmadı.

Tabii Fontinalis'lerimde tekrar Spirogyra oluşmasın diye bu moss'ları oldukça loş bir yerdeki 10 lt akvaryuma aldım. Şu an yanlarına da yine loş ortamları seven ve emers halde bakılabilen Syngoniumlardan koydum. İçinde şu an dinlenmeiş çeşme suyu bulunuyor. Su balık bakılabilecek düzeye geldiğinde bir adet Betta koymayı düşünüyorum akvaryuma. Akvaryum oldukça karanlık olacak ama Fontinali gibi güzel bir Moss türüne karanlıkta bile olsa bakmak hoş olacaktır. Hele de yanında Kıprkırmızı bir Betta varken. Tabii Fontinalis'lerimin bir kısmına da diğer akvaryumlarımda loş sayılabilecek yerler oluştururak bakmaya devam ediyorum.

Saygılar.

2. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Eline emeğine sağlık Abdullah'çım.. Diğerleri gibi buda çok güzel bir anlatımla açıklanmış.. em34: İzin verirsen 1-2 eklemede ben yapmak istiyorum yukarda yazdıklarına istinaden..

Eğer bu yosuna zamanında müdahale edilmez ise bitkiyi ve yakınında ki bitkileri sararak bir şekilde öldürüyor.. Hatırlarsan benim rotala wallichi'leri kaplamışlardı ve tümüyle ışık almalarını engellediği için bitkiler çürümeye yüz tuttu ve diriltmeye çalışsamda olmadı.. Yolarak keserek bu illetten kurtuldum.

Diğer söylemek istediğim ise kiraz karidesler bu yosuna bayılıyorlar.Bu yosunları çöpe atmayıp sadece kiraz karides besleyen arkadaşlarına verebilirler.Kiraz karidesler afiyetle tüketeceklerdir.. Yosunlu tankımda ki kiraz karidesler ne kadar yeselerde bitirememişler fakat kiraz karides tankıma koyduğum bir öbek yosun ertesi gün yok olmuştu. ;)

Bu güzel paylaşımın için tekrar teşekkür ederim.Eline emeğine sağlık..

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
  4. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Bu yosuna benzeyen bir başka yosun daha var Olcay Hocam... Senin resimdeki yosun o da olabilir... Yakından bakmak lazım... Seninkinin de rengi -eğer kirden değilse- fazla sarımtırak eldi bana... Spyrogria'nın rengi parlak bir koyu yeşil...

5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Abdullah hocam o yosun kirdende öyle olabilir,gerçek rengide olabilir. huh: Açıkcası pek anlamıyorum yosundan bitkiden. :cekingen: :) Ama o yosunları görünce ilk aklıma gelen,bunlarla balıklara bitkisel yem yapılabilirmi olmuştu. :)

6. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Olcay hocam Abdullah'ın bahsettiği yosun türü senin gösterdiğinden daha yumuşak bir dokuya sahip.. Örnek vermek gerekirse çok ince bir pamuk tabakasını suyla ıslatıp çekiştirir ve nasıl koptuğuna bakarsan mevzu bahsi geçen yosununda türünü daha iyi anlayabilirsin hocam... Senin gösterdiğin daha yapısı sağlam bir yosuna benziyor.

7. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Valla Volkan Spriogyra bundan daha iyi tarif edilemezdi... :helalolsun: Tebrik ederim...

8. taygun

taygun Guest

Eline sağlık Abdullah. Çok güzel anlatmışsın konuyu.

Yukarıdaki resim bana daha önce çektiğim bir fotoğrafı hatırlattı. Bir Volkan kafamdaki fotoğrafı destekler bilgiler yazınca ben de konuya karışmak istedim.

Bahsettiğimiz bitki bu mudur?

Ben bunu Saç Yosunu olarak tanımlamıştım. Volkan'nın karideslerin bu yosunları tükenmesindeki etkin rolünü saptaması yerinde bir tespit.

9. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Tamer Hocam,

Yeşil saç yosunu olarak isimlendirildiğine şahit oldum ancak aynı ismin verildiği ve büyük ihtimal Olcay Hoca'nın fotoğraftakinden olan bir yosun türü daha var... Mesela o yosunu moliler de yiyorlar... Emrah'ın deneyimleri ile sabittir...

10. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Tamer abi rotala wallichi o olsa gerek.Çünkü bende ki genç bir demetti ve gelişimlerini izleyemeden ve evdede olmamam sebebiyle seninde eşgalini verdiğin resimdeki yosunlar tarafından istila edildiler.. Ben hepsini dipdibe dikmiştim Temel abide ben o yosun şikayetimden sonra uyarmıştı "rotalaları birbirinden ayırmalısın" diye fakat uygun zamanı tutturamayınca rotalaları kaybettim.Her ne kadar düzelmelerini beklesemde hiçbir gelişim olmadığından tanktan çıkaracağım.

Bendede 9 erişkin 30 küsürde molli yavrusu vardı.Ara ara yosunları yoklamalarına rağmen pek ilgilenmediler.. Belkide karidesler gibi bende ki molli'lerde tankta karınlarını doyurduğum için yosuna rağbet etmemiş olabilirler.. Molli'ler için bildim bileli yosun yerler deniyor , gene Emrah'ın yayınladığı bir video'da molli'lerin doğal alanlarıda o şekilde artı Emrah'ta doğruluyor mevzuyu o yüzden benim balıklara bağlıyorum. İnternette vatozların salatalığı çok sevdiğine ilişkin 100'lerce yorum ve fotoğraf görmeme rağmen her ne hikmetse bende ki hiçbir vatoza salatalığı yediremediğimden bu konu üzerinde hiç iddialaşmıyacağım.. Klasik Volkan Faktörü diyip geçeceğim. :bilmem:

11. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Volkan Moliler Spirogyra'ları yemiyorlar, yemezler... Başka bir yeşil sakal yosunu olarak isimlendirilen yosun var onu yiyorlar ama Latincesini bilmiyorum... Emrah'ın molilerinin yediği de Spirogyra değildi zaten... Büyük ihtimal diğer yosundu... Olcay Hoca'nın resmini paylaştığı...

12. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

O zaman tamamdır hocam.. Artık kendimle barışık olmaya çalışıyorum çünki dost: Niye benim molli'lerim niye benim vatozlarım diye düşünüyorum yoksa mız mız:gif

13. taygun

taygun Guest

Bahsettiğiniz Emrah'ın yayınladığı videonun liinkini gönderebilir misiniz lütfen.

Tşk.

14. Sarayalti

Sarayalti

İsim:
    Fatih Görgülü

Peki; son yöntem "az ışık" ile her türlü sakal yosunundan kurtulmak mümkün müdür?

15. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

HAYIR... Özellikle karanlıkta yaşayan yosun türleri vardır...

16. taygun

taygun Guest

Ama biz bunları sanırım akvaryumlarımızda göremeyiz değil mi? Onun için de ismi - cismi nedir diye de sormuyorum.

17. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Akvaryumların karanlık dip bucaklarında üreyebilirler ancak ışık aldıkça geneline yayılamazlar... Ama Tamer Hocam biliyorsun iç-dış filtreleri işgal edebilirler ve filtrasyon kapasitelerini düşürebilirler...

18. taygun

taygun Guest

Doğru. Aklıma filtreler gelmemişti.

O zaman sorayım. Bu alglerin ismi - cismi var mı?

Sayfayı Paylaş