1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

SP'lerim Suyun üzerinde hareketsiz duruyor.

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde MerveM tarafından 22 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. MerveM

MerveM

İsim:
    merve bilir
    SP'lerim Suyun üzerinde hareketsiz duruyorlar, hastalık belirtilerimi acaba bunlar.
    Akvaryumun yanına gidince hareketleniyorlar, uzaklaşınca sabitleniyorlar :S

2. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Cevap: SP'lerim Suyun üzerinde hareketsiz duruyor.

En son nezaman su tazelediniz su, 2. seçenek su ısınız kaç derece ısıtıcı çalışyormu bir kontrol lütfen.

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  3. MerveM

MerveM

İsim:
    merve bilir

Cumartesi akşamı dip çekimi yaptım, su ısısıda 29 derecede

4. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

29 derece çok fazla bir sıcaklık.. 24 - 26 arası olması daha iyi olur. tem02.gif

5. serdarkocer

serdarkocer

İsim:
    serdar

Merve hanım 29 drc hastalanan balıklar için uygulanmaktadır. İlk önce ısıyı 24-26 arasında sabitlemeniz gerekiyor birde balıkların karın çevresinde çöküklük varmı?

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Merve hanım balıklarınız su yüzeyinde sabit dururken hızlı hızlı solungaçlarını oynatıyorlarmı ? Umarım yanılıyorumdur ama ben balıklarınızda bakteriyel solungaç hastalığı olduğunu düşünüyorum.:smiley33: Balıkların iştahları nasıl ? Yem yiyorlarmı ? Balıkların solungaç kapakları normalinden fazla açılıyormu ? Solungaç kapaklarının kenarlarında beyazlık oluşumları varmı ?

MerveM bunu beğendi.
  7. MerveM

MerveM

İsim:
    merve bilir

Benekler yok ama solungaçları normalinden biraz seri, yem yemeleri gayet güzel şimdilik onlarda bir problem yok yiyorlar yemlerini. Isısınıda biraz indirdim. Solungaç hastalığı nedir ? kötü birşeymi acaba ?

8. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Kısaca şöyle diyelim ; ölümcül... Antibakteriyel banyo ile tedavi edilebilir... Metilen mavisi damlatmanızı öneririm... Tabi üstadların görüşlerini almak lazım...

9. MerveM

MerveM

İsim:
    merve bilir

Metilen mavisi derken o nedir, bende mavi mürekkep gibi bir damla var adı Contra lchthyo var akvaryumcu vermişti arada damlatmam için dediğiniz bumudur acaba? Bu arada şuan balıklar biraz canlandı gayet güzel yüzüyorlar ama solungaçları seri çalışıyor.

10. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Evet , o mürekkep gibi damla yani dezenfektan... Ama hareketlendilerse şimdi vermeyin bence ... :bilmem:

MerveM bunu beğendi.
  11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Oksijen durumu nedir, ne ile ve ne kadar sağlıyorsunuz ?

12. MerveM

MerveM

İsim:
    merve bilir

Hava motorum var çift çıkışlı fakat bir tanesi arızalandı ama tek çıkışı ikiye böldüm akvaryumun iki ucundan hava çıkıyor yani gayet güzel ve yeterli sanırım hava çıkışı.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Tek çıkışından gelen hava size yeterli geliyor olabilir ama 29 derece ısıda oksijen suda çok çok azalır. Bence siz bir su değişimi yapın ve oksijeni daha güçlü verin sorun kalmaz. Bir hava motoru alın ve filtre su çıkışını su yüzeyine çarptırın bu ara. Eğer su yüzeyine çıkacak kadar akvaryumda amonyak, nitrit gibi yakıcı maddeler olsaydı durum çok daha ağır olurdu.

Durumu da yazın lütfen...

