1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

SPS ' lerin dışarıdan beslenmesi

Başlığı 'SPS-Sert Mercan Forumu' kategorisinde Montimahir tarafından 7 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    SPS fraglarının dışarıdan zooplankton ve artemia nauplii (yeni çıkmış artemia) ile beslenmelerinin gelişimlerini hızlandırdığı bilimsel olarak kanıtlandı.

Pocillopora’ lar üzerinde yapılan araştırmada; fraglandıktan 24 hafta içindeki süreçte, haftada iki kez artemia nauplii ile beslenen (litreye 3600 nauplii) bireylerdeki büyüme hızı ve hayata tutunma oranı diğerlerine açık ara fark attı (normalden 74 kat fazla hacimsel büyüme ve %63 oranında hayatta kalma).

Esas konusu resiflerin restore edilmesi olan bu araştırma ve uygulamanın sistemlerimizde de etkili olacağını düşünüyorum.

Bizzat bunu deneyen ve gözlemleyen bir hobici olarak, diyete sadece artemia nauplii değil; zenginleştirilmiş rotifer, copepod nauplii ve fitoplankton gibi diğer besinlerin de katkısının olabileceği kanısındayım. Tabi fazla abartmamak kaydı ile…

0.jpg

Pocillopora-Frag.jpg

Bu konu hakkında daha önce Portal' da çevrilen bir makale daha vardı, buradan okunabilir.

SPS' lerin Beslenmesi Hakkında | Akvaryum Portalı

Kaynak:

Feeding juvenile corals brine shrimp drastically increase their growth

2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Eline sağlık Mahir, yeni kurulum için senin ve portaldaki diğer makalelerden süper bir kütüphane yaptım kendime.

Montimahir bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    SPS mercanların bazı türleri dışarıdan girilen besinleri gayet güzel kabul ediyor. Sıvı besin maddelerini pek sağlıklı bulmasam da zooplankton, rotifer, mutfak hazırlama besinler, bazı uzun polipli türler yeni çıkmış artemiaları tüketiyor. Ellerine sağlık Mahir, konu için.

Montimahir bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş