1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

SPS Işık İhtiyacı

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde taakaa tarafından 2 Ocak 2016 başlatılmıştır.

1. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    Herkese tekrar merhaba, biraz eskiler beni tanır. Yenilerle de 3 4 aya tanışırız :) Bir süredir Amerika'dayım dönüşünde yeni bir tank kuracağım kalıcı olacak umarım bu sefer. Boyutları biraz büyük olacak 200*100*55 gibi düşünüyorum odanın ölçüsü tam aklımda kalmadı biraz oynayabilir derinliği 100 den aşağı olmaz ama artabilir.

Uzak kaldığım sürece bir sürü yeni gelişmeler olmuş aydınlatma anlamında. Tankın yer yeri kaya dolu olmayacak 2 ya da 3 ada şeklinde bir tasarım düşünüyorum. Litre başına watt hesabı kafama hiç yatmadı bayağı saçma geldi. Dönüş yapmadan buradan aydınlatma ürünlerini almak istiyorum ne tavsiye edersiniz ?

Ecotech Marine Radion Xr30W iş görür mü ? Görürse kaç adet yeterli olur ?
    Alternatifler neler olabilir ?
    Led aydınlatma hala sallantıda mı ? ya da t5 ile modifiye mi etmek gerekir ortaya MH mi sepiştirmek gerekir bilemiyorum ama onları da yapabiliriz :) Eski DIY cılardan kim kaldı :)

Alparslan, YMR_AY ve veysel bunu beğendi.
  2. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    Şundan iki tane de alabilirim;

ya da bundan 4 tane ;

Düzenleme: 2 Ocak 2016
    burak ozu ve veysel bunu beğendi.
  3. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Şimdiden hayırlı olsun Doğancım.
    Bana sorarsan şayet sps yapacaksan led işine pek bulaşmasan iyi edersin.Hala tam oturmuş değil bu sistem, ledle aydınlatılan başarılı tank sayısı çok sayılmaz.
    Madem oralardan gelirken birşeyler getireceksin burada bulunmayan şu şemsiye tip reflektörlerden getirip güzel bir armatür ortaya çıkarabilirsin.
    Hatta gelirken fazla getir isteyen çok kişi çıkar başta ben. :)

taakaa bunu beğendi.
  4. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    :D Hayırlı olsun Doğancığım.
    Seni yeniden görünce yüzüme kocaman bir gülümseme yerleşti.O ebatlardaki tankıda sehpayıda bu sefer odada monte edersin inşallah.

taakaa bunu beğendi.
  5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hayırlı olsun.

taakaa bunu beğendi.
  6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Tekrar hoş geldin dostum hayırlı olsun...

taakaa bunu beğendi.
  7. nhtkmn

nhtkmn

Yer:
    Kadıköy
    İsim:
    Nihat EKMEN
    Hayırlı olsun yeni kurulum.

taakaa bunu beğendi.
  8. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Tekrar hoşgeldiniz. Eğer Sps dominant bir tank olacaksa, led fantezisine girmeyin derim. Ecotech ile de olmuyor, illa t5 lazım. Fakat Lps+soft bir şeyler olacaksa Led'i tavsiye ederim. (Kessil denemedim, bilmiyorum)
    Arkadaşların önerileri oldukça mantıklı aslında. Bu büyüklükteki bir tanka armatür almak için oldukça yüksek bir rakamı gözden çıkarmanız gerekiyor. bence en mantıklı yol mh için reflektörleri oradan temin ettikten sonra, burada mh+t5 bir armatürü dıy olarak üretmek. Eğer imalatı yaptıracağınız firma ya da şahısın kabiliyeti yüksekse, ortaya çok güzel bir iş oldukça uygun rakamlara çıkar.

seaman038 ve taakaa bunu beğendi.
  9. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Öncelikle hoşgeldiniz tekrardan.
    O ebatlarda tanka 2 tane yeterli gelmez diye tahmin ediyorum ama aydinlatmadan çok anlamadığımı söylemeliyim. Led keşke istenilen verimde çalışsa. Orta uzun vadede t5 elektrik faturasi ve florasanlarin değişme sebebiyle başta ucuz sonrasında pahalı çıkacaktır. Son zamanlarda bizim siteden @MESUT_KERİM kendi diy ledini çok da profesyonel şekilde imal etti. Ayrıca 2 tane de başka arkadaşlara yaptı. Spslerde nedir gidişat kendileri buradan yorum yaparsa biz de memnun oluruz.

taakaa bunu beğendi.
  10. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Doğan hepsini kendi yapar :D Yeterki sehpayı dışarda yapıp içeri sokamayınca ev halkı yokken pencereyi sökmesin temo25temo25 İmkan olsada eski konusunu bulup okumanızı sağlasam.PS yi tankın ortasında leğenin üstünde çalıştırmasıyla ömrümüzü yemiştir.

burak ozu, taakaa, nhtkmn ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  11. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    taakaa, nhtkmn ve YMR_AY bunu beğendi.
  12. trkz89

trkz89

İsim:
    Kürşat Aladağ
    bence hazır abd den gelecekse t5 ve led kombine olan modellerden getirin 150cm lik bir armatür olabilir ama en az 8t5 li kombinasyon olmalı . atinin modelleri cok güzeller ben pacific sun kullanıyorum ama o kadar uzun süredir kullanmıyorum olumlu olumsuz yorum yapamayacağım. sizin işinizi
    4x75W LED & 8x80W T5 LED-Powermodule ati çözer biraz tuzlu gelir ama istiyorsanız ve imkanınız varsa sizin derdinizin dermanı :)

taakaa bunu beğendi.
  13. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    Herkese cok tesekkur ederim :) DIY benim isim her turlu yapariz :) hey gidi gunler cidden cami sokup sokmustuk, ayni sekilde cikarmistim :D takip ettigim yabanci kaynaklarda cok basarili tanklar var su kessil ledleri kullanan, buyume de oldukca guzel bulabilirsem linki koyarim. Bir de butun tanki o kadar siddetli aydinlatmak istemiyorum yani her yerde sps olmayacak o yuzden metal halideler 8x80 ler falan pek dusunmuyorum aslinda.

Linki buldum ilerleyen sayfalarda yapilan armaturu gorebilirsiniz.Bu adam biraz abartmis ama bu kadara gerek yok ve tankinin uzunlugu 210cm benim tank 160 200 arasi bise olacak ve yanlarda mercan olmayacak. 4 ya da 5 tane oldukca yeter diye dusunuyorum.

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=2126138

Düzenleme: 2 Ocak 2016
    YMR_AY bunu beğendi.
  14. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    Hakan abi link falan var mı ? Nasıl bir reflektör dediğin ?

15. Cemİsapur

Cemİsapur

İsim:
    cem isapur
    Kessil kullaniyorum tek basina sps icin yeterli gelmez .

16. Cemİsapur

Cemİsapur

İsim:
    cem isapur
    Ati kesinlikle dusunmeyin inanilmaz kotu bir iscilige karsit cok pahali bir armatur .

17. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
  18. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Doğan hoşgeldin.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

taakaa bunu beğendi.
  19. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    Nasıl bir sistem var sizde ? Hangi modeli kullanıyorsunuz ?

20. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Sayfayı Paylaş