14. MerveM

MerveM

İsim:
    merve bilir

Havasını biraz daha açtım hafta sonu yani yarın bir dip çekimi yapacağım zaten umarım düzelir,
    hazır bulmuş iken sizleri bir kaç soru daha sorayım :)

Balıklarım genelde suyun dibinde yüzüyorlar orta kısımları pek fazla kullanmıyorlar,
    Yemlerini suyun üzerinde değilde suyun içine girmelerini bekliyorlar,
    Erkek olarak SP diğerlerini arada sırada kovalıyor ve yüzü siyah,
    Tetra pro vegetable, NLS formula 1mm ve Tetra A yemleri var 1 erkek 4 dişi ve 2 yavru prensese ne kadar yem vermeliyim, sanki az veriyorum yemleri.

Cevaplarsanız teşekkür ederim şimdiden :):)

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bu şikayetleriniz biraz alıştırma ile alakalı. Biraz da balıkların ürkek olmasından kaynaklanıyor. Fakat genel olarak kullanılan ışık, balık sayısı, akvaryum dekoru bunlarda çok önemli. Yem için rekabette yok anladığım kadarıyla. Çünkü rekabet olsa mümkün olan en yakına sokulma çabası olması gerekir. Buradan balıklardaki hafifte olsa keyifsizliği çıkarmak mümkün gibi.

Filtre sistemi, Blık sayısı, akvaryum hacmi nedir ? Konuda bu soruların yanıtı olmadığından yardım gelişimi de zayıf olacaktır.

16. MerveM

MerveM

İsim:
    merve bilir

Akvaryumum 65*35*25 ebatlarında biliyorum akvaryumum ufak daha önceki konularda da nedeni vs. belirtmiştim, akvaryumda 3 sepetli life teach dış motor ve bir adet iç motor var ayrıyeten dış motordan gelen suyun önüne tekrar elyaftan bir set yaptım suyun tekrar orada süzülmesi için sanırım işede yarıyor :) elyaf 3 günde simsiyah oluyor.

aynı şekilde iç motorun içindeki süngeri alarak elyaf yerleştidim hem içine hemde suyun çıkış yerine hem taziğini kesmesi için hemde bir filtreleme de ordan yapması düşüncesi ile ağız kısmına elyaf yerleştirdim.

içerisinde ısıtıcı, hava motoru ve hava taşım var bir adette dekor ürünü var içine girip çıkabiliyorlar, ve ufakta bir kaya alacağım daha sonradan.
    ama malesef aydınlatmam şimdilik yok, sanırım bu biligiler şimdilik işe yarar.

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Aydınlatma olursa daha iyi olur. Balıkları bu davranış olarak etkileyebilir. Hacim küçük evet, eğer bakım ve filtrasyon iyi olmaz ise değerler çabuk oynar ve değişir. Bunun sonucu da tabi keyifsizlik olur.

Yukarda yazılan önerileri deneyin ve durumu yazın bence. Sudaki oksijen ve hareket balıkları tetikleyecek diye düşünüyorum.

18. MerveM

MerveM

İsim:
    merve bilir

Su değişimlerini şimdilik sık sık yapıyorum haftada en az1 kere yapıyorum şu ana kadarda bir kaybım yok İNŞALLAH'ta olmayacak.

Yem için bir şey söylemisiniz ne kadar vermem gerekiyor?
    ve yemleri nasıl muhafaza etem lazım poşet içerisinde çekmecede duruyor ve çok koku yapıyor ?

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Eğer evde zaman bolsa balıkları 2 seferde beslemek yerine az az miktarda 3-4 seferde beslemek daha faydalıdır. Yemleri abana düşürmeyecek oranda verirseniz zaman içinde rekabet su yüzeyine çeker balıkları. Miktarı tarif etmek zordur yapıyı bilmediğimden. Ben de fotoğraflamayı tercih ettim. Fotoğraftaki şekilde ve miktarda her yemleme seansında bu şekilde verebilirsiniz. Zamanla zaten eliniz alışır. Balık sayınıza uygun bence.

20. MerveM

MerveM

İsim:
    merve bilir

Çok teşekkür ederim, en kısa zaman da bi kaç tane küçük kavanoz alsam iyi olur poşetten çıkartayım yemleri belki bundan dolayıda koku yapıyor olabilir.
    Teşekkür ederim cevaplarınız için.

Sayfayı Paylaş